Act sexual in timpul sarcinii raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de gabitza_1978 cu 13 ani in urma

Cat de mult sau nu..influenteaza si actul sexual in timpul sarcinii?...sau cand e bine si cand nu....?

multumesc mult !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (53)

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cineva (acum 13 ani)

NICIODATA nu am auzit ceva mai gresit. Cine te avizeaza pe tine sa dai astfel de sfaturi?? Esti departe de a fi informat sau avizat. Sau cu siguranta ai frustrari. Asta explica cu cata aciditate ai dat raspuns. Cu siguranta ai probleme. Mai bine posteaza-le tu si cere sfaturi ...nu da tu altora. Crede-ma! ai probleme serioase

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marcel (acum 13 ani)

PT. comentariul "raspuns"
Sincer ai probleme de ordin psi...Consulta de URGENTA un psi...Pe urma dute si te "spovedeste" unui popa .Dar numai dupa tratament.
Cu respect!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 13 ani)

ma afecteaza daca nu am copil?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dokt (acum 13 ani)

o my god...dar de unde ati mai scos asemenea baliverne...?????am ramas tablou...mai studiati putin si medicina...Dne fereste!!!dar ce??? nu tot Dzeu a lasat actul sexual???altfel cum v-ati mai fi nascut???Dzeu doreste binele si pentru mama...Dne ce p***ae mi-a fost dat sa citesc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dokt (acum 13 ani)

mesajul meu era pt "raspuns"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sonya67 (acum 13 ani)

ce tampita sau tampit esti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

guest (acum 13 ani)

tu cum ti-ai asternut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

guest (acum 13 ani)

cineva'''' ai perfecta dreptate,ante postatorul e deranjat sub scufita,(sau deranjata)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

all30 (acum 13 ani)

gresitttttttttttttttttttttt

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
o femeie (acum 13 ani)

Actul sexual in timpul sarcinii nu influenteaza negativ dezvoltarea copilului. Se poate face sex, dar cu mai multa atentie si delicatete si atata timp cat femeia nu simte dureri sa disconfort.Nu are nici o treaba faptul ca un copil este rau, neascultator sau de-a dreptul un caracter prost cu viata sexuala a mamei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

"O femeie" v-a raspuns perfect. Atata timp cat este vorba de un act sexual delicat, care sa nu va afecteze sau sa va epuizeze fizic, aceasta dovada de dragoste intre doi oameni care se iubesc si asteapta venirea pe lume a rodului dragostei lor nu poate sa va faca decat bine si dvs si copilului (starea dvs psihica fiind mai buna). Nu va sfiiti sa va intrebati ginecologul daca exista cumva contraindicatii in acest sens (in general la femeile la care exista pericolul sa se deschida colul sau alte probleme medicale) si de asemenea faceti acest lucru numai daca vi-l doriti si dvs si partenerul. Fiti sigura ca nu influenteaza in nici un fel copilul. Copilul este acolo ca urmare a unui act sexual pana la urma, de ce am deveni brusc puritani?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aura (acum 13 ani)

Iuli sunt de aceeasi parere ca si tine si-mi place modul cum gandesti.Apropo de primul raspuns de mai sus mi se pare o aberatie sa crezi ca daca ai parte de relatii cu sotu in timpu sarcinii este ceva necurat.Astea sunt niste idei preconcepute dar in fine fiecare cu parerea lui.Pe timpul bunicilor noastre nu se tinea cont de asa ceva ba chiar mai spuneau babutele mai in gluma mai in serios ca e bine sa faci pana in ultima luna sa nasti mai usor.Si asta e cat se poate de adevarat.Inainte nu se mai ferea lumea, bunica mea a sapat la camp pana a nascut.Si asta la toate sarcinile a avut 5 copii perfect sanatosi si niciun risc de avort.Inclin sa cred ca toate ideile si toate temerile negative gen aoleooo daca-i fac rau copilului aoleo daca pateste ceva daca fac vreun efort cat de mic, au dus si duc la riscul de sarcini premature ba chiar de avort spontan.etc.Si acum ma refere la stres caci inainte nu era lumea cu idei de-astea aberante si nu existau atatea riscuri de avort.Din cauza stresului din cauza mediului,,aglomerat,,in care traim se nasc atatia copii cu probleme sunt atatea cazuri de avort spontan.Sunt de acord cu situatiile in care ai un risc de avort spontan sa stai linistita la pat, (culcata pe partea stanga sau dreapta, mai putin pe spate)sa nu faci efort fizic deloc, etc dar daca sarcina este bine, colul este inchis, placenta inserata sus atunci de ce sa nu ai act sexual cu sotul tau?Pana in luna a 6-a eu zic ca nu-i nici o problema si cum a zis si Iuli atata timp cat actul sexual este delicat nu se-ntampla nimik.Evident ca tre evitate anumite pozitii cum ar fi cea pe spate care este periculoasa pentru bebe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Iatan, recuperare medicala MAlina Iatan, recuperare medicala este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

ginecologul meu in care am mare incredere ''mi-a dat voie'' , dar cu mai multa atentie dupa 7 luni si spre minus dupa 8-9! iar perioada cu alaptarea fara probleme! oricum consultati si ginecologul. Sanatate si nastere usoara!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sarcina.

darrin (acum 13 ani)

nu te lua dupa diverse pareri neavizate. Nicidecum nu influenteaza negativ copilul. Si nici nu este contraindicat numai daca nu ai probleme cu sarcina si medicul interzice pentru a nu exista riscul de pierdere a sarcinii. Nici un hormon nu ajunge la bebe. Bebele este protejat. ai grija ce manan ci si sa nu bei alcool ca aste ajung. Dumnezeu a stiu cum sa il protejeze acolo...deci sexul este ingaduit si chiar indicat. Bucura-te cat poti de sotul tau si mergeti fara probleme inainte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandy (acum 13 ani)

Mda! Ma minunez sa vad cata obtuzitate poate aduce gandirea asa-zis moderna, ''''emancipata'''' de constrangeri religioase si ''''invechite''''! Cat de multa incredere aveti in ginecologi si cat de putin credit dati lui Dumnezeu ! Draga mea gabitza_1978 (dupa id, intuiesc faptul ca ai 32 de ani, deci suntem de aceeasi varsta) daca vrei solutii lumesti asculta "sfaturile" celor de mai sus care iti spun ca nu-i niciun bai sa ai relatii sexuale, fie ele si ''''delicate''''. Daca insa cauti mai in profunzime atunci incearca sa constientizezi (si tu si sotul!) ca zamislirea si nasterea unui copil este o Taina la care sunteti co-partasi alaturi de Dumnezeu intr-un act creator de maxima importanta! Desigur, daca sunteti casatoriri religios, unirea fizica dintre sot-sotie este binecuvantata si, teoretic, se poate realiza ori de cate ori cei doi simt nevoia (si) de acest gen de apropiere! Dar, in situatia in care vrem sa fim permanent sub binecuvantarea lui Dumnezeu, atunci trebuie sa avem si momentele noastre (de comun-acord stabilite) de abstinenta! Iar acestea sunt posturile (si cele de durata si zilele din timpul unei saptamani normale!), zilele de sarbatoare precum si perioada dintre momentul in care femeia stie ca a ramas insarcinata si pana la incheierea alaptarii! Stiu ca este greu de acceptat aceasta idee mai ales de catre cei a caror mentalitate este profund afectata de ultimele decenii de exacerbare a sexului si sexualitatii privite exclusiv ca placere! Dar nu e nevoie sa ma credeti pe mine! Daca (si numai daca!) mai rezoneaza in noi si ceva sfant cercetati scrierile parintelui Arsenie Boca care a avut si studii de medicina (printre altele!) si a avut si dar de la Dumnezeu de a cunoaste profunzimile sufletului omenesc precum si legatura de cauzalitate dintre pacatele parintilor si urmarile acestora in copii! Inainte de a arunca cu piatra cautati pe Google despre parintele Arsenie si abia apoi formulati o parere! Oricum , pentru a nu ma lungi aici cu prea multe detalii, te sfatuiesc draga mea sa incerci sa traiesti cat mai curat in aceasta perioada (de la zamislire pana la incheierea alaptarii) timp in care sa te rogi cat mai mult, sa mergi regulat la slujbele Bisericii Ortodoxe, sa te spovedesti la un duhovnic bun ( daca vei avea un astfel de duhovnic, sunt convins ca va sti foarte bine sa te povatuiasca si el in acest sens!) si sa ceri binecuvantare sa te impartasesti cu Trupul si Sangele Mantuitorului Hristos cat de des posibil! Iar dupa nasterea copilului, de asemenea sa continui acest fel de vietuire si pe copil sa-l duci la impartasit saptamanal, de este posibil, pana la implinirea varstei de 7 ani! Sunt sfaturi pe care ti le dau nu fiindca (doar) le-am citit ci mai ales m-am straduit sa le si implinesc! Sunt mama a 3 copii: 2 fete (5 si 3 ani) si un baietel (1 an) si nu contenesc a ma mira impreuna cu sotul meu de darurile pe care Dumnezeu le revarsa asupra noastra si copiilor nostri! Fii convinsa ca orice efort va face omul pentru (si din dragoste!) Dumnezeu ii va fi rasplatit cu asupra de masura! Iar celor care vor sa persiste in gandirea materialist-hedonista a acestui veac inrobit tuturor poftelor si placerilor nu am nimic a le zice decat ca rog pe milostivul Dumnezeu sa le lumineze mintea si sa le deschida inima spre implinirea tuturor celor bineplacute Lui! Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dokt (acum 13 ani)

pt sandy...draga, si acel arsenie a fost tot om...si si-a spus parerile ca si dumneata...eu nu am gasit nicaieri in Biblie asemenea baliverne...intr-adevar...de abstinenta se aminteste...dar pentru posturi...si momente stabilite de cei doi...dar ma indoiesc ca Dzeu considera momentul intim dintre cei 2 ca fiind spurcat...altfel. crede-ma, ar fi facut ca oamenii sa se inmulteasca altfel...nu e gresit sa ai o relatie corecta cu Dzeu...dar, NU doar in timpul sarcinii, draga,...ca nu doar atunci ai nevoie de El...tot timpul!!!
E adevarat ca oamenii...prim purtarea lor destrabalata au cam spuract acele momente incredibile de unire dintre cei doi...dar intr-o familie...care se increde in Dzeu ma indoiesc ca El il considera asa...cum ziceai...lasa-l pe parintele arsenie in pace si priveste la Isus Hristos...ca asa scrie Biblia...ca nu este alt mijlocitor intre Dzeu si oameni altul decat Isus...nici arsenie...si alt sfant...chiar daca, probabil, au avut o viata deosebita...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DIANNA1979 (acum 13 ani)

Sandy daca poti dovedi cu un citat din Biblie ceea ce explici tu atunci fie, dar eu am citit deja intreaga Sfanta Scruptura si nicaieri nu este interzis ca un cuplu casattorit sa faca dragoste in timpul sarcinii!
Si mai important decat asta e ca presupun tu ai prejudecati gresite rau: chiar si post sau stiu eu mai ce inventezi tu nu vei fii perfecta..dar poti fii iertata de pacatele pe care le faci, iar in cazul de fata aici e vorba de 2 oameni care se iubesc si asteapta un bebe ca rezultat al iubirii lor!! Unde vezi tu rau defapt e o binecuvantare si daca nu sunt baze unei pb fizice ale mamei sau primejdia unui avort spontan atunci eu iti zic stai deoparte si pana nu realizezi ca defapt vorbesti p***ai nu mai da sfaturi fara stire..
Mult bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioan (acum 13 ani)

sandy,cred ca ori esti oarba,ori habar n-ai,ori esti habotnica! ce taina fato?nasterile de vreo citeva zeci de ani sint asistate de mai multe persoane,mai nou si sotul asista la nastere,altadata inclusiv anumite posturi tv,asa ca revizuieste-ti spusele,taina era pt sot cind femeia nastea acasa,si moasa il dedea pe sot afara,asa ca lasa povestile si nu-ti mai da cu parerea in chestiuni de care n-ai habar!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 13 ani)

De ce trebuie sa te abtii sa faci sex cand esti gravida? Gresit total. Eu am facut sex cand am fost gravida si nu s-a intamplat nimic. Nu are nimic a face cu credinta sau cu Dumnezeu. Dl sau dna care a scris raspunsul de mai jos cred ca este frustrat/a din punct de vedere sexual. Nu am mai auzit asa ceva. Intr-adevar in ultima luna de sarcina faci mai rar sau deloc pentru ca iti poate provoca contractii si pot naste mai devreme, dar in rest nu este problema decat daca medicul iti recomanda abstinenta din diverse motive medicale.
Mai documentati-va inainte de a scrie pe forum si a da raspunsuri gresite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3