Conceptie in timpul tratamentului cu Cervugid ovule?

Sarcina
Intrebare postata de CArmyna_1981 cu 15 ani in urma

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema care ma framanta foarte tare : ieri, 29.06.08, am avut un contact sexual cu prezervativul(alta metoda contraceptiva nu mai folosesc), dar acesta s-a rupt in mine. Mentionez ca eram in timpul tratamentului cu Cervugid(sambata seara imi pusesem cel de-al 2-lea ovul dintr-o serie de 12) si dupa calculele mele ma aflam la inceputul perioadei fertile(ultimul ciclu mi-a venit pe 21 iunie, la un interval de 25 de zile de cel anterior). Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac:
-in primul rand daca tratamentul cu Cervugid are influente megative asupra momemtului conceptiei si implicit a sarcinii, in acest caz ce ar trebui sa fac?
-in al doilea rand, daca(si sper din tot sufletul sa fie asa) nu are influenta asupra momentului conceptiei, cand as putea sa-mi fac un test de sarcina pt. a verifica daca sunt sau nu insarcinata?
-in ultimul rand, daca, in eventualitatea unei posibile sarcini, pot continua tratamentul cu Cervugid(10 ovule/10 seri)fara a influenat negativ sarcina?

Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

angelica47 (acum 15 ani)

nu , nu poti contiunua tratam cu cervugid daca esti insarcinata trebuie sa incetezi orice fel de administrare de medicam atat orale cat si intravaginale.CA sa afli dacaesti insarcinata fa-ti un test cam la o sapt dupa contactul sexual.Daca nu stii sigur daca esti sau nu insarcinata opreste tratam.cu cervugid daca doresti sa pastrezi sarcina pt a nu ii face rau bebelusului si dezv lui.Nu are nici o influenta cervugidul asupra conceptiei.Repet intrerupe tratamentul dacaesti insarcinata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CArmyna_1981 (acum 15 ani)

Va multumesc pt. raspunsul primit.

Mai am o intrebare vizavi de aceasta problema : ac***a in vedere ca am intrerupt tratamentul cu Cervugid, prescris pt. o infectie cu Gardnerella, pot sa fac in continuare spalaturi intravaginale cu ceai de galbenele, pt. ameliorarea ac., pana saptamana viitoare cand as putea sa fac un test de sarcina? Mentionez ca am facut astfel de spalaturi si duminica, imediat dupa contactul sexual cu prezervativul rupt si, apoi, si luni si marti si ma intreb daca nu cumva afecteaza si ac. posibila sarcina? ?

Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

borzea ram (acum 13 ani)

cervugidul este foarte bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria_o3 (acum 13 ani)

buna seara ! am si eu o intrebare daca poate cineva sa imi raspunda ii multumesc mult...pot folosi ovulele cervugis daca sunt pe stop..??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria_o3 (acum 13 ani)

ma scuzati am vrut sa spun cervugid.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iiile (acum 13 ani)

da, poti folosi cervugid cand esti pe stop fara nicio problema

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 10 ani)

Mie mi s-a spus de la farmacie k nu pot să iau ovulele dak eşti în perioada de menstruatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 9 ani)

Si eu am primit acelasi raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 13 ani)

mie medicul mi-a zis sa nu am contact sexual pe timpul tratamentului cu cervugid.pina la urma e bine sau nu?eu as vrea sa ramin insarcinata dar e mai bine dupa tratament sa am contact,nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adelina (acum 13 ani)

Dragele mele, cervugidul nu se foloseste in perioada menstruatiei ! Este pur si simplu irosit pentru ca ovulul introdus este "evacuat" impreuna cu menstruatia.. daca este nevoie, tratamentul cu cervugid trebuie reinceput dupa terminarea menstruatiei...dar nu in timpul acesteia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cuty (acum 12 ani)

buna spuneti va rog pot sa iau si cervugid si betadine impreuna odata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 10 ani)

buna ..spuneti-mi si mie ..in timplu tratamentului cu ovule daca facetzi sex exista posibilitatea de a ramane insarcinata ??..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

G (acum 10 ani)

mie doctora mi-a spus ca se poate folosi si in timpul menstruatiei, in ceea ce priveste contactele sexuale, acestea trebuie intrerupte pe perioada tratamentului...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 9 ani)

cervugid chiar se foloseste cu betadine dar nu impreuna ci alternativ,o seara cervugid,o seara betadine,mie asa imi dadea medicul.iar cervugidul se poate folosi din ziua a 5-a a ciclului menstrual,betadinul nu mi stiu dar cred ca tot cam asa sau macar ziua a 7-a pt betadine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 9 ani)

Buna am si eu o antrebare ,daca urmez un tratament cu gervicid ovule pot avea contact sexual ms astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 8 ani)

e posibil sa afli daca esti insarcinata dupa o saptamana?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luminita (acum 8 ani)

Bună seara iau și eu cervugid și as vrea sa stiu daca pot ramane însărcinată dacă am raport sexual după cateva zile de tratament ami doresc mult sa raman însărcinată

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta vartolomei (acum 7 ani)

19.05.2016 in Braila nu se mai gaseste Cervugid, de ce? Am innebunit cand mi s-a oferit alternativa din import. EU VREAU CERVUGID!!! Nu pot sa cred ca un alt medicament romanesc exceptional nu se mai produce.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mely (acum 7 ani)

Este restras de pe piata momentan, asa mi-au spus de la farmacie. Incearca sa gasesti farmacie care prepara in laborator. Eu asa am gasit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: