Analize

Sarcina
Intrebare postata de gabriela351118072 cu 15 ani in urma

Buna seara,
Spuneti-mi, va rog, ce analize sunt necesare sa fac eu si sotia pentru a putea avea un copil si a fi siguri de viitorul copilului dpdv al sanatatii lui la nastere?! Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

vlad26 (acum 15 ani)

Greu de spus 100%: acest lucru depinde si de starea voastra de sanatate din acest moment. Oricum pentru sotie sunt testele specifice de sarcina: analiza secretiei vaginale, papanicolau (sau culturi din secretia din col), chlamydia, lysteria, toxoplasmoza, rubella, citomegalovirus, analiza pt hepatita b si c, urocultura, hemoleucograma completa. Daca toate acestea sunt in limite normale iar sotia nu ramane insarcinata, probabil ca ori perioada de ovulatie nu este corect calculata (si ar fi bine sa mergeti la un medic obstetrician pentru monitorizare in acest sens), ori ar putea fi o problema la dvs. si ar fi necesare spermograma si spermocultura. In timpul sarcinii, obstetricianul o sa va indice toate testele necesare (se vor face ecografii amanuntite in fiecare trimestru de sarcina). Sigura pentru depistarea problemelor genetice ar fi amniocenteza (singura cu valoare de diagnostic, spre deosebire de triplu si dublu test), dar are riscurile ei si este indicata doar daca beneficiile ar fi mai mari decat riscurile. Cel mai important este sa va hraniti sanatos, sa duceti o viata echilibrata si sa fiti optimisti. Sa aveti un bebe sanatos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna AaresS,
Iti pot spune ce analize am facut eu inainte de a "proiecta" bebelul. Sotul meu n-a facut nici o analiza speciala, pentru ca nu a fost nevoie.
Dar asta nu-i o regula general valabila, depinde de fiecare in parte, de starea de sanatate.
Analizele pe care le-am facut au fost : herpex simplex 1si2, toxoplasma, chlamydia , anti echinococcus, virus ubeolos, listeria, HIV, TPHA, VDRL, analiza pt hepatita B si C. Plus analiza secretiei vaginale: examen citologic si bacteriologic.
Medicul ginecolog va poate recomanda toate analizele care ar trebui facute.
Asa cum a spus si Laura, important este sa va hraniti sanatos, sa va lasati de tigari in cazul in care sunteti fumatori sau sa evitati locurile in care se fumeaza.
Numai bine si sa auzim de-un bebe sanatos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: