Sarcina

Intrebare postata de ve2 cu 11 ani in urma

Imi cer scuze pentru deranj, dupa 2 sarcini oprite in evolutie la 3-4 saptamani,si dupa chiuretaj 4 luni de orgametril aceasta este a 4 luna de pauza dupa orgametril dintre care de 2 luni incerc sa raman insarcinata, dar nu am ramas, iar menstruatia dupa ce am lasat orgametrilul prima luna mi-a venit la 38 zile, a doua la 40 zile si a treia luna la 41 zile si nu raman insarcinata , este posibil o dereglare hormonala?? teste de ovulatie imi iasa pozitive de 2 ori la a14 zi si la a 24 zi, ce as putea sa fac??am facut analizele ptr trombofilie Proteina C si S in valori normale, Gena MTHFR Mutatia A1298C negativ, Mutatia C677T genotip, homozigot , Anticoagulant lupic pozitiv, homocisteina in valori normale, analizele din complexul TORCH sunt bune. Am fost la 2 medici, care mi-au spus ca este de la hormoni, sa raman insarcinata si sa imi dea progesteron., nu stiu ce sa cred sunt disperata, acum mi-am dereglat si menstruatia care imi venea inainte la 36 zile regulat. Va multumesc ptr timpul acordat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

irina (acum 11 ani)

Buna ziua, din pacate in situatia ta ma aflu si eu(am trombofilie homozigota),dar eu am pierdut doar o sarcina si de 3 luni incerc sa raman insarcinata si nu reusesc.Majoritate imi spun ca sunt prea stresata si de asta nu raman.Cineva m-a sfatuit sa beau ceai de cretisoara, se spune ca este foarte bun deoarece stimuleaza ovulatia,eu am sa incerc sa vad daca da randament, asa ca nu te da batuta si multa bafta in continuare, ca bebe o sa apara cabd vrea el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ve2 (acum 11 ani)

Multumesc mult pentru raspuns, eu sunt foarte descurajata deoarece am fost la 3 medici, care nici macar nu mi-au dat analize, alea le-am facut eu dupa ce m-am documentat de pe net acum am programare la un medic specialist in infertilitate ginecologie, poate ma ajuta el ca sunt disperata si cu medicamentele care mi-au dat mi-am dereglat menstruatia si imi ies testele de ovulatie de 2 ori pe luna, nici macar nu stiu daca mai am ovulatie, cat timp am luat pastilele nu am avut ovulatie.La a doua sarcina am ramas insarcinata la 6 luna din a treia luna nu m-am ferit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria1251 (acum 11 ani)

Mai bine mergeti la un medic bun pe care sa vi-l fi recomandat si alte femei, intrati pe site-urile clinicilor private pentru recomandari de asa fel si nu mai cereti sfaturi pe net pt ca eu desi am doua facultati nu stiu ce inseamna ca nu stiu ce gena are mutatii, la fel cum nu stiu si altii, dar care s-ar putea sa faca pe desteptii si sa va spuna p***ai.
Multa sanatate va doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 11 ani)

Acum 7 ani aveam parca la indigo aceasta problema. Eram disperata, totul era OK dar nu puteam sa tin sarcina. Doctorii imi dpuneau ca pierd sarcina pe stres dar nu credeam Am schimbat locul de munca si acum am un baietel de 6 ani jumate superb! NU TREBUIE SA RAMAI GRAVIDA DECAT DUPA UN AN DE LA CHIURETAJ, ca sa-i dai posibilitatea uterului sa se refaca.Acesta a fost tratamentul initial recomandat, iar cand am ramas gravida am venit imediat in Bucuresti la un doctor FFF BUN (profesor doctor Ancar- este la MEDSANA ), ii multumesc din sufletul pentru tot ajutorul dat ! sa ai incredere in tine si totul se va rezolva!BAFTA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: