Sarcina raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de barny cu 12 ani in urma

Pot ramane insarcinata daca sunt inca virgina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Diana (acum 12 ani)

clar ca nu!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

barny (acum 12 ani)

IMI POTI LASA ID''UL TAU TE ROG?:(:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Ba da, daca a existat lichid seminal (sperma) in zona vaginului. Sansa este mica, dar exista.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

barny (acum 12 ani)

cum as putea lua legatura cu un doctor dupa acest site?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

De pe site vrei sa spui. Completand o fisa medicala. Ca sa iti usurez treaba, pot sa iti spun ca trebuie sa faci un test de sarcina la 1 saptamana de intarziere cu prima urina de dimineata si apoi il repeti dupa inca cateva zile. In rest, penisul nu trebuie sa ajunga in preajma vaginului fara un prezervativ pe el, existand chiar fara ejaculare sau penetrare completa riscul unei sarcini sau boli cu transmitere sexuala.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

barny (acum 12 ani)

dar nu e ejaculat..si nici nu a intrat foarte mult...cred ca 2-3 centimetri...si nu in uter..numai ca nu mi''a venit menstruatia in luna iulie si asta m''a ingrijorat..nu am ciclu deloc regulat..iar asta s''a intamplat pe 28 iulie...si am mai fost si racita jos..:(dci...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

In UTER?? Cum sa intre in uter??? Stii macar unde e uterul?? Eu te sfatuiesc sa te informezi mai mult si abia apoi sa treci la practica. ce ai facut tu se poate solda cu o sarcina sau cu o BTS fara probleme. Himenul NU este etans (altfel nu ar curge lichidul menstrual, nu?) iar barbatul elimina in lichidul preejaculator suficienti spermatozoizi. PREZERVATIV TOT TIMPUL sau nu mai faceti asa ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

dupa cum s-a discutat si mai sus, clar exista posibilitatea sa ramaneti insarcinata, chiar daca inca exista himen. acesta nu este etans si orice contact sexual cu sau fara ejaculare (pot exista spermatozoizi si inainte de ejaculare), poate sa duca la aparitia unei sarcini. in momentul de fata trebuie sa folositi un test de sarcina pentru a detecta o sarcina nedorita, preferabil din urina de dimineata, iar pe viitor sa folositi o metoda de contraceptie eficienta, cum ar fi prezervativul. dupa cum scrie si Iuli, inainte de a incepe viata sexuala, ar trebui sa aveti un minim de informatii in legatura cu acest lucru, macar sa stiti unde este uterul si ca in timpul actului sexual nu se va ajunge niciodata pana in uter, si ca orice contact sexual poate duce la o sarcina in lipsa unei protectii adecvate.
daca mai aveti nelamuriri, ne puteti scrie aici in continuare si va vom raspunde cu siguranta...este mai bine sa intrebati inainte de a trece la practica si apoi sa aveti regrete.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: