Chist luteal/ Helicobacter pylori raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de danielachipirliu cu 12 ani in urma

Buna ziua! Sunt Daniela, am 24 de ani si as vrea sa va intreb daca un chist luteal depistat la echografie poate da un test de sarcina pozitiv. Mentionez ca luna aceasta nu am avut menstruatie, care de altfel e regulata si niciodata absenta. (Ciclul menstrual variind intre 25 si 28 de zile, dar niciodata mai mult). De asemenea, as vrea sa va intreb daca bacteria Helicobacter Pylori, cu care am fost diagnosticata, poate influenta negativ sarcina si daca se poate trata in aceasta perioada. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

chistul luteal sau corpul luteal apare cand resturile foliculului, ce a eliberat ovocitul, nu se dizolva si continua sa se umple de lichid. acesta este cel mai frecvent tip de chist ovarian si nu apare in timpul sarcinii. este confirmata prezenta sarcinii?
un tratament pentru eradicarea infectiei cu Helicobacter pylori va contine un protector gastric (ex: omprazol), amoxicilina si claritromicina , timp de 7-14 zile, in dozele indicate de medic. ar fi bine de stiut ca in timpul sarcinii, medicamentele se administreaza cu precautie si doar daca este necesar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sarcina.

sturza (acum 9 ani)

buna ziua numele meu e mihai ana maria am facut un test de sarcina si este pozitiv si sunt diagnosticata cu helicobacter pylori as vrea sa stiu daca dauneaza sarcini, am aflat doar de cateva zile si de sarcina si de infectie si urma sa iau tratament dar dupa ce am aflat ca sunt insarcinata nam mai luat nimik !!!! multumessc astept raspunsul dmnv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danielachipirliu (acum 12 ani)

Va multumesc pentru raspuns! Sarcina inca nu e confirmata de medic. Voi ajunge abia saptamana viitoare la vizita. Am facut doar testul la domiciliu si de aceea va intreb: Se poate pozitiva acest test exclusiv din cauza chistului sau e posibil sa fie sarcina? Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: