Buna fetelor

Sarcina
Intrebare postata de elena1132 cu 15 ani in urma

Buna fetelor. V-am cerut si eu acum ceva vreme ajutorul crezand ca am ramas insarcinata. Nu a fost sa fie. Insa astazi vreau sa imi impart bucuria cu voi... sunt insarcinata. Vestea am aflat-o ieri cand mi-am facut testul. Saptamana viitoare urmeaza sa ma duc la un ginecolog si sa imi fac toate analizele pt ca sincer nu ma asteptam sa raman acum insarcinata insa daca asa a fost sa fie.. pot sa zic k sunt foarte fericita atat eu cat si logodnicul meu ( zic logodnic pt ca inca nu am reusit sa ne facem o nunta insa pt mine nu conteaza deocamdata.. poate la anul), cat si parintii mei,viitorii socrii, colegele de serviciu , sefii mei si toti prietenii. M-am lasat si de fumat cu ocazia asta si ma bucur tare mult... insa am o intrebare... nu stiu daca sa mai beau cafea sau nu pt ca eu am citit pe unele site-uri ca nu am deloc voie, din ce mi s-a zis de pe la celelalte mamici cica sa nu depasesc una pe zi. Astept sa ma lamuriti si pe mine va rog din tot sufletul. Multumesc tare mult si multa sanatate la viitoarele mamici. Ne mai auzim pe aici.Va pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna,
Felicitari!!! Bine-ai venit in "clubul gravidutzelor"!
Si eu sunt o viitoare mamica , sunt insarcinata in 22de saptamani, asa ca daca mai ai nevoie de ajutor, ne poti scrie.
Cu cafeaua....si eu am avut aceeasi problema la inceputul sarcinii. Plus ca am tensiunea mica si daca nu beau cafea ma doare capul. Si imi place cum miroase...si nu rezist :)
Am intrebat mai multi medici,am citit pe net, si cum era de asteptat am gasit mai multe variante.
Insa eu beau o cafea pe zi. Chiar am discutat cu un medic pediatru, o d-na foarte draguta, cu experienta si doi copii. Dumneaei mi-a zis ca la a doua sarcina a baut in fiecare zi o cafea, fara nici o problema.
Asa ca...
Totusi eu zic sa intrebi si medicul tau ginecolog, sa-ti iei tensiunea sa vezi cum stai. Pe timpul sarcinii, tensiunea creste.
Sanatate maxima si un bebe sanatos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

felicitari pt sarcina! sa fie bebe puternic si sanatos iar sarcina sa fie o placere!!

si eu sunt insarcinata in 10 sapt si sunt cu ochii in 4 la orice informatie legata de sarcina si bebe , asa ca, putem discuta cat mai multe pe acest forum..

si mie imi place cafeaua, ador mirosul ei, si gustul, mi se pare un rasfat maxim insa, cum m-am putut lipsi de ea de cand am aflat ca sunt gravi, cred ca o sa incerc sa ma abtin si de acum incolo..
Am mai baut o data la cateva zile cate o gurita de 3 in 1 , ca noi asta avem la servici, insa stiu ca nu e sanatos, preferabil sa beau cafea naturala decat ness sau alte minuni. Daca m-ar servi cineva acum cu o cafelutza intr-o cescutza misto, nu as sta nici o secunda pe ganduri si as accepta imediat..

va pup si mai astept sa postati

ps: arabela, vad ca noi tot ne intalnim pe la mesajeje cu gravidute :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioan247 (acum 15 ani)

felicitari tie si sper sa mai faci 2 nu tre sa mai bei cafea in exces dar 2 guri nu strica te rog zimi si mie ce ai facut ca sa ramai gravida te rog iti cer acest sfat disperata nu ma evita ast rasp tau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna buibui,
Intr-adevar ne tot intalnim.
Mai bine sa bei cafea decat sa poftesti :)))
Eu nu am putut renunta la ea , iar oo cafe amica , nu face rau.
Sracina usoara si tie si multa santate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna,
Ups! am omis sa-ti spun ca eu beau o cafea pe zi; mai bine zis o cafelutza".
Sarcina usoara!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1132 (acum 15 ani)

Multumesc tare mult arabela2.Am sa ma duc sapt viitoare sa vad ce si cum ca momentan sunt cam ocupata cu munca :( asta e.. sper sa fie bine pana atunci. Si u sa fi sanatoasa si de asemenea si bebe-lul tau :*:*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1132 (acum 15 ani)

auuu nu imi zice mie de mirosul cafelutzei mai ales k o beau de 9 ani cred ca, si nu imi lipeste niciodata. Acuma vad eu ce fac. te pup si sigur ne mai vedem pe aici. si tie iti doresc sa ai o sarcina usoara si un bebel sanatos :*:*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1132 (acum 15 ani)

Multumesc tare mult. Pai ce sa fac... asa a fost sa fie. Am mai incercat cateva luni la rand sa raman dar nu a fost sa fie, deoarece in neamul logodnicului meu si mai precis un unchi nu poate sa faca copii si ma gandeam k poate se transmite si la el,fiindca tot am incercat si nimik. Si ma bufneste si rasul acuma cand imi amintesc ca in luna decembrie i-am zis la al meu ,, daca nici in ianuarie nu facem bebel mergem la medic sa vedem ce zice,, si uite :)) acuma a dat D-zeu sa avem un bebel. Asa ca nu stiu ce sfat sa iti dau ca daca as stii poti sa fi sigura k ti l-as da cu cea mai mare placere insa nu sunt in masura. Poate o sa vada cineva mesajul tau care ti-ar putea da un sfat. Pana atunci sa auzim numai de bine si bafta :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1132 (acum 15 ani)

eu tin sa zic ca beau o cafea intr-o cana de jacobs verde.. sper numai sa nu fie prea mare... :))) incerc sa ma reduc atunci si eu la o ,,cafelutza,, mai mica :D Te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Multumesc pentru urari! si tie un bebe cat mai sanatos!
Cum ti-am zis, eu beau o "cafelutza" sau mai bine zis o cafea normala pe zi. Daca crezi ca e cam mult la tine, incearca sa reduci; iti recomand sa folosesti o ceasca mai mica :)si sa renunti la cana Jacobs verde :))
Sa ne mai scrii dupa ce mergi la medic.
Iar daca mai ai intrebari...suntem aici!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1132 (acum 15 ani)

:)))) asa am sa fac... de maine am sa scot cescutza cea mai mica din dulap si o sa o urc pe cea de jacobs verde :D:D Poti fi sigura ca nu o sa scapati de mine aici. Am sa va anunt imediat ce ma duc la medic. V-am pupat si numai bine fetelor .. aaa si era sa uit de bebeii vostri :*:*:* si pe ei si sa fie sanatosi si cuminti in burtica la mamica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

cand am fost la 8 sapt de sarcina la ecograf, mi-a zis ca copilul are varsta de 6 sapt si 133 batai pe minut (inimioara). Ei, ieri am fost la 10 sapt, , mi-a zis ca bebe a recuperat, are cam 9 sapt si 179 de bpm.
ma gandesc ca ieri am baut putina cola si cate o gura de 3 in 1 si i-am accelerat pulsul :))

posibil si asta sa fi fost cauza ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AnaR31 (acum 2 luni)

Hey până la urmă ai dus sarcina până la capăt?
Și eu am aflat astăzi tot așa ca era de 6 săptămâni, în loc de 8 săptămâni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena1132 (acum 15 ani)

eu zic ca da. asa cum si noua ne creste pulsul cand bem cafea si cola asa si la bebe :)) eu nu mai beau cola de 2 ani de zile in schimb am ramas cu cafeaua :/ asa k ar fi bine sa lasi cola aia :D sa nu ii mai accelerezi pulsul. te pup :*:*:8

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: