Sarcina - Luna a II-a

Sarcina
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Pana la ce luna se poate face un avort ? rog raspuns urgent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Paul69 (acum 15 ani)

daca esti gravida eu te sfatuiesc sa-l faci ca un copil e o binecuvantare de la d-zeu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta6097418 (acum 15 ani)

Din punct de vedere medical, pana in luna a treia - dar din punct de vedere psihologic - un avort te marcheaza pentru toata viata.

desigur - si un copil iti schimba viata - mai ale3s daca sarcina nu era intentionata - poti sa te simti disperata acum. Si poti sa iei o decizie pripita, gandindu-te ca esti in criza de timp, ca nu mai poti astepta mult...

Trebuie sa-ti spun insa ca la 2 luni , copilasul tau exista deja. Nu mai e doar un embrion. Are deja forme umane, are capacitatea de a simti durerea, are tot felul de senzatii. Simte pana si teama sau tristetea ta. Si e deja o viata.

Daca ti-e teama sa vb cu cineva care a trecut prin asta, cauta pe net, vei gasi muuulte informatii, despre situatii asemanatoare - despre fete/femei care au facut avort, dar si despre altele, care au decis sa dea viata copilului.

Sfatuieste-te cu un psiholog daca ai posibilitatea (poti gasi unul la o policlinica sau la scoala/liceu.

indiferent ce decizi, nu trece singura prin asta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paul69 (acum 15 ani)

SIMONA SA NE DAI DE VAESTE DACA TIAI LASAT COPILUL SAU NU EU AM FACUT VREO 4 CRED SI O CEZARIANA LA 4 LUNI DIN MOTIVE MEDICALE SI ACU NORMAL AMI PARE RAU DE ACEEIA TE-AM SFATUIT SA NU FACI AVORT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

Altele nu pot sa faca un copil si se chinuiesc ani de zile, chiar o viata iar tu, vrei sa ucizi copilul?
Copilul e o adevarata binecuvantare de la Dumnezeu...o sa ai mustrari de constiinta si vei visa cu copilul tau care iti va reprosa ca l-ai ucis, asta se intampla ca Dumnezeu nu lasa pe nimeni nepedepsit, iar dincolo de viata asta, mare chin si durere te asteapta...IADUL ETERN
Imi pare rau dar trebuia sa-ti spun asta, esti o incostienta.
Nu ai conditii sa-l cresti, da-l la alte familii care se chinuiesc ca sa aiba copiii.
Vreau sa-mi spui pana la urma ce ai decis, o sa vezi ca Dumnezeu va fi alaturi de tine si te va ajuta!!!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucian11965842 (acum 15 ani)

TE ROG NU RENUNTA LA COPIL! TE INTELEG CA POATE AI UNELE MOTIVE CARE TE-AU DUS CU GANDUL SA RENUNTI! NU RENUNTA LA EL! EL VA FI COMOARA SI BUCURIA TA! DUMNEZEU TE VA RASPLATI DACA IL VEI PASTRA! MAI BINE SA TRAIESTI ALATURI DE EL DECAT SA TRAIESTI CU POVARA GANDULUI CA L-AI UCIS! RENUNTA LA ORICE ALTCEVA DAR NU RENUNTA LA COPIL! EL ESTE VIATA, EL ESTE BUCURIE, EL ESTE BUCATICA DIN TINE!TE ROG NU UCIDE O VIATA!TE ROG GANDESTE-TE, TE ROG PASTREAZA COPILUL! ITI VA ADUCE FERICIRE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GABRIELA138103148 (acum 15 ani)

Simona nu ne-ai zis cati ani ai si daca esti casatorita sau macar daca ai un prieten. Conteaza asa de mult sa te poti baza pe cineva in astfel de momente si se vede ca tu esti de un singura!! Sa stii ca indiferent care va fi decizia pe care o vei lua nu esti singura fata care a trecut printr-o situatie similara cu a ta.Daca esti o adolescenta si sarcina aceasta iti cam complica lucrurile eu vreau sa-ti zic un lucru:un copil se creste greu daca nu ai langa tine tatal copilului sau macar sprijinul familiei. Daca te gandesti sa-l faci si apoi sa-l dai este iarasi o mare porcarie ,deoarece in tinerete nu poti gandi limpede si instinctul matern nu este asa de dezvoltat dar cu cat vei inainta in varsta si poate vei face un copil cu un barbat cu care o sa si ramai, sa stii ca gandul ca ai mai dat viata unui copil dar care nu creste langa tine va fi un adevarat COSMAR!!! Dumnezeu ne iarta daca mai gresim , omul este un pacatos. Nu esti tu singura in situatia asta!! Eu cred ca este mai pacat si mult mai traumantizant sa dai viata unui copil apoi sa-l abandonezi in cine stie ce orfelinat decat sa faci acum o intrerupere de sarcina. Toata lumea stie ce conditii de viata sunt in orfelinate si ce fel de viata duc copii acolo!!! Iti tin pumnii si astept sa ne raspunzi spunandu-ne ce ai decis!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GABRIELA138103148 (acum 15 ani)

Simona nu ne-ai zis cati ani ai si daca esti casatorita sau macar daca ai un prieten. Conteaza asa de mult sa te poti baza pe cineva in astfel de momente si se vede ca tu esti de una singura!! Sa stii ca indiferent care va fi decizia pe care o vei lua nu esti singura fata care a trecut printr-o situatie similara cu a ta.Daca esti o adolescenta si sarcina aceasta iti cam complica lucrurile eu vreau sa-ti zic un lucru:un copil se creste greu daca nu ai langa tine tatal copilului sau macar sprijinul familiei. Daca te gandesti sa-l faci si apoi sa-l dai este iarasi o mare porcarie ,deoarece in tinerete nu poti gandi limpede si instinctul matern nu este asa de dezvoltat dar cu cat vei inainta in varsta si poate vei face un copil cu un barbat cu care o sa si ramai, sa stii ca gandul ca ai mai dat viata unui copil dar care nu creste langa tine va fi un adevarat COSMAR!!! Dumnezeu ne iarta daca mai gresim , omul este un pacatos. Nu esti tu singura in situatia asta!! Eu cred ca este mai pacat si mult mai traumantizant sa dai viata unui copil apoi sa-l abandonezi in cine stie ce orfelinat decat sa faci acum o intrerupere de sarcina. Toata lumea stie ce conditii de viata sunt in orfelinate si ce fel de viata duc copii acolo!!! Iti tin pumnii si astept sa ne raspunzi spunandu-ne ce ai decis!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Zorita86843 (acum 15 ani)

nu face un avort, in suflet vei regreta mereu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 15 ani)

asculta pe toata lumea ce ti-au scris,un copil e o binecuvantare de la Dumnezeu, gandeste-te la consecinte ca sa nu regreti mai tarziu, nu-l avorta ca el nu are nici o vina...sa ne anunti si sa ne spui ce-ai decis...pupici si numai bine!!!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

neculai daniela (acum 11 ani)

draga mea si eu sunt insarcinata in 2 luni si crede-ma ca este cel mai frumos moment din viata mea chiar daca inca nu sunt pregatita destul de mult financiar aceasta bucurie nu mi-o poate lua nimeni.gandeste ca acel micut pe care il porti in pantec acum va fi singurul om de pe lumea asta care va tine cel mai mult la tine,iar tu daca faci aceasta greseala de al avorta asta inseamna ca nu sti sa pretuiesti un viitor om care te va iubi enorm de mult.la fel cum a zs cineva mai sus el acum simte bucuria si tristetea ta la fel si durerea ,gandeste-te la durerea pe care el o v-a simtii atunci cand doctorii v-or incepe sa-l cioparteasca!! te rog intra pe youtube si urmareste urmatorul filmulet STRIGATUL MUT.sper din tot sufletul ca acest filmulet sa te ajute sa iti schimbi ideea gresita

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 8 ani)

Bai, handicapaților, fata v-a rugat sa ii spuneți pana în a cata luna se poate face avortul (întreruperea sarcinii), nu sa o criticați sau sa ii dați voi sfaturi ce sa facă, asta o judeca numai Dumnezeu. Panaramelor ce sunteți! În fine.. Raspuns final pt fata este de 3 luni sau patru în cazuri urgente grave unde pot avea loc hemoragii interne. Sa fii iubita! Iar voi mai lăsați criticile! Zi buna tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: