Sarcina ectopica (extrauterina)

Sarcina
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Nu-mi pot explica faptul ca cu 2 saptamani in urma am fost la doctorul ginecolog si i-am spus simptomele care le aveam si era clar ca sarcina pe care o purtam nu era una normala,cu toate ca m-a chiuretat iar peste o saptamana am ajuns la spital de urgenta cu dureri f mari de burta si m-a operat de urgenta constatandu-se ca aveam o sarcina extrauterina rupta.Va rog sa ma lamuriti ce mi-a chiuretat acel doctor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Orza3 (acum 16 ani)

sincer nu prea inteleg,dar ce pot sa-ti spune ca eu am avut un atfel de chiuretaj si la cateva zile nu am putut sa calc pe piciore ce durere aveam de burta si ovare,m-am dus la dr inapoi si a avut loc un al doilea chiuretaj aproape la fel doar ca nu a durat la fel,explicatia a fost ca sa produs un gheag de sange ce nu a permis sangerarea dupa chiuretaj mai mult de o zi;Parerea mea e sa fii prudenta si sa mergi regulat la consult ptr orice ti se pare anormal,sanatate multa;

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

eu acum am sarcina extrauterina,dar mi-a zis medicul sa mai astept pana vineri sa vedem ce se mai intampla,e normal?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RALUCA FLORINA (acum 16 ani)

am trei saptamini de cind am fost chiuretata si o saptamina de cind m-am operat in stare grava [hemoragie interna]de extrauterina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

cum se poate verifica aceasta sarcina extrauterina?
se poate verifica cu acel test de sarcina care se gaseste in farmacie?
am 46 ani si sufar de 5-6 ani de endometrioza luna ian mi-a venit ciclu in data de 13,iar in feb. nu a venit ciclu ,in 5 martie mi-am facut test barza si mi-a iesit negativ .
imi este f frica sa nu cunva sa am sarcina extrauterina.
va rog sa mi se dea niste relatii sa ma linistesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina13490577 (acum 16 ani)

asta trebuia tu sa il intrebi pt ca noi nu suntem doctori.dar sunt in masura sa iti dau ex acela e ca eu am avut o sarcina extra acum un an si m-ia scos embrionul care era pus pe o trompa .aceea trompa a fost fisurata si cusuta la loc.depinde la tine pe ce a fost pe trompa pe ovar.poate nu te-a chiuretat bine prima oara si de aceea te-a chiuretat si a doua oara sigur.numai tu ar trebui sa sti ce sa intamplat poate t-ia si scos ovarul sau trompa .ma rog daca imi sp mai multe ar fi perfect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

am 16 ani si s-ar putea sa am o sarcina extrauterina.....ca sa fac aceatsa operatie trebuie sa am nevoie de acordul parintilor?eu nu vreau ca parintii sa afle....si nu vreau sa raman in spital mai mult de cateva ore...se poate asa ceva?va rog sa-mi raspundeti....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

am avut o sarcina extrauterina acum 1 luna si de atunci am permanent sangerari ca la menstruatie,se poate da in cancer uterin?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

eu am avut o sarcina extrauterina, depistta in timpul unei operatii la hernie inghinala.in urma operatiei trompa a fost indepartata.voi putea avea in continuare o sarcina normala? care este probabilitatea ca voi avea din nou o sarcina extrauterina?ce imi puteti recomanda?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

la sarcina extrauterina mai exista ciclul menstrual. Care sunt semnele unei asemenea sarcini?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna
dupa o sarcina extrauterina poti sa ai o sarcina normala fara tratament?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rotea (acum 15 ani)

buna, eu iti spun din propria mea experienta, anul trecut pe 28 mai am fost internata in spital cu sarcina extrauterina pe parte dreapta si am fost operata doar pe 5 iunie, fiindca medici au sperat sa se retraga in uter si sa faca chiuretaj, 3 saptamani am stat cu hemoragie pina la operatie. Imi pare rau pt ce ti se intimpla, dar traieste cu speranta ca o sa fie bine, eu acuma sunt insarcinata in 17 saptamini si sper ca totul sa fie ok.bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna. Am 27 ani si in urma cu 6 ani am avut sarcina extrauterina. Pot sa spun ca menstruatia a fost cat se poate de normala si la termen.
Am fost dusa la Urgenta cu SEU rupta si multumesc lui Dumnezeu ca am trait!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

nu stiu cind e normal sa apara ciclul menstrual dupa o sarcina extrauterina tratata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

in luna iulie mia venit ciclul pe 27 in luna august mia venit pe 30 am avut stari de voma si am crezut ca sunt insarcinata ciclul nu mia venit cum trebuie normal ceva mai gros si am avut ceva dureri este posibil sa fiu insarcinata chiar dc mia venit ciclul va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna ma numesc emilia,in urma cu doi ani,am avut o sarcina extrauterina,dar am pierdut-o la 8 saptamani,acum am o famile si ne dorim foarte mult un bebe,intrebarea mea e daca ca sarcina urmatoare sa mai fie extrauterina,ma ingrijoreaza foarte mult va rog sa-mi raspundeti,va multumesc,mentionez ca am 21 de ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ma numesc catalina,acum 4 ani m-am imbolnavit de sifilis.cand am aflat am inceput tratamentul dar intre timp am ramas insarcinata.sarcina nu a fost una normala ci extrauterina.vreau sa stiu daca sifilisul poate provoca sarcina extrauterina.mai am doar o trompa si as vrea sa stiu ce sanse mai am sa fac un copil,in ce conditii si la ce riscuri ma expun.va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

buna
ma numesc Bernadette, acum 2 ani am avut o sarcia extra uterina am fost operata cu urgenta, dupa un an jar mi s-a intamplat sa raman insarcinata mi s-a spus ca este sarcina extra uterina da m-am simtit bine nu am avut hemoragie dupa doua saptamani de stat in spital 2 saptamani nu am avut probleme fatul sa dezvolta normal avean 7 saptamani si trei zile as vrea sa stiu daca e bine ca am acceptat operatia sau nu si cauzele aparitiei sarcinii extrauterine, daca am fost stresata si lovita in timpul sarcinii poate cauza aparitia acestui lucru.
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

Buna ziua! Am urmatoarea problema : de 11 ani folosesc contaceptive si nu am ramas insarcinata niciodata, in luna martie 2009 am avut ciclu normal dar in aprilie 2009 am sangerat mai devreme cu o saptamana apoi am avut timp de 3-4 zile o scurgere maronie. In mai nu a venit menstra dar am niste dureri ingrozitoare de burta si mijloc, am facut doua teste de sarcina care au iesit negative si nu stiu ce sa cred. Am ameteli si ma simt obosita , nu am greturi, pofte nimic care sa semene a sarcina. cARE POT FI CAUZELE? mULTUMESC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: