Gravida?

Sarcina
Intrebare postata de Elena-Liv cu 13 ani in urma

Buna,
in 29 iunie am facut o intrerupere de sarcina,s-a intamplat .Acum pe 29 iulie trebuia sa imi vina menstruatia,dar....nimic.......marturisesc ca am avut un contact sexual pe 24 iulie dar nu am terminat raportul(neprotejat).nu mai vreau sa trec prin ceia ce am trecut(pshihic vorbind).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Iuli (acum 13 ani)

Pai daca nu mai vrei sa treci prin ce ai trecut de ce continui sa o faci neprotejat?!?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-Liv (acum 13 ani)

uite ca se intampla o data la 5 ani,si nu credeam ca mai pot ramane....nu am folosit contraceptive pentru ca nu ma simteam bine(depresie)si un raport sexual,teoretic e inexistent...practic .....am gresit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Prezervativ? Sterilet? Ligatura de trompe? Iar acum...test de sarcina! La 36 de ani ar trebui sa stii...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-Liv (acum 13 ani)

buna
esti dragut(a) pentru tot ce imi sugerezi.......ac***a o multime de probleme ginecologic vorbind,sechele lasate de fiul meu(18 ani in urma,sarcina cu risc)si facand toate testele posibile si imposibile pentru a ma trata mi s-a spus ca nu mai pot ramane insarcinata(metroanexita bilaterala cronica,cervicita,colpita cronica,fibrom etc...)3 ani in urma am luat contraceptive ptr a avea o menstruatie regulata,dar si acum am o luna si 2 nu,complicata e situatia.In consecinta am ramas fffff surprinsa ....nu,nu,nu si acum unu dupa altul....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Cand ai vazut ca ai ramas luna trecuta, ar fi trebuit sa iei masuri... Fa test de sarcina!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SweetLove (acum 13 ani)

Elena, fa un test de sarcina, sau mergi la un ginecolog... si ca sa nu ti se mai intample de acum incolo , inceaca protectia! Eu iau anticonceptionale si nu stau cu stres....stiu pana si la ce ora (aproximativ) imi vine...deci NO STRES...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-Liv (acum 13 ani)

luni dimineata merg sa imi fac analizele si voi sti cu siguranta....nu pot lua anticonceptionale voi vedea ce masuri voi adopta.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SweetLove (acum 13 ani)

:) poti sa-ti pui sterilet! iarasi este o metoda foarte buna! as fi vrut si eu sa-mi pun dar nu s-a putut pentru ca nu erau pe "masura mea"...asa mi-a spus gine... doar femeile ce au dus deja o sarcina...am vazut din alta "sectiune" ca ai deja un copil...cel mai bine este sa vorbesti cu medicul si acesta iti v-a prezenta metodele potrivite pentru tine:) Multa sanatate iti doresc:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-Liv (acum 13 ani)

la ginecolog merg regulat sunt tinuta sub control ,o data la 6 luni fac P.Nicolau si 1 la un an hpv,dna,colposcopie in concluzie toate testele necesare,imagineazati ca daca era minimul suspect de sarcina nu luam masurile necesare......dar cred ca ceva s-a schimbat cu organismul meu,voi vedea,....3 luni consecutive timp de 5 zile pe luna faceam tratament.3 luni pauza,alimentatie corecta..raport sexual rar,si pana in prezent ....uite ca au trecut 3 ani si acum surpriza....miracol?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 13 ani)

Din cate stiu eu ciclul menstrual vine la 4 6 saptamani dupa o intrerupere de sarcina asa ca nu ai de ce sa-ti faci grija cu siguranta iti va veni dar iti intarzie dupa chiuretaj.Asta stiu din cunostintele mele generale pentru ca avorturi n-am nici unu dar oricine stie ca dupa chiuretaj ciclu vine la 30 40 de zile.Asa ca nu esti insarcinata stai linistita.Daca menstruatia trebuia sa-ti vina pe 29 si ai avut raport pe 24 nici macar nu erai in perioada fertila asta numai daca esti sigura ca pe 29 trebuia sa-ti vina.Ti-am zis nu e o regula dupa chiuretaj sa-ti vina la exact 28 de zile.Sansele sa fii iara insarcinata sunt foarte mici aproape excluse

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NITU MELISA (acum 13 ani)

Am avut contacte sexuale neprotejate la sf lunii mai si inceputul lui iunie.Nu am avut menstruatie.Mi-am fct 2 teste d sarcina si au iesit pozitive,dupa kare am avt hemoragie cateva zile.acum iar nu mai am menstruatie.Am avut o perioada in care ma simteam raw,aveam greturi dar acum singurul lucru care ma ingrijoreaza st lipsa menstruatiei,durerea d sani si oboseala permanenta.este posibil sa fiu insarcinata?astept un raspuns.multumesk

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena-Liv (acum 13 ani)

buna
eu am avut o intarziere de o sapt.dar era ceva normal tr.sa astp 40 zile dupa intrerupera sarcinii(tr sa imi vina in 29 iulie si mi=a venit in 4 august)dar nu e acelasi lucru cu ce ai tu,testele sunt pozitive probabil ca esti insarcinata si ....te rog mergi la un ginecolog este mai bine ,macar sa te curete dat fiind faptul ca ai avut hemoragie....te pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 13 ani)

Melisa din ceea ce ai scris la inceput ar fi vorba de un avort menstrual dar nu vreau sa te descurajez.Tu spui ca ti-a intarziat ciclul apoi ti-ai facut teste au iesit pozitive dupa care a aparut hemoragia.Daca era gravida atunci de unde aceasta hemoragie?Dar tot nu contesta cele scrise de tine intrucat daca era vorba de avort menstrual( asta inseamna pierderea unei sarcini mai mici de 4 saptamani) atunci nu-ti mai intarzia ciclul urmator.Sunt putin in ceata nu stiu ce sa-ti zic trebuie sa mergi urgent la medicul ginecolog sa te examine sa vezi de unde a pornit acea hemoragie.daca ai explica putin mai bine cand nu ai avut menstruatie intre ce perioada am intelege si noi mult mai bine dar tu nu specifici cand si in ce perioada s-a intamplat totul.Te-as ruga sa-ti mai faci iara un test de sarcina si daca iese pozitiv atunci esti gravida.chestia cu hemoragia in timpu sarcinii nu o inteleg de-aia tre sa mergi urgent la ginecologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NITU MELISA (acum 13 ani)

Andra am avut ultimul contact sexual neprotejat p 5 iunie.Data menstruatiei trb s fie undeva p 10-12 a lunii,dar nu am mai avut menstruatie.Spre sf lunii am fct 2 teste si au iesit pozitive,iar la cateva zile am avut o hemoragie ,un lichid mai inchis la culoare si f.abundent.Am o stare d oboseala permanenenta .Sunt f.ingrijorata,cel mai probabil o sa merg sapt. viitoare la medic pentru a scapa de dubii..sa ma astept sa mi se spuna ca sunt insarcinata?t pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: