AVORT SPONTAN

Sarcina
Intrebare postata de moniqmoon cu 13 ani in urma

Buna ziua...in urma a trei ecografii mi sa spus ca am suferit un avort spontan la 9 saptamani si o zi...am menstruatia normala insa de 5 zile de cand a inceput menstruatia am niste dureri ingrozitoare si f multe gaze...uteul il simnt inca inflamat si in partea stanga jos am o durere f mare...e normal ca dupa un avort spontan sa ai asemenea dureri si sa fii constipata si sa ai asemenea gaze si dureri?...Sa va explic...am mers la doctor vineri dimineata la ecografie...ceva ceva se vedea in uter...insa batai ale inimii nimic...dupa care domnul doctor ma trimis la altcineva..ajungand la alt doctor dupa doua ore...si facandu-mi si dumnealui o alta ecografie...in uterul meu nu se mai vedea absolut nimic...acesta la randul lui surprins ca celalalt doctor a vazut ceva ma trimis si el la alta ecografie...si la cea dea treia ecografie de asemenea nu sa mai vazut nimic..nici in uter nici pe trompe ...totul era curat..nici vb sa ma chiroteze sa ma curete caci eram deja curata...insa ajungand acasa seara a inceput menstruatia normal..sange curat...iara a doua zi dureri imense cand trebuia sa ies afara cu treaba mare...dureri nu doar de burtica ci si de dos...si de atunci cam aceiasi problema...de apas pe uter sau pe ovare...e o durere de nesuportat...crampe si dureri..ce imi recomandati..sunt normale ori e ceva in neregula?...febra nu am!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (23)

Iuli (acum 13 ani)

Nu cred ca e normal. Mergi de urgenta la medic sau la spital! Mai bine mergi degeaba decat sa ai ceva grav.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moniqmoon (acum 13 ani)

aici cum putem contacta si doctorii..sa ne dea ceva sfaturi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu prea exista ginecologii pe forum. Ai un formular consulta medicul, insa nu cred ca iti vor raspunde atat de repede. Decat sa ajungi la complicatii, mai bine mergi direct la spital.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moniqmoon (acum 13 ani)

LULI ..MI S-A SPUS CA E TOTUL BINE..LA SPITAL...!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anutzamihaescu (acum 13 ani)

Si parerea mea e aceeasi mergi la doctor decat sa stai asa cu dureri si dupa doamne fereste sa se agraveze!!! Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Cand, acum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 13 ani)

tu zici ca la 9 saptamani numai erai insarcinata.dar atunci cand ai eliminat sarcina nu ai avut dureri de burta?asa ceva e imposibil.Sangerari nu ai avut?Cand ai facut ultimul control ginecologic si cand ti-a venit ciclul?poate as putea sa te ajut cu un raspuns.Tu zici ca ai suferit un avort spontan si imediat ti-a venit ciclul?Daca totusi aceste dureri sunt de la faptul ca embrionul nu s-a eliminat complet?Daca zici ca simti uterul imflamat e ca urmare a avortului.mergi urgent la medic sa vezi daca avortul s-a produs complet.Nu e de joaca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moniqmoon (acum 13 ani)

sangeari si dureri am avut de la cea dea 6saptamana...Andra..si am mers la doctor..insa la ecografie mi sa spus ca deja am eliminat totul...nu se mai vedea nimic...Sa iti explic...am mers vineri dim la un doctor mi-a facut ecografia unde se vedea ceva ceva insa batai de inima nu se auzeau..la care doctorul ma trimis la alt doctor sa imi faca chirotaj...dupa 2 ore am ajuns la celalalt doctor..acela la randul lui mi-a facut ecografia si interna si externa si nu a mai vazut absolut nimic...nici in uter nici nicaieri...eram curata..suspect si acest doctor ma trimis la un alt doctor sa imi mai fac o eccografie...si la cea dea treia ecografie nimic totul curat...cel deal treilea doctor mi-a spus sa stau linistita caci deja sa dus ...asta fiin vinerea trecuta...pe 11...si sa astept ca o sa imi vina mentruatia normala..inradevar ajunsa casa vineri seara a inceput sa imi curga sange normal de menstruatie iar de atunci si pana acum imi curge...insa sambata dim au inceput dureri de abdomen si de burtica...gaze si constipatie...ieri am luat ceva pastile ptr constipatie am reusit sa ies afara...nu mai am aceleasi dureri insa totusi simnt o durere a uterului si a ovarelor..iar cand am gaze aceste dureri devin insuportabile...nici tratament nici nimic nu mi-au dat..ca au spus ca e totul normal sa eliminat de la sine si ca sunt curata ..si cm e normal sa il am mai abundent ..insa deja sa facut o saptamana nu ar trebui sa se opreasca..eu de regula am 4 zile maxim!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Leea (acum 13 ani)

mergi de urgenta la medic, simptomele tale pot fi cele ale unei infectii. De regula, chiuretajul este obigatoriu dupa un avort spontan, spitalizarea cel putin 3 zile si administrare antibiotic cel putin 10 zile. Vorbesc din experienta intrucat am trecut prin 2 astfel de episoade nefericite. Pe perioada spitalizarii am vazut foarte multe cazuri si, de cate ori existau simptomele tale era si o infectie la mijloc.
Mergi urgent la mai multi medici. Insista asupra chiuretajului si a antibioticelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Leea (acum 13 ani)

Inca un amanunt : menstruatia NU vine imediat dupa avort. Timp de cel putin 3 saptamani organismul inca mai crede ca esti insarcinata, asta datorita hormonilor de sarcina formati. In plus, nu exista ovul care sa fie eliminat. Deci ceea ce ai tu NU este menstruatie daca se intampla intr-o perioada mai mica de 3 saptamani de la avort....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 13 ani)

draga moniqmoon.Faptul ca ai un ciclu mai abundent dupa suferinta unui avort menstrual nu constitue o problema asa mare.Acest lucru se intampla in mai multe cazuri intrucat dupa un avort spontan sau provocat ciclul se deregleaza.Ceea ce ma surprinde pe mine cel mai mult este ca ti-a venit ciclul asa de repede dupa avort ceea ce e imosibil.Dar daca tu spui ca ai mers la medic si avortul a fost abslut complet inseamna ca asa este.E imposibil sa se insele 3 medici ginecologi.Incearca sa mai mergi la un medic spre linistea ta.Daca totusi ciclul nu se opreste in max 7 sau 8 zile sa nu fie vorba de o hemoragie mergi la medic si explica-i.Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 13 ani)

Am uitat sa precizez sangerarea aceea poate fi si ca urmare a faptului ca embrionul nu s-a eliminat complet si continui sa sangerezi dar e imposibil cum ti-am zis sa se fi inselat 3 medici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moniqmoon (acum 13 ani)

DRAGII MEI...tocmai am o alta veste pentru voi...din nefericire a fost o sarcina extrauterina...nu a fost doar asa cum mi sa spus...:(((...tocmai am suferit o operatie...durerile mele se pare ca sa dovedit a nu fi normale si nici sangerarea..def cand am ajuns la urgenta deja era prea tarziu si a trebuit sa imi scoata trompa...cam asta a fost ..acum sper ca totul sa fie bine...va multumesc tuturora insa situatia a fost mult mai grava decat mi-am imaginat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

EU ti-am zis de la inceput sa mergi la urgenta, ca nu e normal ce ti se intampla!! Imi pare f rau ca nu ai mers imediat si ca s-a ajuns aici. In fine, bine ca esti bine. Sanatate si de acum incolo, mult mai multa grija!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 11 ani)

Nu am facut avort niciodata asa ceva dar am prietene care au facut si se simt bine si spontan si la medic. Acum depinde de organism

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANA MARIA (acum 11 ani)

CE POT SA SPUN,DOAMNA DRAGA EU AM O FETITZA SE 2 ANISORI SI AVORTURI AM 4 DAR NICIODATA NU AM AVUT ASEMENEA DURERI.DURERILE MELE AU FOST DOAR IN TIMPUL AVORTULUI DUPA CARE AU DISPARUT...SANGE CA DUMNEAVOASTRA AM PIERDUT DOAR IN MOMENTUL IN CARE EU AM FOST DE ACORD SA FAC UN AVORT SI AM ACCEPTAT SA IAU NISTE PASTILE CARE IMI PROVOCA ACEST AVORT SI PRIN ACESTE PASTIE MA SI CURATAM DUPA CE EMBRIONU CADEA SAU SE RUPEA TREPTAT PIERZAND CA UN FEL DE BUCATZELE DE CARNE,DAR TOTUL A FOST SUB CONTROL CACI AM FOST SUB SUPRAVEGHEREA MEDICILOR DAR NU AICI IN ROMANIA CI IN STRAINATATE.EU CRED CA LA DUMNEVOASTRA CEVA NU ESTE IN REGULA.SFATUL MEU ESTE SA CONSULTATI UN SPECIALIST...NU ORICE FEL DE DOCTOR GINECOLOG....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gaga21 (acum 10 ani)

cum se numesc pastilele?e bn de stiut si pt alte persoane.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

delena (acum 10 ani)

buna. .... eram insarcinata in 8 saptamani cand intr-o zi am avut niste scurgeri ciudate maronii inchise am ajuns de urgenta la un ginecolog si in urma ecografiei a descoperit ca bebe nu mai traia de cateva zile ba chiar era deja in descompunere atunci optiunea medicului a fost sa nu urmeze un chiuretaj ci un tratament cu antibiotice si alte medicamente. trebuie sa revin pentru o ecografie dupa o saptamana sa vada daca este eliminat tot sau mai e ceva sa efectueze totusi un chiuretaj. la 2 zile dupa inceperea tratamentului (timp in care am avut doar usoare sangerari) am eliminat atat embrionul cat si "casa" timp de vreo 6 7 ore am avut niste dureri ingrozitoare si sangerari abundente ....eram destul de umflata in zona abdomenului. apoi acestea s-au diminuat in urmatoarele 2 zile ac***a doar dureri asemanatoare menstruatiei cu sangerari usoare . acum sunt ingrijorata mai am 2 zile pana trebuie sa merg la ecografie. a mai primit cineva un astfel de tratament si ce urmari au fost. eu sunt disperata sa fac un bebe de 1 an si iata ca pe primul l-am pierdut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 8 ani)

Buna . Sa stii ca si eu am patit la fel , la 7 saptamani am avut un avort spontan cu bebe oprit din crestere la 5 saptamani. Am fost la ginecolog , mi-a dat niste pastile care au ajutat la eliminarea embrionului . Am avut niste dureri groaznice in prima zi , sangerare puternica dar a trecut . Am fost dupa 5 zile la control si mi-a spus ca totul e bine . E mai rau acum ca au trecut 5 luni de atunci si eu nu am mai ramas insarcinata . Stai linistita ca o sa fie totul bine si pastile o sa te ajute si sintomele pe care la ai tu acum le-au avut toate femeile care au suferit un avort spontan .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 9 ani)

daca am facut 3 teste de sarcina si au iesit pozitive si al patrulea negativ ce inseamna?va rog sa ma ajutati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2