Chiuretaj dupa cezariana

Sarcina
Intrebare postata de BUMU cu 15 ani in urma

Verisoara mea tocmai a nascut prin cezariana. Dupa 3 zile de la operatie, a facut febra timp de 2 zile. ieri au chiuretat-o motic***au-i ca s-a inchis colul, si sa-l deschida. Imi suna un pic cam ciudat. E posibil sa deschida colul cu chiureta? Oare ne-au mintit? Care ar mai putea fi cauzele chiuretajului dupa cezariana? Va avea repercursiuni mai tarziu?

Va multumesc pt intelegere, Alina Lalu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Elena991510 (acum 15 ani)

pai febra a facut-o din cauza unei infectii, probabil aia au uitat ceva pe acolo si s-a infectat, sau au taiat aiurea , na, nu cred ca colul era de vina, plus ca , chiuretaj inseamna sa curete ceva sau sa ia o mostra din tesut...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

constantin5102798 (acum 15 ani)

Sigur ,este posibil sa deschida colul cu chiureta- colul este inelul cartilaginos de la intrarea in uter.DUPA NASTERE ORICE LAUZA ARE NISTE SCURGERI ,O perioada de timp,si daca colul care nu a fost solicitat ca la o nastere pe cale naturala ,acele scurgeri, ma gandesc eu, nu au cale de evacuare.Ramanad stocate in cavitatea uterina 3 zile,si la temperatura de 36 grade a corpului,in conditiile in care ar fi o singura bacterie(poate ajunge acolo si din aerul salii de operatie)dupa ac timp rezulta milioane de bacterii, iar rezultatul cel mai progabil :infectia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

!!!!!!!! (acum 10 ani)

oameni buni, afara 2013....inainte de a scri asa comentarii stupide deschideti carti, internet si cititi care complicatii pot aparea dupa o cezariana si nu scriti p***ai ca lumea sa rida de voi, nu dati vina pe medici, daca nu stiti situatia si sunteti prea depatre de medicina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: