Raceala in timpul sarcinii Ajutorr raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de bacilaalexandra cu 11 ani in urma

Buna as avea o intrebare am 2 luni si o saptamana de sarcina si sunt racita imi cuge nasul si tusesc..ce sa fac sa imi treaca?..ptr ca nu am voie sa iau medicamente...Se poate sa aiba copilul probleme..daca eu sunt racita?..sa aibe probleme cu plamanii:(:(:(:(:(:(..va rog ajutatima...mie frica:(:(:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Sigada (acum 11 ani)

Discutati cu medicul ginecolog care va urmeste sarcina, acesta este cel mai in masura sa va recomande un plan de tratament adecvat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Pe timpul sacinii se recomanda evitarea medicamentelor ( deoarece siguranta lor nu este cunoscuta in totalitate). Se accepta administarea de paracetamol in doze mici- pentru scaderea temperaturii-atunci cand aceasta este ridicata.
Este recomandat sa fiti consultata de catre medicul ginecolog si internist pentru evaluare si recomandari adecvate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sarcina.

ane-marry (acum 11 ani)

bea multe ceaiuri. si eu raceam des in timpul sarcinii, dar cu ceaiuri imi trecea. ceaiul de menta e foarte bun si stai la caldurica...copilul nu o sa aiba nimic stai linistita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 11 ani)

buna sunt insarcinata am31 de saptamini si am racit tusesc foarte tare datimi varog un sfat,ma tem sa nu actioneze si la copil

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Tusea nu afecteaza fatul intrucat el este protejat de catre lichidul amniotic. Este indicat sa consumati mai multe lichide, sa aveti siguranta ca aerul nu este uscat ( umidificator). Tratamentele antitusive nu sunt recomandate in sarcina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 11 ani)

si eu am racit,am decat 12 saptamani.as putea lua un medicament sau sa evit si sa beau ceaiuri cu lamaie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 11 ani)

buna.......sunt insarcinata ...am 9 saptamani si ma luat o raceala usoara imi curge decat nasul si nuj ce sa fac ..............sa nu fie mai rau ...un sfat ? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 10 ani)

Salut,

Si eu sunt racita si ingrijorata pt bebe meu dar am inteles de la medic ca daca nu am febra e ok. Raceala e destul de severa: tuse, nas infundat tare, dureri musculare, dureri de cap, etc. Am reusit sa scap de tusea seaca in numai o zi luand sirop de patlagina. Mi-am amintit de el pentru ca mama ma trata cand eram mica si nu voia sa ma imbuibe cu medicamente (3-4 anisori). Ce mai e bun de folosit: ulei de salvie ca picaturi in nas: ajuta sa nu faci rani, uleiul de pin, vitamina A uleioasa si tot local, in nas, ceai ft concentrat de coada soricelului cu ser fiziologic sau cu solutie nazala salina. Am stat ft mult la cadura, ceaiuri multe - si aici cu atentie luam ceaiuri prin rotatie ca sa nu fac exces. Suplimente de vitamina C, daca nu tolerati citricele din cauza stomacului. Hreanul e foarte bun preparat cu un pic de lamaie si miere. Se poate inhala ca si la ceapa aerul cu hrean. Pisca tare dar trece mai repede infectia. Consumul de ceapa, usturoi, supele de legume/pui, sare incalzita intr-o tigaie pentru a face inhalatie cu aerosoli salini, etc. Toate ajuta.

PS: pentru ca am un grad mic de suportabilitate la durerea provocata de rinita infectioasa am apelat la ticntura de porpolis (o pic in fiecare nara). E dureros dar eficient. M-a ajutat sa scap de sangerarile si secretiile nazale foarte abundente.

Sper ca am fost de ajutor cuiva! Multa sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: