Pot pastra sarcina

Sarcina
Intrebare postata de gabri17 cu 13 ani in urma

Am aflat ca am ramas insarcinata intr 4 - 8 ianurie 2011. fara sa stiu de pe 10 ianuarie am luat nizoral pasticle, clortrimazol ovule si creama timp de 8 zile. Am citit pe net si chiar si doctora ginelog mi-a spus ca nizoralul poate afecta fatul mai ales ca le-am luat in timp ce se formau celulele... as dori sa aflu mai multe detalii daca pot sua nu sa tin sarcina... va multumesc pt raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

Iuli (acum 13 ani)

Un copil se face "cu premeditare", adica planificat, asa incat sa nu luati medicamente, sa nu raciti, sa nu beti/fumati etc nici inainte nici in momentul cand ati ramas gravida si nici dupa. Multi oameni concep copilul dupa o petrecere la care au baut spre exemplu si apoi se intreaba de ce acesta se naste cu probleme de sanatate... O simpla viroza respiratorie poate provoca malformatii fetale.
Orice medicament luat poate afecta fatul. Desigur, exista posibilitatea ca acesta sa se nasca perfect sanatos. Problema este ca nu puteti sti. Banuiesc ca daca ati luat acest tratament aveti si o problema de ordin ginecologic pe care oricum trebuia sa o rezolvati inainte sa ramaneti gravida. De altfel, nu se recomanda contactul sexual, si cu atat mai putin neprotejat, ac***a in vedere aceste probleme. Partenerul poate avea si el un proces infectios care ar fi putut inclusiv afecta sperma.
Este decizia dumneavoastra daca tineti sau nu aceasta sarcina. Eu raman la parerea mea ca un copil nu se face neplanificat. Amandoi partenerii merg la analize in prealabil, trateaza problemele de care sufera, trec la un mod de viata sanatos cateva luni inainte de conceptia programata (timp in care se protejeaza cu prezervativ) si abia apoi concep copilul.
Inca o data, copilul dvs se poate naste sanatos sau nu. Dumneavoastra decideti daca va asumati acest risc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabri17 (acum 13 ani)

Multumesc de raspuns.... si eu sunt de aceeasi parere si asta chiar intentionam sa facem. e adevarat ca s-a intamplat fara sa vrem desi in general ne protejam. In aceea perioada am folosit metoda p***atus intreruptus. cele mai multe prietene ale mele folosesc aceasta metoda de ani de zile si nu au ramas. eu am folosito o sg. data si am ramas. partenerul meu este in al noualea cer , eu insa am dubii pt ca intr-adevar nu vreau sau nu voiam sa fac rau unui copilas nevinovat...si mai ales ca sunt la prima sarcina si pana acum nu am facut nici un avort. Am 29 de ani si fiind si prima sarcina imi doresc enorm de mult sa stiu parea altor persoane ca sa pot lua o decizie cat mai corect macar acum in al 9lea ceas.
multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Eu nu pot sa le inteleg pe doamnele respective. Metoda p***atus interruptus NU este o metoda eficienta de contraceptie. Suntem in secolul 21. Aceasta metoda (+ cea a calendarului) se folosea pe vremea lui Ceausescu si stiti unde a dus... Exista prezervative si alte metode moderne astazi... in fine. Sfatuiti-va cu ginecologul dvs si eventual mai cereti una sau 2 pareri medicale. Este mai important sa aveti un copil sanatos decat orice altceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

debora20 (acum 13 ani)

buna...in primul rand te-as sfatui sa mergi la ginecolog sa iti faca un eco si iti va spune daca are copilul probleme.eu am un copil minunat si perfect sanatos de sase luni.cand am ramas insarcinata m-am dus la ginecolog si mi-a spus ca am rana pe col uterin,mi-a dat ovule si ceva medicamente, le-am luat si copilul nu are absolut nimic.mie mi-a spus doctorul ca in prima perioada si in ultima perioada de sarcina medicamentele nu afecteaza fatul.apoi am facut un tratament si pentru infectie urinara, dupa aceea am luat si medicamente pentru constipatie.daca Dumnezeu ti-a dat acest cadou,El ti l-a dat ca sa te bucuri de el nu sa suferi.decizia este a ta, dar fa in asa fel sa nu iti para rau mai tarziu.bebele poate fi perfect sanatos.iti doresc toate cele bune si sa ai grija de tine si de cadoul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Filipa (acum 13 ani)

Nu lua decizia intreruperii sarcinii pana nu te edifici. Exista si riscul de a nu mai putea avea copii. Sunt multe femei care nu au mai putut avea copii dupa un avort. Sanatate si ganduri bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mari (acum 13 ani)

Dumnezeu ce treaba are cu discutia? Dumnezeu lasa copii cu tetrapareza spastica, handicapati pe viata. Tot Dumnezeu i-a lasat si pe aceia, ca sa se chinuie parintii, nu? Nu sunt multe femei care nu au mai putut avea copii dupa avort. Sunt cateva, chiar foarte putine in zilele noastre. Sunt mult mai multe femei care nu au facut nici un avort si nu pot avea copii. Eu cred ca e mai bine sa aiba un copil sanatos, facut cu capul, decat sa se chinuie o viata cu unul bolnav.
In fine. E decizia fiecaruia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabri17 (acum 13 ani)

am fost deja la un ginecolog a doua zi ce dupa ce am facut testele, am alta programare la alt ginecolog peste o saptamana. intre timp vreau sa ma informez mai bine. sincer primul ginecolog nu a putut sa isi dea seama daca sunt sau nu insarcinata. mie testele de sarcina asa mi-au aratat desi sunt putine simtome pe care le am. Sani sunt doar un pic mai umflati si am durere in partea dreapta in dreptul ovarului drept si mananc un pic mai mult ca de obicei pt ca roade stomacul. sunt cam aceleasi simtome pe care le aveam si cand tb sa imi vine menstruatia. asa ca astept rezultatul pe care o sa mi-l dea ginecologul meu si apoi voi lua o decizie concreta desi sincer gandul unui avort ma sperie enorm

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anda (acum 13 ani)

exista, in acest stadiu al sarcinii, avort medicamentos (cu un medicament numit Metrotrexat), daca va fi cazul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory_flo32 (acum 13 ani)

Buna.Si eu am ramas insarcinata fara sa planuiesc,am facut o radiografie dentara panoramica cand aveam o luna,binenteles nestiind ca sant insarcinatasi multi pe net mi-au spus ca iese copilul cu malformatii .Am intrebat o gramada de doctori,iar ei mi-au spus sa stau linistita,ca nu i-a daunat fatului.Dupa ce am primit sfaturile pe net ma gandeam serios sa avortez dar n-am facut-o.Acum am 15 saptamani am facut bitestul ,iar rezultatele au iesit bine,nu s-a descoperit nici o malformatie.Concluzia?Nu face o p***ae inainte sa te informezi de la cineva avizat,altfel poate ca o sa regreti.Oricum numai tu poti decide ce o sa faci,important este sa fii corect informata.Si apropo,copilul nu se planifica el vine cand vrea Dumnezeu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabri17 (acum 13 ani)

Va multumesc la toate pentru raspunsuri. Flory voiam sa iti spun ca ai dreptate ca un copil vine cand vrea Dumnezeu , asta si pt ca am exemplu mai multor cunostinte care facusera analize si nu au ramas insarcinate imediat ci s-au chinuit 1 an. Ca sa nu mai zic de matusa mea care a ramas insarcinata dupa 16 de ani de incercari. Daca eu sunt cu adevarat insarcinata chiar ca este un dar de la Dumnezeu pt ca mi se pare imposibil sa raman asa usor. dar sper ca de acest cadou sa nu imi fi batut eu joc in necunostinta de cauza. Ma bucur pentru tine Flory si iti doresc din tot sufletul o sarcina usoara si un copil sanatos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana (acum 13 ani)

Mi oameni buni numai da-ti sfaturi aiurea ganditi-va in primul rand ca totusi este o drama pentru fiecare care isi doreste un copil si voi ai da-ti sfaturi du-te si intrerupe sarcina,NU DU-TE DRAGA MEA SI FATI ANALIZELE SUNT O GRAMADA DE APARATE CARE DEPISTEAZA SINDROMURILE I IN PLUS EXISTA DOCTORI CARE TE POT SFATUI CE SI CUM SA FACI,parerea mea..fa-ti analizele din timp toate pana sa iei o decizie tu ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabri17 (acum 12 ani)

Buna ziua,

Multumesc la toti pt raspunsuri. Tin sa precizesc ca sunt insarcinata in saptamana 28 si ambii bebelusi nu au nici cea mai mica problema. Am facut toate analizele la timp si se pare ca voi avea 2 baieti sanatosi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory_flo32 (acum 12 ani)

Am o minune de fata de 2 saptamani.Si pe mine m-au sfatuit unii sa intrerup sarcina.Fata este sanatoasa.As fi regretat toata viata daca as fi facut intrerupere de sarcina.Iate dupa doctori,eu le-am urmat sfatul iar acum am un ingeras de fata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina (acum 12 ani)

Buna,de curand am aflat ca sunt insarcinata,dar la ultimul control doctorul mi-a confirmat ca am rana pe col.Mi-a dat sa iau Proluton.Va rog sa imi da-ti un raspuns daca a-ti trecut prin asa ceva...imi este foarte frica,este a3a sarcina,si nu as vrea sa o mai pierd.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

flory_flo32 (acum 12 ani)

nu stiu de unde esti dar in bucuresti la maternitatea giulesti este un doctor foarte bun,cu el am nascut acum o luna il cheama Mitran Mihai.Daca poti fa-i o vizita,este un doctor foarte priceput

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabri17 (acum 12 ani)

pt a lamuri problema si poate ajuta si alte persoane care trec prin aceeasi problema. Am doi copii gemeni sanatosi si care cresc asa de frumos. Nu am avut nici un fel de problema cu ei nici in sarcina nici dupa asa ca in cazul in care luati un medicament fara sa stiti ca sunteti insarcinata consultati un doctor bun. oricat ai incerca sa ramai insarcinata nu stii nici o data exact cand ramai asa ca poti lua pastile fara sa vrei. Oricum din cate mi s-a explicat in primele 2 saptamani de sarcina sangele mamei inca nu comunica cu sangele fatului. ... multa bafta la toti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabri17 (acum 12 ani)

poate acest raspuns o sa ajute anumite persoane. am doi bebelusi sanatosi si frumosi. Deci medicamentul nu a avut nici un efect asupra sarcinii. nu se stie cand poti ramane insarcinata chiar daca iti doresti acest lucru asa ca poti lua anumite pastile si apoi sa afli ca esti insarcinata. oricum dupa cum mi s-a explicat in primele 2 spatamani sangele mamei nu are contat cu sangele fatului... asa ca multa bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: