Cum se calculeaza varsta sarcinii?

Sarcina
Intrebare postata de bernilori cu 14 ani in urma

In 4 august 2009 am avut ultimul ciclu,acum sunt in a 10 a sapt de sarcina mai am cateva zile si fac 11 saptamani[dupa calulele mele si am inteles de la vecinele mele ca daca am trecut de 2 luni jumate se considera ca am intrat in luna a 3 a]deci ultimul ciclu l-am avut pe 4 si am calculat 4+10 zile=14,asa mi-a zis medicul sa tin minte si sa calculez mereu data de 14 [deci 14 aug si 14 sept =1 luna,14 sept si 14 oct =2 luni,14 oct si 14 nov=3 luni]insa la mine imi iasa ca fac 3 luni pe 10 nov,4 luni pe 8 dec....deci nu pe 14[eu mi-am calculat pe calendar mic de buzunar si cand trece cate 1 saptamana bifez si tot asa.....pt ca intr-o luna sunt 30 de zile sau 31.si deasata imi da ca intru mai devreme ca in luna a 3a.INSA am dat pe google la calul varsat sarcina si culmea imi iese ca am 12 saptamani[desi am doar 10 dupa calculul meu,si tin sa cred mai mult in calculul meu,deoarece am numarat zi cu zi sapt cu saptamana ,asa babeste.......voi ce parere aveti,imi este teama sa interb doctorul deoarece m-as face de ras

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Maria C (acum 14 ani)

Si mie tot asa mi-a dat ca ai 12 sapt. de sarcina. Pe acest site iti poti pune cifra cand ai avut ultima menstra si-ti da raspunsul

//sfatulmedicului.ro/teste-medicale/calculator-sarcina_8

Mult noroc cu sarcina si ai grija de bebelus!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

mulumesc mult,dar pana la urma n-am inteles cat am [eu am calculat 10 saptamani ,iar calculatorul imi da 12 saptamani]cat am pana la urma?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Esti insarcinata in a 12 saptamana. Sa-ti fie de bine. Dar sa stii ca nu este nici o rusine sa intrebi medicul ce te framanta, ce te doare...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

multumesc inca odata pt raspuns,dar cum ai ajuns la concluzia asta,cum ti-a dat 12 saptamani,cum ai calculat tu?[sper ca nu sunt prea enervanta]dar spune-mi si mie[desi spre rusinea mea ,este sarcina mea si nu stiu cum sa calculez]eu am calculat fiecare saptamana in parte si am taiat-o din calendar [cand trecea saptamana]desi am vreo 10 saptamani taiate,cum e posibil sa am mai mult...mie nu-mi iasa [desi ar fi super]pe zece nov fac 3 luni[ sau pe 14 nov 3 luni] dar oricum nu cred ca am acum deja 3 luni[daca mi-a zis ca am 12 saptamani........],nu stiu ce sa mai cred ,acum chiar ca mi-am dat peste cap calculele,si eu care le-am spus tuturor ca am 10 saptamani....cum e posibil sa gresesc?cum se face socoteala?de ca la calculator da mai mult,cum calculeaza?trebuie sa ma lamuresc cat mai repede ca spre exemplu daca as avea o sarcina prematura la 7 luni[doamne fereste]nu as stii cu exactitate cat am ca trebuie sa fie 7 luni fix ,dar nu mai putin de 7 luni si atunci as fi intr-o mare dilema [pt astea 2 saptamani care mie imi ies in minus,iar la calculator ies in plus.ce sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Pai poti face asa; calculeaza dupa ultima menstruatie varsta sarcinii. Pt ca atunci incepe forumarea ovulului, maturizarea lui si i-ti va da si tie tot atat - 12 sapt. Sarcina usoara si fara complicatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Medicii in mod normal calculeaza varsta sarcinii in saptamani, prima zi de sarcina fiind prima zi a ultimei menstruatii. Deaceea sarcina trebuie sa tina aproximativ 40 de saptamani.
In mod normal ai intrat chiar in a 13 saptamana de sarcina, ai avea 12 sapt si 2 zile:)
Sarcina usoara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kati (acum 13 ani)

am si eu o intrebare sotul meu a venit acasa in data de 27 iuli si ciclu trebuia sa mi vi9na intre 6si 9 august cand am ramas gravida pt ca doctoru imi spune ca am 13 saptamani?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 12 ani)

asi vrea sa inteleg si eu calendarul ista dar nu reusesc...va rog sa ma ajutati eu ultima menstruatie am avut pe 23noiembrie si trebuia sa i-mi vina pe 20 dicembrie am ciclo norma 28 de zile imi venea,dar cand am facut testul i-i zice ca sunt insarcinata.dar de cat timp nu stiu multumesc de ajutor!!toate cele bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adelina (acum 12 ani)

am si eu o intrebare .ultima menstruatie a fost pe 16 ianuarie si tot nu inteleg nici acuma cate saptamani pot avea de sarcina.nu inteleg acest calendar sunt nedumerita.va rog sa ma ajutati daca stiti sa calculati va rog mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 10 ani)

Buna asi vrea sa stiu si eu cat am daca am avut ultimul ciclu pe 24 martie. Cat am astept un raspuns va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deni-z (acum 8 ani)

Buna as vrea sa va intreb cv mie nu ma venit ciclu o luna jumate si miam facut un test duminica si mía iesit pozitiv si azi mía venit o pata ce se intampla pot pierde o imi vine peste sarcina ast un ras va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

l (acum 8 ani)

Mihaela acum 3 luni sunt insarcinata in 25 de saptamani ultima menstruatie a fost pe 21 august 2015 cand am putut ramane mai exact ajutatima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: