Suparare mare

Sarcina
Intrebare postata de klaudiadenisa cu 13 ani in urma

Sa ma ajute si pe mine cineva macar cu un sfat o vb buna.stau cu cineva in germania am crezut ca voi putea sa mi intemeiez din nou o familie,mai am o fetita din prima relatie.in fine am ramas gravida nu ma dus la nici un doctor nimic,nam bani ,nam aici o asigurare nam nimic.eu sunt singura in casa mereu el in oras la lucru vezi domne eu stiu ca ma minte .mie mi se face rau ,ametesc ma doare capu nul pot ridica ,nu pot vb nimic manc un pic de portocala daca am daca nu manc o coja de paine ,nam aer si mi se face cald dintro data ,tot ma incalzesc apoi dupa vreo 15 minute imi revin.pe toata peroada sarcini asa is ,acum am intrat in a opta luna si eu tot asa sunt .inainte sa fiu gravida ama vut 70 de cm in talie acum la 8 luni am 90 de cm si daca mam ingrasat 5 kg .copilu misca este cand asa ma doare ma inpunge tare .faca stau in picioare ma ia o durer de burta si dupa ce urinez tot asa .is tare palida si ametita tat ziua.intrebarea mia este copilulu va fi sanatos eu sincer ma gandesc ca ar trebui sa intrerup sarcina ma simt rau ,da nam cu cine vorbi mie nu i se pare a fi sarcina sanatoasa cum sa fac cum sa aflu ,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

Filipa (acum 13 ani)

Nu poti afla daca totul este in regula decat daca mergi la medic. Sarcina nu poate fi intrerupta la opt luni. Daca ai intrat in luna a noua poti naste oricand. Daca ai mai nascut o data, stii care sunt semnele nasterii, cand se apropie. Ai senzatia de apasare in partea de jos, apar durerile, ti se poate rupe apa. aSIGURA-TE CA ARE CINE SA TE AJUTE CAND TE APUCA DURERILE. Daca esti singura acasa, iesi in strada sa poti fi ajutata. Striga, tipa, cere ajutor. Chiar daca nu ai asigurare, cred ca nu conteaza in cazul nasterii. Sanatate si gandeste pozitiv. Nastere usoara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ochi negri (acum 13 ani)

CUM SA INTRERUPI O SARCINA LA 8 LUNI,PENTRU DUMNEZEU!!!
Ce fel de relatie aveti daca lui nu-i pasa de tine?Nu e copilul lui?Nu-l intereseaza daca va fi sau nu sanatos?Tu nu cunosti limba,nu ai un vecin pe care sa-l rogi sa te ajute cumva?Nu ai familie,frati,surori,nu ai pe nimeni?Nu ai siut ce relatie aveti incat sa nu fi facut acest copil?Acuma sigur nu ai ce face dar tot ar fi bine sa te vada un medic.Faptul ca nu ai luat in greutate nu e chiar o problema dar daca spui ca ti-e atat de rau,nu e bine.Te tine sechestrata,nu-ti da de mancare?Pare absurd,exagerat,crede-ma.Spune-i sa te duca la un medic neaparat,poti naste prematur si-apoi sa vezi necazuri!El cati ani are?Nu te supara pe mine,dar facutul de copii nu se rezuma la treaba respectiva,ce naiba!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

klaudiadenisa (acum 13 ani)

da in primul rand vreau sa va multumesc ca ati raspuns .frati mei sunt in romania is singura el imi da bani de mancare cum vrea si cand vrea el considera ca acest copil ii o greseala si numa primul din prima relatie ii minune asta nu.da stau in casa nui nimeni aici totzi oameni is reci daca zic ca mi rau nu zice nimic o consultatie ii 200 de euroo ,nam stiu ce om ii dc stiam nu ajungeam la asa cev a.da mie rau nu ma simpt bn ametesc mananc si mi rau de tot dupa aia imi vine sa vomit este cand si la lunile astea eu vomit dupa alculul meu acum am intrat in luna a opta -nam ce fc astept sa vad ce va fi ma tot gandesc burta ii cam mica .este cd ma simp asa de rau nui nimeni ce sa fac nu stiu .normal la 170 cm cat am cate kg trebuia sa iau in greutate nu stiu cum sa aflu ceva despre copil
sanatatea ma refer

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

El e tot roman? Daca e german si lucreaza are asigurare medicala( acelasi lucru e va;abi; si daca e roman ANGAJAT CU ACTE), ar trebui sa chemi salvarea si sa dai datele lui pt asigurare. Oricum sa-ti faci rost de numarul de telefon de la urgente sa suni dupa salvare cand intri in travaliu sau cum spunea Filipa sa apelezi la ajutor pe strada sau prin vecini. Nu e bine ca ti-e atat de rau. Celalalt copil e cu tine? Cati ani are? Nu te poate ajuta cu nimic?
Si cum adica iti da bani de mancare cand vrea el , el nu mananca in casa cu tine?!!!!! Cum accepti asa ceva! Suna-ti fratii sa te ajute sa te intorci in tara sau sa mearga la tine vreunul sa te ajute pana nasti si apoi lasa-l pe individul ala in plata Domnului, chiar NIMENI NU MERITA UN ASEMENEA TRATAMENT! Unde stai in Germania, nu este vreun spital prin apropiere sa mergi acolo la urgenta ( dai datele lui daca ti se cere asigurare, desi in caz de urgenta nu cred ca-ti trebuie? Ai mai putea sa-ti anunti fratii sa-ti scoata de la Casa de asigurari acel card cu care poti beneficia de tratamente in starinatate. Nu mai sta asa, fa ceva urgent ca timpul trece!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

klaudiadenisa (acum 13 ani)

de la noua dimineata pana la 12 seara ii in oras ,acasa dc merg in romania parinti nu ma primesc,copilu mi in romania .cum sa fac rost de cardu acela aici imi pot face mie de gratis toate dc aduc ca in romania am fost asigurata .nustiu si acum tremur si ma apasa tare capu nam putere in picioare .el mananc in oras

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

klaudiadenisa (acum 13 ani)

eu vad cai bate inima la copil ma uit la burta si aud in mine cd fc bum si burta se misca .vad clar ca eltraieste .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Nu mi-ai spus daca elclucreaza cu contract, are acte acolo? Cardul acela de la casa de asigurari tear ajuta foarte mult, vorbeste cu familia din Romania sa mearga sa ti-l scoata de la casa de asigurai. Nu cred ca parintii nu te-ar primi daca ar stii in ce situatie te afli, orice ai face tot copilul lor ramai.
Faptul ca nu ai luat prea mult in greutate nu e o problema pt bebe, pt tine nu e bine ca te simti rau si nu te poti alimenta sanatos ( bebe ia tot ce are nevoie din corpul tau).
Eu te sfatuiesc sincer sa te duci maine la Urgenta in localitatea in care te afli, sunt sigura vei gasi o rezolvare acolo. Nu mai sta asa, fara sa faci nimic, omul ala ce urmareste? Sa nasti acasa? Ce faci daca apar complicatii?Iti pune sanatatea in pericol, ata tie cat si bebelusului.
Si totusi in aceste 8 luni el a plecat la 9 a venit la 12 si ti-a dat de mancare cand a vrut el?!!!!!!!!! Ce iti spune cand vede ca se apropie sorocul? Banuiesc ca stie ca la 9 luni copilull se va naste!
Nu ai prieteni romani pe acolo, cu care sa iei legatura sa ceri ajutor? Sau cu prietenii lui? Totusi in 8 luni cred ca i-ai cunoscut o parte din anturaj.
Nu stiu cum e in Germania, sora mea ( nu avea asigurare acolo) fusese plecata in urma cu 8 ani in Italia la logodnicul ei in vacanta de vara si a avut nevoie de asistenta medicala de urgenta, au mers amandoi la Urgente si logodnicul ei care are dubla cetatenie a vrut sa dea asigurarea lui medicala si nu a fost nevoie, nu stiu care e procedeul in Germania, dar poate ai noroc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

klaudiadenisa (acum 13 ani)

am incercat tot felu el poate divorta de fosta femeie numa in iunie pana atunci ii ea pe asigurarea lui.da asa face mreeu vine si numa doarme acasa bani vad asa si asa cu taraita .a mei is tare saraci nu au cum sa ma ajute tre sa nasc aici ca sa poaa zice el cai tata la copil.da l pun me numele meu si el vafi oblegat sa plateasca cand nasc eu toata nasterea.daca merg acum la spital el nu ma mai primeste acasa si eu tre sa merg in romania sa nasc ca nam cum demostra cai tata la copil si is multe probleme .eu nu stiu ce si cum sa fac decat ca mam saturat ma batut si pe mine si vb urat .copilu asa misca in burta cd srau in sezut se vede cum misca se deformeaza burtica,cd stau in pat aud inima la copil si vad cum bate inima si burta parca bate si ea se misca fix asa ,eu ala mi frica copilu oare ii sanatos multi nervi si suparare am mancat cu el cu tatal nu mai stiu ce sa cred nu pot afla copilul cum ii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

klaudiadenisa (acum 13 ani)

scz mam uitat pe net pot sa sufar de preeclapsie sau ceva cu tensiunea scria acoloo

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristinaaaaa (acum 13 ani)

Mmmm esti intr-o situatie tare delicata...si nu as vrea sa te supar mai tare ...dar nu ai stiut de la inceput cum e el??????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

klaudiadenisa (acum 13 ani)

cine stie cum se schimba un barbat stai cu el 20 de ani si iti da in cap ,eu vreu sa stiu ce sanse am sa nasc copilul viu si nevatamat ,sau exista o situatie sal pierd de ce ma simp asa de rau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina petrescu (acum un an)

De pierdut nu ai cum să-l pierzi copilul acum doar trebuie să-l naști și vei vedea atunci ce și cum e .Pana atunci nu te mai stresa căci și stresul îți provoacă starea de rău. Când îți vine sorocul mergi la spitalul de urgenta ca nu au cum sa te lase asa .Rugăciune si totul e în mana Lui Dumnezeu. Doamne ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dincolodenori (acum 13 ani)

Suna-ti urgent fratii,cu siguranta te vor ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

klaudiadenisa (acum 13 ani)

va multumesc la toti ca incercati sa ma ajutati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina galati (acum 13 ani)

Sunt in germania de aproape 1 an si anul acesta incep o scoala de asistente medicale dar imi trebuie cardul de asigurare de sanatate din romania pana acum nu mia trebuitdaracum e neaparata nevoie de el. Cum as putea sa mi-l scot chiardak eu acum ma aflu in germania trebuie sa merg personal acasa sau poate merge cineva din familie?Si cam ce acte imi trebuiesc ca sa imi scotacest card de asigurari?ma poate cineva ajuta?
multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

klaudiadenisa (acum 13 ani)

poate merge cineva din familie costa 290 de lei
si treb sa suni la centrul de asigurarii de sanatate care este in judetul tau ,sa trimiti fax copie buletin ,si poti face .norok

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

klaudiadenisa (acum 13 ani)

poate merge cineva din familie costa 290 de lei
si treb sa suni la centrul de asigurarii de sanatate care este in judetul tau ,sa trimiti fax copie buletin ,si poti face .norok

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Ce-ai mai facut Klaudia? Ai nascut, te simti mai bine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

klaudiadenisa (acum 13 ani)

salut felipa ,inca nam nascut el ma parasit sa dus ,am pe fratemeu aici in germania a venit are chirie stau cu el ,nam nascut inca ma astept ma dus o data la doctor si am acolo analize si buletinu de gravide trebuia sa merg din nou da nam avut bani ,astai a 36 saptamana cred ca vine timpu deoarece am dureri mici de spate .ma inpunge pana jos ce sa fac ,am rezolvat cu un roman famila lui de treaba nui pot zice numele dar mia cumparat hainute la fetita ca fetita astept si mi le trimite prin posta ,sta la 80 de km fata de mine,ii greu el ma lasat de o saptaman si ce sa fac lasami ai tau daca vrei a meu adam_gianina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2