Nu pot ramane insarcinata :(( raspuns medic

Sarcina
Intrebare postata de Mihaela101 cu 11 ani in urma

Buna ziua! Am varsta de 32 de ani si imi doresc copii, la fiecare incercare pe ovulatie, nu s-a prins nici o sarcina, cu toate ca analizele imi sunt bune.

Sa va precizez ca sunt asimptomatica.

Prima interventie chirurgicala a fost la varsta de 19 ani de apendicita, nici nu am stiut ca apendicul meu era inflamat, ma dusesem pentru alte analize si asa am aflat ca trebuie sa ma operez.

A doua interventie chirurgicala a fost in 2006 de chist ovarian, la fel, fara simptome, au fost analizele regulate si aflasem in martie 2006 ca aveam un 2 chist pe ambele ovare, unul de 2 cm si celalalt de 6 cm. Urmand tratamente prescrise de medici, amand operatia dintr-o p***ae de-a mea de pe o luna pe alta, chistul de pe ovarul drept ajunsese sa masoare 15 cm pe 10 cm . Pe 15 aug, 2006 operandu-ma si 85% din ovar drept extirpat. Celalat chist se retrasese de pe urma tratamentul homeopatic. Dupa interventie, analizele au iesit bune, functionalitatea ovarului drept era ca la inceput. Dadea semne ca este in viata.

Dupa 1 luna, medicul endocrinolog mi-a prescris anticonceptionale Yasmin impotriva aparitiei altor chisturi. Dupa 1 an jumatate de tratament, le-am oprit de urgenta de un medic ginecolog, din cauza unor noduli cu foliculina la sani.

Dupa 6 luni fara Yasmin, fara simptome iar, am fost internata de urgenta la cardiologie, cu tromboza venoasa profunda la picior. Am urmat tratament 3 ani de zile si le-am oprit de buna voie fara sfatul unui medic, cu toate ca INR in fiecare luna l-am tinut sub observatie.

Acum a venit timpul sa fac bebe si nu vrea sa se "prinda" :( . Ce analize pot face pentru a stii unde este buba. Poate ca analizele facute in tara nu au fost facute bine, vreau sa le repet, cu toate ca nu stiu ce sa cer cand mi se fac analizele pentru sarcina. Sa mentionez ca locuiesc in strainatate, Grecia. Banuiesc ca prescurtarile in termenii medicali sunt la fel cu cele din tara cu pricina.

Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Ulala8 (acum 11 ani)

Ce tratament homeopat aţi folosit pt a se reduce chistul? Mulţumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela101 (acum 11 ani)

Tratamentul mi-a fost recomandat de catre un medic endocrinolog dupa un set de analize, nu am luat dupa capul meu chiar daca e din plante!

Cu toate ca astept un raspuns din partea un medic la problema mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo (acum 11 ani)

Draga mea, daca zici ca ai facut diferite analize si esti sanatoasa eu i-ti recomand sa " schimbi cocosul" ca acolo e problema cred, dar si o mai mare atentie mai pe scurt mai multe partide de sex in perioada de ovulatie si o sa vezi ca o sa fie bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Este bine ca partenerul sa efectueze spermograma inainte de alte investigatii ce v-ar privi pe dumeavostra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: