Poate fi sarcina sau ...?

Sarcina
Intrebare postata de membru237978 cu 11 ani in urma

Buna am o mare nelamurire,cel putin asa pot spune eu . Sa incep cu inceputul .
In urma cu 3 luni ( februarie,ianuarie,decembrie - am avut menstruatia in data de 23 ) deci in concluzie ciclu regulat . In data de 1 spre 2 martie am avut contact neprotejat ( a ejaculat in mine) apoi ca pe data de 7 martie sa observ pe chilot niste pete maronii ( nu ca la menstra ) .Apoi pe data de 9 martie din nou contact neprotejat . Eu nu stiu ce sa mai cred,pe 23 martie menstra nu a mai venit ,iar pe 24 seara am facut un test de sarcina care a fost negativ . Pe 25 am fost la Sp. la gineco pt un control,acolo m-i sa spus sa fac inca un test pe loc si acela a iesit negativ. La ecograf intravaginala a spus ca parca se vede ceva ,iar in final sa aud ca am endometrul ingrosat,mi-a prescris sa iau PROGESTERON ( 10 zile ) nu am luat pentru ca controlul m-i sa parut dubios.Pe 28 martie alt contact neprotejat. Pe 1 aprilie ciclu tot nu aparuse m-am decis sa mai fac un test dupa-amiaza pe acela aparuse si a 2 a linie f vag ( roz pal ) . Nelamurita si suspicioasa azi pe 3 aprilie am mai facut inca unul,dar de dimineata( prima urina ) test Negativ . Sunt stresata credeti-ma nu stiu ce sa mai cred vreau odata un rasp clar. totusi am avut 2 contacte la inceput si unul spre sf lunii martie. si totusi sunt 12 zile de intarziere tinand cont de acele contacte.Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi .Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Mara (acum 11 ani)

Buna,
Din cate stiu, testele de sarcina mai ieftine pot gresi, dar negativ (adica iti pot arata ca nu esti insarcinata, cand tu esti de fapt) si niciodata pozitiv (adica nu apare niciodata o liniuta oricat de rozalie, daca nu esti insarcinata). Ia vreo 2 teste mai scumpe si diferite intre ele si refa testul. Iar Progesteronul te ajuta si inainte si in timpul sarcinii. Deci e bine sa-l iei oricum, daca planuiesti sa ramai insarcinata. Eu am luat progesteron si la prima sarcina si iau si acum (sunt in 6 sapt), la recomandarea medicului, evident.
Si nu in ultimul rand, gaseste-ti un medic ginecolog bun si care sa-ti fie alaturi si la care sa te duci mereu, mai ales daca planuiesti un copil.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina_crina (acum 11 ani)

Eu am facut o multime de teste. Imi doream sarcina si intr-un fel s-a primit sa studiez cum functioneaza testele de sarcina. Deci, nu are importanta faptul ca testul e ieftin, pentru ca exista teste scumpe care arata rezultate false. Rezultatul depinde de timpul in care este citit testul. Daca depaseste 5-10 minute testul poate arata a doua linie(pala, dar existenta). Asta nu inseamna sarcina, ci doar linia de uscare. Apare frecvent la testele Barza, unde chiar e roz(pal). Eu iti spun sa faci inca un control, la alt medic daca e posibil. Incearca o clinica privata, e ceva mai scump, dar merita. Menstruatia poate intarzia din cauza racelii,a unor boli inflamatorii sau chiar a stresului. Daca vrei o sarcina, atunci trebuie sa stabilesti in care zile ai tu ovulatia si sa ai contacte in acele zile. Poti stabili acest lucru cu un test de ovulatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: