Durerile abdominale in sarcina sunt normale?

Sarcina
Intrebare postata de [email protected] cu 10 ani in urma

Buna ziua! Am 27 ani, sunt insarcinata in 7 saptamani si uneori am mici dureri abdominale, mult mai usoare ca la menstruatie. Cand am fost la medic, la 5 saptamani mi-a spus ca am tot timpul in geanta NO-SPA si sa fie prietenul meu cel mai bun, sa iau si pana la 3-4 comprimate/zi ca durerile pot fi contractii si eu sa nu imi dau seama. Sincer, mi-e teama sa iau vreun fel de pastila, in afara de vitamine, mai ales ca bebele acum se formeaza, ma gandesc ca durerile sunt normale, nu ma doare sa nu pot sta, e o durere lina si nu permanenta. Ce parere aveti? Cand sa incep sa iau no-spa sau daca sa iau vreodata daca dauneaza fatului? Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

GeorgianaR (acum 10 ani)

No-spa este de doua concentratii.Doar una dintre ele este recomandata in sarcina si cred ca pe aceea ti-a recomandat-o si medicul.Poti sta linistita,foarte multe gravide iau No-spa,nu afecteaza fatul,sunt cele mai uzuale in sarcina pentru combaterea durerilor.Intr-adevar,orice durere in sarcina inseamna contractie si nu e foarte ok sa le lasi sa treaca de la sine,chiar daca sunt suportabile.Daca nu vrei sa le iei si daca ai posibilitatea,de fiecare data cand te doare,asaza-te sau intinde-te,e foarte posibil sa-ti treaca si asa,dar sfatul meu principal este sa nu lasi durerea sa treaca de la sine,iar daca devine mai puternica,sa mergi la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

si_mona (acum 10 ani)

.Eu am avut dureri cumplite toata sarcina am facut sute de injectii no-spa si scobutil la 8 ore luni de zile.la un moment dat nu-si mai faceau efectul si burta ma durea de capiam nu puteam dormi noaptea am luat si algifen.Si dr zicea ca nu trebuie sa le lasi sa treaca de la sine dar ideea era ca nu mai treceau nici cu injectii.puteam sa stau si in cap.Doctorii ziceau ca ma prefac ca nu gaseau nimic in neregula.asa ca draga mea niste dureri suportabile....sunt supotabile.Si am nascut un copil perfect normal cu sute de injectii si perfuzii.Doamne ajuta si tie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: