Ceaiul detoxifiant si menstruatia,nelamurire raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de Neli Maria cu 11 ani in urma

Sunt f stresata,as vrea sa stiu daca exista vreo legatura intre un ceai pt detoxifiere si intarzierea mentruatiei,Beau acest ceai de vreo 2 sapt.Eu am avut ultima mentruatie in 16 ianuarie(pe 8 feb un contact sexual neprotejat),inca astept menstruatia,plus ca am si un uter retrovers.Nu imi doresc o sarcina,nu sunt nici adepta avorturilor,ce pot face??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Corina MCorina este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Daca aveti menstruatie regulata, care este durata ciclului menstrual? Din 16 ianuarie pana azi, 13 februarie, sunt doar 28 de zile. Un ciclu menstrual poate avea o durata mai mare. Inca nu se poate pune in discutie o intarziere a ciclului. In ceea ce priveste ceaiul de detoxifiere, va sfatuiesc sa cititi cu atentie ce contine. Unele plante pot determina dezechilibre hormonale. In plus, la data la care ati avut contactul sexual neprotejat, erati in ziua 23 a ciclului menstrual; probabil ovulatia se produsese cu multe zile anterior acestei date (repet, daca aveti ciclu regulat si de durata normala), deci slabe sanse sa fi ramas insarcinata. Pozitia uterului dumneavoastra ar putea da probleme de fertilitate, deci ar fi foarte putin probabil sa fi ramas insarcinata dupa un singur contact neprotejat. Sper ca v-am linistit cat de cat si va doresc multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sarcina.

Neli Maria (acum 11 ani)

Multumesc tare mult pt rasp...durata ciclului menstrual e cea normala,21 zile fara plus sapt in care aveam menst,care dura 3-4 zile...ceaiul contine,musetel,marar,papadie si curcuma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina MCorina este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Durata unui ciclu se socoteste incepand cu prima zi de aparitie a menstruatiei dintr-o luna, pana in prima zi a menstruatiei din luna urmatoare si este, in medie, de 28 de zile. Sunt considerate normale ciclurile cu durata de la 21 pana la 35 de zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dumirascu dan (acum 10 ani)

Am o durere lombara am facut un RMN va dau rezultatul de la RMN si ma interseaza cum se poate trata fara operatie.Astept un raspuns pe maill [email protected].
Fara modificari de ax sau curburi la nivelul vertebrale lombare.
Schita de hernii intraspongiase la nivelul platourilor superioare L2 SI L3.
sPATII INTERVERTEBRALE CU DIMENSIUNI PASTRATE.
DISCURILE VERTEBRATE CU ASPECT USOR DESHIDRATAT.
PROTRUZIE DISCALA CIRCUMFERENTIALA L 2/L3 CU AMPRENTAREA SACULUI DURALSI CONTACT RADICULAR EXTRAFORAMINAL CU RADACINA L2 DREAPTA.
PROTRUZIE DISCALA CIRCUMFERENTIALA L4-L5 CU AMPRENTAREA SACULUI DURAL,FARA AFECTARE RADICULARA.
PROTRUZIE DISCALA CIRCUMFERENTIALA L5/S1 CU AMPRENTAREA SACULUI DURAL SI CONTACT TANGENTIAL EXTRAFORAMINAL CU RADACINA L5STANGA.
CON MEDULAR CU SEMNAL SI MORFOLOGIE IN LIMITE NORMALE SITUAT POSTERIOR DE DISCUL L1-L2.
INCIDENTAL PE SECVENTA COR STIR SE OBSERVA HIPERSEMNAL LA NIVELUL VERSANTILOR ARTICULARI SACRO-ILLIACI DE PARTEA STANGA IN TREIMEA MEDIE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rita (acum 10 ani)

Am 45 de ani. De aproape doua luni am inceput un tratament naturist pentru eliminearea nodulilor mamare care include si detoxifierea organismului cu ceaiuri de plante, capsule, uleiuri, esente, vitamine pe baza de plante.Am o menstruatie regulata de obicei la 24-27 zile. Prima menstruatie de cand am inceput tratamentul a venit cu cateva zile mai repede, iar a doua dupa 21 zile. 3 zile am avut menstruatie normala dar azi este a opta zi si o data sau de doua ori pe zi mai apare o mica cantitate de sange. Poate fi efectul tratamentului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: