Gravida cu sterilet?

Sarcina
Intrebare postata de moni.nitulescu cu 12 ani in urma

Buna ziua! Am sterilet de 4 ani. Este al doilea sterilet pe care il am. Primul a fost dupa ce am nascut primul copil, iar acesta mi l-am pus dupa ce am l-am nascut pe al doilea. Am fost la control dupa cum mi-a indicat medicul, dupa ce mi-a pust steriletul, a fost ok si pentru ca nu am avut absolut nicio problema cu el, n-am mai fost la control. Menstruatia era regulata, in fiecare luna, cu mici diferente (o saptamana mai devreme sau mai tarziu), dar era ok pana in decembrie cand trebujia sa am menstruatie cam inainte de Craciun, n-a venit. Au inceput sa ma doara sfarcurile, sanii, asa ca am inceput sa am semne de intrebare. Asa ca am facut teste de sarcina (pe 12 ianuarie 2 teste, iar azi, in 13, un test, la prima urina). Toate au iesit pozitive , asa cum banuiam de fapt. Sunt insarcinata, cu toate ca am sterilet. Mi-am facut programare la medicul ginecolog pentru marti, 17 ianuarie, ca nu a avut loc mai repede. Problema e ca mi se pare prea mult pana atunci. Mi-e frica sa nu se agraveze ceva, pentru ca, din ceea ce am citit pe net, am aflat ca in cazul in care ramai insarcinata cu sterilet exista riscul de a avea o sarcina extrauterina. Am si niste dureri pe sub burta. Exista o minima sansa ca, in ciuda faptului ca testele mi-au iesit pozitive, sa nu fiu insarcinata si sa fie alte probleme?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dara (acum 12 ani)

Exista un procent mic de femei care raman gravide chiar cu sterillet. I s-a intamplat si unei colege si nu a avut probleme. Ea a ales sa nasca acel copil, zicea cadin moment c a ramas cu sterilet inseamna ca asa a vrut Dumnezeu.
E alegerea ta. Dar poti merge mai devreme la un alt ginecolog. Imposibil sa nu gasesti un cab particular unde sa-ti faci control/echografie mai devreme decat ai fost programata. Sanatate maxima.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: