Totul despre testele de sarcina

Sarcina
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Exista cazuri de ciclu peste sarcina?
Eu am toate simptomele unei sarcini si totusi testu de sarcina e negativ.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (34)

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna Irina,
Se poate intampla ca menstruatia sa apara peste sarcina.
Primele simptome ale sarcinii apar aproximativ la doua saptamani de la conceptie si difera la fiecare femeie in parte. Simptomele (ca de explu sani intariti si durerosi, greturi, ameteli, oboseala, sensibilitate la anumite mirosuri, stare emotionala schimbatoare, etc )nu sunt toate obligatorii si unele pot aparea si fara ca sa fii insarcinata.
Testul de sarcina iti poate da un raspuns la cel putin doua saptamani dupa contactul sexual.
Poti face un test de sarcina pe baza de sange , testul Beta-HGG, care da rezultate la 8-11 zile de la fecundarea ovulului. Principiul care sta la baza acestui test este practic acelasi ca si la testul de urina, depistarea hormonului gonadotrofinei chorionice (beta Hcg). Principalul avantaj al acestui test este faptul ca este sigur 100%, mai mult se poate face si dozarea cantitativa a acestui hormon putindu-se stabili momentul precis al fecundarii.
De asemenea un control ginecologic iti poate da un raspuns.
Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ziua. Am o nedumerire, daca poate sa ma lamureasca cineva. Am avut ciclul regulat in fiecare data de 4 a lunii, iar ultima oara am facut sax neprotejat pe data de 14. Puream sa raman atunci insarcinata? Multumesc mult. Maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Octavian17124520 (acum 15 ani)

pentru ce ai pus intrebarea daca testul de sarcina este negativ ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Octavian17124520 (acum 15 ani)

da !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ziua!
am o nedumerire si asi vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva daca se poate: am ciclul neregulat si ultima data l-am avut pe 15.12.2008 iar pe 31 am facut sex neprotejat. desi am facut pina acum 4 teste de sarcina si toate au iesit negative tot nu pot sta linistita pt k nu stiu dak sunt sau nu insarcinata. singurele simptome ce le-am avut a fost intarzierea menstruatiei si crampe in abdomen 2 zile. Se poate sa fi ramas insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

In data de 14 ianuarie am facut un avort,la 10 zile dupa am avut primul raport sexual,pot sa fi ramas iar insarcinata?Cand pot sa vad daca fac un test de sarcina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

de 2 luni am avut ciclul ft. putin cantitativ si o durere surda de sani,stari de voma ameteli...fata de lunile precedente .Am ciclul la 28 de zile dar pana de curand nu am mai avut aceste simtome .am facut un test si aesit neg.nu stiu ce sa cred.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ultima luna de menstruatie a fost decembrie ,in ianuarie nu mia venit ,nu am simptome de sarcina dar sunt un pic preocupata.e posibil sa fiu insarcinata sau e doar o intarziere din cauza unei raceli sau a stresului?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

AM ADMINISTRAT ACC-URI DE PE 28DEC PANA PE 12IAN PE DATA DE 10 IAN AM AVUT CONTACT SEXUAL NEPROTEJAT.MAI AVEAM DE LUAT 4 PASTILE DAR AM RENUNTAT DEOARECE NU MA SIMTEAM BINE.ATUNCI MI-A VENIT MESNSTRA INSA LUNA ACEASTA NU .CE SA FAC?OARE SUNT INSARCINATA?SIMPTOME DE MENSTRA AMM DURERI DE SANI ,BURTA DAR EA NU APARE?CARE AR PUTEA FI CAUZA??VA ROG SA-MI RASP ...SUNT DISPERATA...MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am facut un test si mia iesit o liniuta rosie si a doa mia iesit roz credeti ca sunt ansarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Mi-a intarziat menstruatia 9 zile deja.De cateva luni incoace,folosim ca metoda de protectie prezervativul,fara sa apara probleme.La ecografie mi-a aparut ceva,dar inca e prea devreme sa se stie sigur dk e chist(cel mai probabil)sau sarcina.Mentionez ca dupa 5 zile de intarziere am facut un test si a iesit negativ.Credeti ca am de ce sa ma tem?va multumesc pt raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am o intrebare la care va rog daca puteti sa imi raspundeti:in primul rind sa va povestesc de la inceput :eu in 19.02.2009 am fost la ginecolog ca sa imi vada daca dupa tratamentul de anticonceptionale mi s-a eliminat chistul pe care am avut. Dr. mi-a confirmat ca DA s-a eliminat,dupa care mi-a dat un tratament cu Clostilbegyt pt.a-mi creste foliculii pt.ca aveam foarte mici ca virful de la un ac .Mi-a zis sa incep sa le iau de la a 5-a zi de ciclu pina in a 9-a zi si in a 10-a zi sa ma duc inapoi la el sa imi vada cit a crescut foliculul.Asa si am facut m-am dus in a 10-a zi inapoi la el si mi-a zis ca incredibil de mult mi-a crescut in doar 5 zile la 20de cm.Asa ca mi-a zis ca sa ma duc acasa si 3 zile sa ma inchid in casa cu sotul si sa muncim non-stop.Asa si am facut.Asta s-a intimplat in datele 23-24-25.Acuma de vreo 2-3 zile am o arsura la stomac(pe care in viata mea nu am avut ca nu am probleme cu stomacul) si citeodata si greturi.Oare a-si putea sa fiu insarcinata?Test inca nu mi-am facut ca am citit pe net ca numai dupa 7-10 zile de la actul sexual se poate stii mai exact daca esti sau nu insarcinata. Azi 04.03.2009 am 7 zile(de care zicea Dr.ca trebuie sa am, probabil ca in acele 3 zile am avut ovulatia) de la actul sexual sa mai astept sau imi pot face un test de sarcina?Imi puteti raspunde cit de repede ca pt.mine fiecare zi conteaza.Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

sunt insarcinata in 6 saptamani,si cateodata am dureri jos.E ceva normal?Mi-am intrebat medicul iar el mi-a spus ca da,e ceva normal,si ca se va vedea daca sunt probleme abia la trei luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna ziua. va rog frumos sa-mi spuneti parerea dvs despre ce am sa va spun. mi-a intarziat ciclul vreo cateva zile. chair daca nu imi vine regulat, m-am speriat.mi-am cumparat un test de sarcina, pe care l-am facut intr-o dimineata pe la ora 5, dupa schimbul 3. testul mi-a iesit pozitiv..... foarte speriata, mai ales ca eu si sotul meu nu eram pregatiti sa avem un copil in acea perioada, am fost la ginecolog ca sa.... nu pot sa pronunt ce, ca mi-e rusine de ce am facut........ tot ce va pot spune, e ca am auzit ca dupa trebuie sa curga sange, dar eu nu am avut nici un strop... o prietena mi-a spus ca e probabil sa nu fi fost insarcinata, dar dr nu mi-a mai spus. n-am avut nici un fel de durere, ba chiar m-am dus la serv in ziua aceea. as vrea sa stiu si parerea dvs. va rog sa-mi raspundeti. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am si eu o nelamurire...Am renuntat la yasmine de 2 luni pt a avea un bebe. Mi-a intarziat menstruatia o saptamana, timp in care am facut un test (dupa 5 zile de la intarziere) si a iesit pozitiv, apoi mi-a venit, culaorea este maroniu, insa nu prea curge.. Ce oare s-a intamplat? De ce a iesit testul pozitiv si totusi a aparut ciclul? Daca ma poate ajuta cineva. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doru38 (acum 15 ani)

in decembrie 2005 mi s/a intamplat la fel ca si tie, si acum am o fetita de 2,8 ani. Felicitari esti insarcinata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

As avea si eu intrebare: Daca ai relatii sexuale in a 4 zi de ciclu, poti ramine insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

Am facut un test de ovulatie vineri(1 mai. A iesi pozitiv ,dar dupa aceea am citit mai atent prospectulcare sa nu se faca testul cu urina de dimineata .Am repetat testul seara ,acelasi rezultat,poate liniile au fost mai sterse dar totusi pozitiv.Am facut din nou testul urmatoarea seara,tot pozitiv. Azi dimineta repet din nou tot pozitiv,adica,urmeaza ovulatia. Poate ma lamureste cineva.Cate zile de la ovulatie mai detecteaza testul hormonul Lh,sau nu-l mai detecteaza deloc ,si atunci probabil ca testele pe care le-am cumparat nu sunt bune? Multumesc1

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

am facut test de sarcina si mi-a iesit pozitiv,dar la doua zile a aparut o sangerare in cantitate mare care a durat o zi,am repetat testul si a iesit tot pozitiv se poate sa fiu insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loredana109 (acum 14 ani)

Citat:
pentru ce ai pus intrebarea daca testul de sarcina este negativ ?

pentru ca se poate foarte bine sa fie acolo o sarcina si sa apara negativ...asa am patit eu:D si am stat linistita...acu sunt insarcinata in sapt 14

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2