Ovulatie

Sarcina
Intrebare postata de verici cu 14 ani in urma

Folosesc un test de ovulatie pe baza de saliva si l-am folosit luna aceasta,iar pe prospect spune ca daca saliva este cristalizata in forma de frunza inseamna ca esti insarcinata.La mine asa arata si acum mi-a venit menstruatia,de ce?Este acel microscop stricat sau organismul meu arata altceva decat trebuie?Multumesc mult si sper sa imi puteti raspunde la intrebare deoarece sunt foarte dezamagita ca nu pot ramane insarcinata,nu incerc de mult dar as vrea sa se intample mai repede.Incerc de 6 luni si am toate analizele bune si la punct.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Alice70 (acum 14 ani)

Este un test de OVULATIE nu un test de SARCINA! Deci iti arata perioada ovulatorie - perioada in care daca ai contacte sexuale neprotejate poti ramane insarcinata. Citeste cu atentei instructiunile!
Pentru a afla daca esti insarcinata trebuie sa folosesti teste de sarcina.
//sfatulmedicului.ro/Investigatii-in-sarcina/totul-despre-testele-de-sarcina_1326

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

verici (acum 14 ani)

Am citit foarte bine instructiunile si spune asa:daca saliva se cristalizeaza in forma de ramificatii inseamna ca esti la ovulatie si sunt sanse sa ramai insarcinata,dar este posibil ca dupa perioada de ovulatie testul sa arate si daca esti insarcinata sau nu.Si mai spune: ca daca ramificatiile sub forma de frunza sunt subtiri inseamna ca poti avea fata iar daca ramificatiile sunt groase este posibil sa fie baiat.Am instructiunile in fata si le-am citit de 100 de ori.Am intrebat si farmacistul cand l-am cumparat si mi-a spus acelasi lucru,daca ai contact neprotejat atunci cand esti la ovulatie testul poate arata ca esti si insarcinata.Am folosit testul astazi de dimineata si mi-a aratat acelasi ramificatii,iar eu asteptam sa vad daca imi vine menstruatia sau nu,si uite ca a venit desi testul arata ramificatii.Daca ar fii sa interpretez ceea ce spune pe instructiuni asta inseamna ori ca sunt insarcinata ori ca sunt la ovulatie.Cum asa?
Numele testului este LADY FREE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

verici (acum 14 ani)

Aceste teste pe baza de saliva,din ce am inteles eu,sunt niste mini microscoape.Doar pur si simplu saliva iti arata daca esti sau nu la ovulatie dupa felul cum se cristalizeaza,iar tu te uiti cu acest microscop sa vezi ce iese.Este simplu dar nu inteleg daca saliva mea de 15 zile este cristalizata sub forma de ramificatii frunza,arata ca pe instructiunile testului ca si cum as fii la ovulatie sau insarcinata si acum mi-a venit menstruatia.Nu mai inteleg nimic?Pot sa mai fiu sigura acum luna care vine ca saliva arata bine daca sunt sau nu sunt la ovulatie?Am multe intrebari.Am cumparat acest test in speranta ca imi va arata simplu can sunt la ovultie dar 15 zile la rand sa inteleg ca am fost la ovulatie,chiar si astazi de dimineata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Incearca un alt test, alta marca, poate vei avea rezultate mai bune. Succes iar daca ti-ai propus sa ramai insarcinata iti doresc bafta!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alice70 (acum 14 ani)

Nu cunosc acest tip de teste, dar din cele relatate aici reies cateva neconcordante. Sfatul meu ar fi sa incerci testele clasice de ovulatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ony13 (acum 14 ani)

poti sa folosesti teste de ovulatie oview, sunt foarte bune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: