Nu raman insarcinata

Sarcina
Intrebare postata de andutza23 cu 12 ani in urma

Buna seara! implinesc 28 de ani in august, timp de 2-3 ani am luat anticonceptionale jeanine si jasmine, din septembrie 2010 dupa nunta nu mai iau. tot incercam sa avem un bebe, dar nu raman insarcinata :( . am facut papa nicolau si o radiologie( sper ca asase numeste) a ovarelor si totul e ok, analizele la sange sunt toate bune...adik fier, calciu, etc....cele carese fac la teste generale. nu am facut nici o analiza hormonala. precizez ca pe la 23 de ani am facut o intrerupere de sarcina, fiind in 6 saptamani, fara sa-mi dau seama deoarece am avut ciclu 2 luni. ma puteti ajuta cu vre-un sfat? multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Iuli (acum 12 ani)

Cum au iesit analizele sotului? Spermograma este buna?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andutza23 (acum 12 ani)

nu a facut acest test...dar suntem tineri amandoi :( . el aretot 28 ani. credeti ca ratrebui sa faca un test? :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andutza23 (acum 12 ani)

poate fi si din cauza ca dupa actulu sexual, la 5-10 min distanta ma spal in interior? am o senzatiede murdar...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 12 ani)

Asta este una dintre cauze. Daca vrei sa ai un copil, nu te speli in interior pana dimineata. De fapt nu prea este indicata spalarea in interior, deoarece se distruge ph-ul si apare uscaciunea vaginala. Vaginul se curata singur, te speli doar in exterior. Daca te speli, nu dai nici o sansa milioanelor de posibili viitori copilasi la viata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Este necesar sa faceti amandoi absolut toate analizele inainte de a incerca sa ramai gravida. Apoi daca descoperiti ceva in timpul sarcinii care te afecteaza pe tine sau fatul, ce faceti? Medicamente nu prea se pot lua pe timpul sarcinii etc. Folositi prezervativul si intre timp faceti-va AMANDOI toate analizele (sange, hormoni, BTS etc), renuntati complet la alcool, la fumat, la mancaruri si bauturi nesanatoase, la nopti nedormite si dupa ce rezolvati toate probleme de sanatate, la medicamente. Apoi puteti incerca sa faceti un bebe...sanatos!!! Nu te ingrijora daca nu ramai mai multe luni la rand. Poate dura pana la un an. Daca dureaza mai mult de un an si nu ramai gravida, mergi inapoi la medic pt analize si mai amauntite, dar nu cred :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

V-ati impacat cu Dumnezeu dupa ce ati facut un avort? Ati vorbit despre asta cu parintele la spovedanie?
Nu este problema mea, totul este doar intre dumneavoastra si Dumnezeu.
Ascultati sfatul lui Iuli, veti evita mult stres in timpul sarcinii, este bine sa fiti bine pregatiti pentru acea perioada si atunci va veti putea bucura nespus de schimbarile din timpul ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andutza23 (acum 12 ani)

Nirolf am vb cu preotul,, am avut si canon, dar crede-ma ca a fost cea mai grea decizie din viata mea, si daca nu era ca fostul sa incerce sa ma tina asa langa el ( ma rog e f lunga povestea) as fi pastrat copilul.
Acum revenind la problema mea, acum nu ma mai spal in interior de vreo 2 luni, faza aiurea e ca ma simt murdara cand nu o fac, ma rog....
Am fost azi la medic si avem trimitere pt a ne face analizele. Poate nu e nimic, dar asa stau linistita. Ms mult de sfaturi tuturor :*.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionela (acum 10 ani)

buna sunt ionela si sunt noua p aici am citit discutiile voastre si poate ma ajutati si p mine cu cateva sfaturi k nu mai stiu c sa fac,am 28 de ani sunt de 5 ani cu sotul meu si de un an suntem casatoriti de 5 luni incerkm sa facem un bebe al nostru dar nimik ,nu am facut nici un avort si nu am mai fost insarcinata si nu inteleg d c nu ramin nu am fost ink la doctor ....va rog datimi niste sfaturi,,,,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: