Cand pot face test de sarcina? raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de alinutza21_pam cu 11 ani in urma

Buna seara.pana luna asta am luat anticonceptionale,luna asta le-am oprit si duminica adica acum 3 zile am facut sex neprotejat cu iubitul meu..mi-am calculat ovulatia si ar fii fix in perioada mea cea mai fertila.dupa cat timp de la contact as putea sa imi fac testul de sarcina ca sa stiu sigur daca am ramas sau nu?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Testul de sarcina se poate face incepand cu cea de-a 2 saptamana dupa contactul sexual neprotejat cand incepe sa creasca nivelul de hormon gonadotropina coronica umaa, pe baza caruia testul poate iesi pozitiv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sarcina.

ioana (acum 10 ani)

buna ziua,as avea si eu o intrebare,,,dupa 6 zile dupa ce am facut sex neprotejat,mi-a venit ciclul....as putea fi insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bricioc Emilia (acum 9 ani)

Buna seara avem o problema ca nu stim de ce nu ramin gravida nu va suparati daca ne ajutati cu un sfat de la dumnravoastra. Si am umblat si la doctori si nu sa gasit nimic si am fost cu sotu meu si la doctor si o zis ca nu avem mare sanse sa raman gravida ce sar putea fsce va rugsm sa intrati le email nostru si va asteptam cu un raspuns va multumim cu atentie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

brandusa (acum 9 ani)

sal.eu mi-am calculat ziua ovulatiei,si am avut contact sexual o singura data in acea zi si am ramas.eu am ciclul regulat la 28 zile.spune-mi mie la cate zile iti vine,da-mi si data la care ai avut sau la care trebuie sa-ti vina si iti calculez eu.numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emilia (acum 9 ani)

Buna seara avem o problema ca nu stim de ce nu ramin gravida nu va suparati daca ne ajutati cu un sfat de la dumnravoastra. Si am umblat si la doctori si nu sa gasit nimic si am fost cu sotu meu si la doctor si o zis ca nu avem mare sanse sa raman gravida ce sar putea fsce va rugsm sa intrati le email nostru si va asteptam cu un raspuns va multumim cu atentie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ganea ioana (acum 9 ani)

Tinctura de branca ursului. Eu am incercat. E un miracol

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mahalean Alexandra (acum 9 ani)

Buna ziua sunt disperata ... Acum 3 saptamani am incercat sa ma culc cu un baiat dar nu s-a chiar intamplat.. Adica nu m-a dezvirginat ... Mi-am facut un test de sarcina dar a iesit negativ, insa am greturi si nu sti de la ce s-ar putea sa fi ramas insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mahalean alexandra (acum 9 ani)

Am 27 de ani si la ani astia ar trebui sa am un copil poate ... Insa as vrea sa stiu sigur .. Astept raspunsurile voastre

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 9 ani)

buna...am o intrebare,prietena mea este forte ingrijorata....acum 2 saptamani,la sfarsitul actului sexual,am ejaculat pe clitorisul ei...urmatoarea seara,fiind foarte uleios prezervativul a ramas in vaginul ei de tot insa nu am ejaculat deloc....credeti ca ar putea fii insarcinata?eu i-am zis ca nu....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexa (acum 9 ani)

Am si eu o nelamurire nu am ciclu regulat si am avut contact cu prietenul meu pe 25 februaie cand trebuie sa fac testul de sarcina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stely (acum 8 ani)

Buna seara,am si eu o intrebare va rog frumos.Pe data de 5 am avut c****l. Iar pe 8 mam terminat.La dupa cateva zile. Am facut dragoste neprotejat asta a fost pe 16 .Ma simt grea in burta .Dar simptome nu am.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roxana P (acum 8 ani)

Buna ziua! Eu si sotul meu ne dorim un copil. Am ciclul neregulat, ultima data mi-a venit pe 18 august si de obicei tine 24-26 zile (+/- 2zile) in perioada 25aug - 5 sept am avut mai multe contacte neprotejate(aproximand ca atunci e perioada fertila), azi sunt in a 28-a zi si nu mi-a venit menstruatia, mi-am facut azi dimineata un test si a iesit negativ. Pot oare sa fiu insarcinata? Astept nerabdatoare un raspuns. Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina (acum 8 ani)

Buna! E posibil sa fii insarcinata. Iti spun pt ca si eu am avut CM pe 18 aug. Si incepand de pe 2 pana pe 7 sept sunt zilele fertile (16-21), conform calendarului, numai ca eu am avut ovulatia in ziua 21. Si acum astept sa vina "urâtii" (sper sa nu) :)) am deja 2 zile intarziere... In concluzie, dupa parerea mea, este posibil sa fii. :) numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina (acum 8 ani)

Aaa...si legat de testele de sarcina, acestea se pozitiveaza mai tarziu, zic eu din experienta anterioara. Cand am ramas insarcinata prima data testul a iesit pozitiv abia dupa 10 zile de intarziere si atunci doua linii sterse, din pacate a fost o sarcina cu ghinion...s.a oprit din evolutie la 8 sapt. Dar acum sper sa mai am o sansa! :) mult noroc si sa vina bebe repede :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aly14 (acum 8 ani)

vreau sa stiu daca, pot sa fiu ansarcinata... am simtome... de gen, ca nu mai pot fuma ami vine sa vomit dela ele, nu pot bea cafea ma duc la toaleta foarte des, si ma simt grea an burta. si uneori ma doare burta si tot numi pot da seama...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: