Sarcina raspuns medic

Sarcina Fenilcetonurie
Intrebare postata de SANDUTZA cu 12 ani in urma

BUNA!AM 27 DE ANI SI ABIA AM AFLAT K SUNT INSARCINATA...EU SI SOTUL MEU SUNTEM TARE INGRIJORATI PENTRU K EU AM FACUT SPALATURI CU CEAI DE PELIN.MUSETEL SI GALBENELE ...ASTA DIN CAUZA CANDIDOZEI....AM LUAT SI DOUA ASPIRINE ....AFECTEAZA BEBELE??????VA ROG DIN SUFLET SA IMI RASPUNDA SI MIE CARE AU AVUT ASEMENEA PRIBLEME SI CE SE INTAMPLA!!!VA MULTUMESC..SANDUTZA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Carpe Diem (acum 12 ani)

Spalaturile nu il afecteaza pe bebe, insa aspirina nu este recomandata in timpul sarcinii. Cel mai indicat ar fi sa va prezentati la medicul ginecolog care in urma consultului si al unei ecografii va va spune daca totul este in regula. Fiind in trimestrul I de sarcina de asemenea, sunt indicate un set de analize obligatorii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SANDUTZA (acum 12 ani)

MULTUMESC!SAPTAMANA VIITOARE SUNT PROGRAMATA LA DOCTOR!SPER DIN SUFLET CA TOTUL O SA FIE BINE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Aspirina (acidul acetilsalicilic) prezinta urmatoarele contraindicatii, conform prospectului:
"-hipersensibilitate la acidul acetilsalicilic, alte antiinflamatoare nesteroidiene sau la oricare dintre componentele produsului;
-ulcer gastric sau duodenal activ;
-diateză hemoragică;
-antecedente de astm bronşic indus de administrarea salicilaţilor sau a substanţelor cu acţiune similară, în special antiinflamatoare nesteroidiene;
-ultimul trimestru de sarcină;
-fenilcetonurie
-insuficienţă cardiacă severă "

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sarcina.

allyaly (acum 9 ani)

Buna seara! Am o intrebare la care ma chinui de foarte mult timp sa-i gasesc un raspun concret...incep cu inceputul inceputului si anume ca vreau sa raman insarcinata si nu reusesc, cred ca din cauza candidei scad dramatic sansele. Am facut nenumarate tratamente cu pastile si ovule prescrise de medic dar, din pacate, nu au avut efect motiv pt care am decis sa merg pe calea naturista. Sunt sau nu bune spalaturile intravaginale cu ceai de pelin?
Am citit nenumarate cazuri in care pelinul a avut efect doar ca unele femei au facut spalaturi locale(la nivelul vaginului) altele intravaginal. Care credeti ca e cea mai buna varianta, local sau intravaginal???va rog muly sa-mi dati un sfat penttu ca imi doresc nespus sa scap de aceasta problema. O seara buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 12 ani)

Iti spun din proprie experienta sa stai absolut linistita ca nu e nici o problema.In primul rand ceaiul de musetel nu are contraindicatii in sarcina,pelinul ar fi ceva mai grav in sensul ca poate produce un avort spontan dar tinand cont de faptul ca ai intrerupt tratamentul cum ai aflat,nu e nimik grav.Daca sarcina este mai mica de 4 saptamani poti sta linistita.Eu am facut si spalaturi si bai fierbinti nestiind ca sunt gravida si nu s-a intamplat absolut nimik.Aveam 3 sapt.Am fost sfatuita de medic sa nu intrerup sarcina si copilul are 9 luni si e perfect sanatos.Intreaba si tu medicul daca ecografia e ok,sa nu intrerupi sarcina.O aspirina 2 nu cred ca e ceva grav.Ti-am zis consulta medicul nu vreau sa te sfatuiesc gresit,eu doar mi-am expus parerea cu privire la cazul meu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 12 ani)

Am inteles ca ai luat doar 2 aspirine hai sa fim seriosi nu vad cum ar afecta sarcina doar 2 aspirine.E normal sa fii ingrijorata poate ca esti la primul copil dar ti-am zis 2 aspirine nu cred ca ar avea ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SANDUTZA (acum 12 ani)

MULTUMESC ANDRA!ESTI O DRAGUTZA..SI ASA ESTE SUNT LA PRIMUL COPIL SI NI-L DORIM DIN TOATA INIMA....DE ASTA SUNT ASA INGRIJORATA....GRAZIE:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: