Sarcina antidepresive... ajutor

Sarcina
Intrebare postata de bituca cu 13 ani in urma

Buna ziua dragelor. Sunt noua si eu pe aici si va cer ajutor... vreau si eu niste pareri. Am 23 de ani si fac un tratament cu antidepresive pt atacuri de panica si depresie gabaran-1 seara si cipralex -1 seara. fac de 4 ani tratament dar inainte de acest tratament luasem unul gresit si doar de 5 luni fac pe cel bun si ma simt bine. Sunt ingrozita pentru ca imi doresc din suflet un copil si sunt la sfarsitul tratamentului. Am facut un chiuretaj acum un an pt ca nu puteam sa pastrez sarcina din cauza antidepresivelor tari pe care le luasem atunci si nu imi erau bune pt ca imi gresise medicul tratamentul anul viitor termin tratamentul prin ianuarie. Ne dorim un bebe extrem de mult si nu stiu daca o sa pot sa am o sarcina din cauza medicamentelor. daca o sa mma apuce atacurile cand sunt insarcinata? ce efecte o sa aiba un antidepresiv asupra lui bb? vreau doar sa fie bine. ar puta afecta mult? stiti cumva mai multe? pt ca eu sunt in ceata si vrem sa incercam da nu inainte de a afla riscurile pt ca vrem un bebica sanatos. astept niste pareri. multa sanatate va doresc si va multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (32)

ina (acum 13 ani)

Cipralex in timpul ultimelor 3 luni de sarcina: trebuie sa stiti ca nou-nascutul dumneavoastra va putea prezenta urmatoarele manifestari: tulburari de respiratie, piele albastruie, convulsii, modificari ale temperaturii corpului, dificultati de supt, varsaturi, hipoglicemie, rigiditate musculara sau musculatura flasca, reflexe exagerate, tremor, neastampar, iritabilitate, letargie, plans persistent, insomnie si dificultati de adormire.
Discuta cu medicul, vezi daca poti sa schimbi tratamentul. La psiholog ai apelat, nu se pot rezolva problemele prin terapie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bituca (acum 13 ani)

multumesc de raspuns draga Ina. din pacate cu terapie nu ma prea ajuta fara medicatie, medicatia trebuie sa o termin prin ianuarie daca totul e bine. imi fac probleme ca poate o sa ma apuce in timpul sarcinii si sigur o sa imi dea altceva care sa nu afecteze bebele. sa imi fac aceasta speranta oare? ar fi ceva medicatie sa nu afecteze bebele? pt ca sunt sigura ca mai sunt viitoare mamicute care sunt in aceasta situatie si ar trebuii sa fie ceva sa ne ajute pe amandoi. iti multumesc mult pt raspuns. sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Constantin (acum 13 ani)

Incearca terapia complementara-0722344290

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LOREDANA (acum 13 ani)

REFERITOR LA ANTIDEPRESIVE VREAU SA VA SPUN CA SUNT IN ACEEASI SITUATIE SI EU .URMEZ DE APR 1SI JUMATATE TRATAMENT CU SERTRALINA O JUM DE TAB PE ZI SI RIVOTRIL LA FEL PB MEA E CA AM RAMAS INSARCINATA CU ACEASTA MEDICATIE SI NU STIU CE SA FAC AM RENUNTAT LA MED SI MI-AU REAPARUT STARILE DE DINAINTE OARE SE POT ADMINISTRA ACESTE MED IN SARCINA SAU AU EFECT FATAL ASUPRA BB? ASTEPT UN RASPUNS MERCI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LORDANA (acum 13 ani)

REFERITOR LA MEDICATIA ANTIDEPRESIVA SA STITI CA MED PSIHIATRU MI-A ZIS SA INCERC SA MA AUTOSUGESTIONEZ PE CAND CEL GINECOLOG MI-A ZIS CA DEPRESIA DE AGRAVEAZA IN TIMPUL SARCINII ASA CA AM FOST NEVOITA SA RECURG LA CHIURETAJ CEEA CE MA FACE SA MA SIMT ENORM DE VINOVATA DAR SI FARA MEDICATIE NU PUTEAM SA IES NICI MACAR DIN CASA DACA CINEVA S-A MAI CONFRUNTAT CU O ASTFEL DE PROBLEMA MI-AR FACE BINE SA DISCUTAM

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bituca (acum 13 ani)

contacteaza-ma daca vrei sa vb pe mess [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NICOLETA (acum 13 ani)

ORCE PROBLEME AVEM IN VIATA ,TREBUIE SA TRECEM CU MULTA SPERANTA IN BUNUL DUMNEZEU ,DRAGA MEA MULTE SUNT INCERCARI TU NU POTI DECIT SA-TI PUI NADEJDEA IN EL SI EL TE VA AJUTA CIT ASCULTI DE DUMNEZEU ,ATIT ASCULTA SI DUMNEZEU DE TINE .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 12 ani)

si eu am astfel de probleme.in timpul sarcinii s-a agravat depresia si anxietatea,asa ca am fost lapsihiatru si mi-a recomandat un antidepresiv,numit serlift,in doza mica o data pe zi seara.totul a fost bine,bebe nu a patit nimic.dupa ce am nascut am urmat tratamentul complet,adica mi-a mai dat si frontin,un anxiolitic.eu zic ca dupa primele 3 lunii poti lua antidepresiv,k nu face nimic rau la bebe.desigur,in doze mai mici si la recomandrea medicului.succes pe mai departe si nu iti fie fric,caci toate trec si vei vedea ca merita orice sacrificiu pentru copilul tau.si eu credeam ca nu voi duce sarcina pana la capat,caci imi era foarte rau si nici un doctor nu imi dadea nici un medicament,doar pe baza de plante,dar care nu isii faceau efectul.roaga-te mult si totu va fi bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21636719877 (acum 2 ani)

Buna ziua ,As avea mare nevoie de ajutor! ce se i se poate intampla bebelusului daca ia Rivotril 0.5mg/zi su nu stiu sigur daca sunt insarcinata! Urmez tratatentul de multi ani dar am ramas cu Rivotril pt starile de anxietate si atacuri de panica!
Ajuati-ma va rog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorena (acum 10 ani)

buna in aceasi situatie sunt si eu am 6 sapt de sarcina si am tratament antidepresive cipralex si tritico si mie teama sa nu afecteze sarcina eu peste doua sap am programare la dr sa vada daca e bn sa tin sarcina sau sa avortez din cauza tratamentului luat in timpul sarcini ,,, eu nu am stiut ca sunt insarcinata am facut si R.M.N cu ultraviolete si antidepresive e cam naspa pt mn cine stie.. cauzele in timpul sarcini luand in vedere ca am facut rmn cu ultra violete si antidepresive? va multumesc o zi buna sa aveti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela(29) (acum 10 ani)

Buna! si eu iau tratament cu cipralex 10 de doua luni pentru atacuri de panica si ne dorim mult un bebe,insa nu stiu daca nu afecteaza sarcina..Am un baietel de 5 ani si dorim sa-i facem un fratior,doar ca eu am nascut prin cezariana si acum cu starile mele mi-e foarte frica de operatie si de spitale...astept niste pareri..Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 10 ani)

Pentru Numele Sfant lui Dumnezeu, dragi mame si viitoare mamici cum puteti ucide ceea ce Dumnezeu a facut sa zamileasca in pantecele voastre? Indiferent cum s-ar naste acel copil, e un dar de la Dumnezeu,sunt atatea femei care isi doresc copii iar voi faceti atatea crime fara sa va ganditi macar ca intr-o zi veti sta in fata lui Dumnezeu? Daca v-ati pune increderea in El,cu siguranta El ar pazi si fatul si pe dumneavostra, niciun rau nu v-ar atinge pentru ca El este un Foc mistuitor pentru cei ce traiesc in pacat dar si Dragoste Desavarsita pentru toti acei ce se pocaiesc si vin la El! Eu ma cutremur cand citesc cu cata usuratate vorbiti despre o crima pe care tocmai ati comis-o,curmand viata acelei fiinte! Pentru cele care,pentru a-si linisti constiinta cred ca acolo nu este viata, va rog din toata inima cititi Psalmul 139 din Sfanta Scriptura!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sanda (acum 8 ani)

Draga Magda,nici prin cap nu ti trece ce inseamna sa fii depresiv si sa ti doresti un bebeA trbuit sa renunt la o sarcina pt ca depresia se agravase incat ma gandeam sa ma sinucid,mai am o fetita asa ca lupt pt ea,am facut o depres si mai mare dupa avort,ma simt cumplit de vinov,dar pur si simplu nu m a lasat boala,ajunsesem sa mi smulg parul din capNu mai judeca noi ne dorom copii,judeca le pe cele care fac avorturi de placere,noi chiar suferim,nu ti doresc niciodata sa ajungi sa ai o depresie majora ca a mea ,chiar daca cateodata,voi astia care judecati o meritati pe deplin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sanda (acum 8 ani)

Draga Magda,nici prin cap nu ti trece ce inseamna sa fii depresiv si sa ti doresti un bebeA trbuit sa renunt la o sarcina pt ca depresia se agravase incat ma gandeam sa ma sinucid,mai am o fetita asa ca lupt pt ea,am facut o depres si mai mare dupa avort,ma simt cumplit de vinov,dar pur si simplu nu m a lasat boala,ajunsesem sa mi smulg parul din capNu mai judeca noi ne dorom copii,judeca le pe cele care fac avorturi de placere,noi chiar suferim,nu ti doresc niciodata sa ajungi sa ai o depresie majora ca a mea ,chiar daca cateodata,voi astia care judecati o meritati pe deplin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sanda (acum 8 ani)

Fetelor,care sunteti in sit asta ce noutati mai aveti,eu ma lupt ,fac tratam cu sertalina si mirzapina,dupa avort nu m a mai interesat nimic,vroiam sa mor,dar treb sa lupt pt bebaCand ii aud pe toti din jurul meu,,incearca sa treci peste,,sau,,o sa treaca,,imi vine sa i strang de gat,cine nu stie ce e depresia sa stea in banca luiAtata suferinta cat a luat sufletul meu ,ma mir ca mai sunt intreaga,dupa fiecare recidiva ma simt mai sleita de puteri,e tot mai greuCuraj fetelor lasati la o parte pe cei ce nu inteleg prin ce trecem noi,viata la un momentdat ii va rasplati cu aceeasi moneda

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sorina (acum 7 ani)

Eu fac tratament pt.atac de panică cu linisan(elicea) și anxiar de 4 ani!Am făcut fertilizare in vitro și am mers cu tratamentul în continuare la sfatul medicului psihiatru.Am doi copii minunați și sănătoși.Urmați sfatul medicului psihiatru.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1497701892 (acum 6 ani)

Buna Sorina ! La ce medic psihiatru ai fost ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11626425776 (acum 2 ani)

Buna, la ce medic ai fost?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gulușchievici Mihaela sat Țuțora (acum un an)

Bună ma numesc Gulușchievici Mihaela si aș dori să vb si eu cu dumneavoastra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

040186 (acum 7 ani)

La ce medic ati fost?am aceiasi problema de 6 ani si2 sarcini oprite din evolutie probabil tot din cauza starii de rau deoarece am oprit tratamentul cu antidepresive

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2