Saptamani de sarcina

Sarcina
Intrebare postata de JustM3 cu 10 ani in urma

Am o mare nelamurire : vineri pe data de 21.02.2014 am fost la control , defapt la primul control dupa ce mi-am facut testul de sarcina si mi-a iesit pozitiv.Vreau sa specific faptul ca ultima menstruatie am avut-o pe 09.12.2013 si a durat 5zile;iar primul contact sexual l-am avut pe data de 19.12.2013 , deoarece atunci a venit sotul acasa. Acum nelamurirea mea e de ce mi s-a spus ca am 11 saptamani de sarcina asta ar insemna 2 luni si 3 saptamani. Eu nu am avut alt contact sexual decat pe data de 19 dec. Mai adaug si faptul ca nu mi s-a dat nici o poza de la ecograf si nu am auzit si eu bataile inimii din cauza faptului ca nu avea ecograful asa ceva. Eu acum intrebarea mea este sa mai consult un alt medic?Nu a fost un ecograf bun va rog putin ajutor;este prima sarcina a mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

GeorgianaR (acum 10 ani)

Se calculeaza de la data ultimei menstruatii si p***ancide ce ti s-a spus..Poti gasi pe internet calculator on line de sarcina.Chiar daca nu I-ai auzit inimioara,se poate vedea pe ecranul ecografului daca exista activitate cardiaca,cred ca medicul a vazut.Poti verifica pe foaia pe care ti-a dat-o,daca scrie bcf prezente(batai cord fetal).Intrebarea mea este cum ai aflat abia acum de sarcina?In ianuarie si februarie ai mai avut menstruatie?Daca nu esti multumita de medicul tau,poti cauta altul,dar rapid,sarcina inainteaza si multi medici nu mai accepta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

JustM3 (acum 10 ani)

asta e problema am amanat mult prea mult si cel de unde am fost nu mi-a dat nici o foaie.mi-a dat o reteta cu niste vitamine natalvit.nici nu le-am luat astept sa ma duc la alt doctor. Doctorul asta a zis ca am sigur aproape 3 luni ca ii arata 11 saptamani ecograful si inseamna ca am aproape trei luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: