Adenom Hipofizar

Sarcina
Intrebare postata de Cris V cu 10 ani in urma

Buna, este pe aici vreo persoana care are prolactina marita si doreste sau a reusit sa faca bebe? Eu am aceasta problema fac de o luna si ceva tratament cu dostinex si acum vreau sa incep sa iau acid folic. A mai facut cineva acest tratament? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

lacrimioara 99 (acum 10 ani)

Buna ! Eu am avut prolactina si testeosteronul marit. Prolactina mi-am reglat-o cu brocriptina pe care am luat-o in mai multe faze, iar testeosteronul il mai am f. putin marit si pentru asta am luat flutamida ! Tratamentul il iau de anul trecut din decembrie ... tot asa in faze de 1, 2 luni ... si inca mai continui pentru vreo 2-3 luni maxim! La mine a fost mai grav, erau cica marite de la pubertate, acum ac***a 26 de ani ... deci de aici si perioada lunga de tratament ! Dar ma bucur ca aproape s-au rezolvat :D ! Acum mi-a prescris medicul duphaston pentru reglarea CM, am inceput sa iau de 2 zile ! Vrem si noi sa concepem un bebe prin iulie ! Despre acid folic nu stiu ce sa zic, am citit pe aici ca fiind bun ... o sa intreb cand merg la medic, deoarece si eu vreau neaparat sa iau ... in special daca iti ajuta organismul in vederea unei sarcini ! Am uitat sa te intreb cat de mare ti-e marita prolactina, deoarece nu e ok daca vrei sa ramai insarcinata ... am inteles de la medic, ca daca e sa ai un baietel poate avea probleme cu testiculele din aceasta cauza ! Mult succes sa aveti !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ema (acum 9 ani)

Da draga mea si eu am facut tratament cu Dostinex doar 10 zile dupa ce mi''''au gasit prolactina marita , initial in urma unui RMN mi''''au gasit un microadenom hipofizar neclar. Interpretarea a fost facuta de catre un Profesor doctor academician care printre altele mi''''a zis ca prolactina poate creste si in urma stresului si deci valoarea ei scade si creste si in functie de asa ceva. Eu am reactionat bine la Dostinex readucandu''''mi valoarea normala a prolactinei. Dupa asta nici nu am mai trecut pe la medicul endocrinolog cu toate ca simptomele de hiperprolactinemie inca persistau, ciclul menstrual neregulat si in cantitati infime. La nici cel mult un an am ramas insarcinata si acum imi astept bebelusul fiind in 8 luni jumate. Sarcina a evoluat f bine , fara probleme , doar ca iar am prolactina marita cam 600 , dar cica e normal ca la femeile gravide sa fie crescuta. Concluzia e ca sa nu te stresezi si da se poate sa ramai insarcinata!! doar sa ai grija pe durata tratamentului cu Dostinex sa nu ramaii! Eu am avut bafta sa dau peste un specialist endocrinolog f bun. Bafta si da''''ti dea Dumnezeu un bebe sanatos si frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 8 ani)

Buna,
Cum se numeste medicul endocrinolog si din ce oras este?
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 8 ani)

Draga mea as vrea sa te întreb cat de mare era prolactina...la tine si cum luai tratamentulll...mersyy

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: