Umflatura mica in partea inferioara a ochiului stang raspuns medic

Afectiuni oculare Episclerita
Intrebare postata de Lucenel cu 11 ani in urma

De cateva luni am o umflatura in zona ochiului stang, mai exact in partea inferioara a acestuia si pe linia de contur, spre interior. Partea buna este ca nu ma doare dar ma jeneaza totusi si as dori sa stiu ce as putea sa fac pentru a scapa de aceasta problema. Mentionez faptul ca initial imi aparuse ca un fel de urcior, dupa care s-a restrans si a ramas in aceeasi forma si in acelasi loc.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Ar fi bine sa ajungeti la un oftalmolog pentru a capata un diagnostic corect si apoi un tratament pe masura ( daca este cazul). Numai un consult de specialitate va poate rezolva problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni oculare.

Lucenel (acum 11 ani)

Multumesc pentru sugestie!
Problema s-a rezolvat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Florentina Chitac-Pashalidis MDr. Florentina Chitac-Pashalidis este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Ceea ce descrieti este un salazion, adica un chist al unei glande din profunzimea pleoapei care secreta sebum (grasime). Cand orificiul de eliminare a secretiei acestei glande se astupa (cu praf sau particule din atmosfera), aceasta se inchisteaza si se poate inflama sau suprainfecta.
Daca il aveti de cateva luni nu va mai ceda la tratament local si singura solutie este interventia chirurgicala. Nu va speriati, pt. pacient nu este o operatie dificila si nic nu dureaza mult.Trebuie doar sa va adresati unui medic oftalmolog.
Cu stima,
Dr. Chitac-Pashalidis Florentina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucenel (acum 11 ani)

Multumesc frumos pentru sfat. Intr-adevar salazion a fost si inca este dar nu a fost tratat cand trebuia si nu s-a retras, motiv pentru care am decis sa ramana asa. Din cate am inteles interventia chirurgicala ar lasa o cicatrice mai mare decat ce am momentan. Deja m-am obisnuit si incerc sa nu-i dau mare importanta. Folosesc un gel de curatare eficient recomandat de medic si sper sa nu am probleme.

Cu respect,
Luciana P.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mardare doru (acum 10 ani)

de 10-15 ani am o umflatura tare sub pleoapa dreapta acum sa marit ma deranjeaza knd desachid ochiul mai ales knd ma trezesc, acum 2-3 ani se umfla vara acum se umfla iarna ajutatima va rog cat ma-r costa o operatie?as putea fi operat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lumi (acum 9 ani)

te rog sa imi spui cum de numeste gelul de curatat. multzam!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 11 ani)

Am avut si eu asemenea umflaturi care au durat luni de zile si erau foarte inestetice. Timp de doi ani am avut pe rand asemenea manifestari la ambii ochi, pe pleoapa de sus apoi jos. Eram disperat si totusi cineva m-a incurajat si mi-a spus ca si stresul e o cauza pentru care nu trece aceasta afectiune. Intr-adevar de doi ani am scapat de aceste probleme. Nu va pierdeti speranta ca va trece!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucenel (acum 11 ani)

Multumesc pentru sfat, la acest aspect nu m-am gandit...

O zi frumoasa,
Luciana P.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

grigoras aneta (acum 11 ani)

acum 3 luni m-am trezit intr-o dimineata ca ma manca ochiul si imi lacrima.
am zis ca ma tras curentul dar sa umflat cat o boaba de piper dupa care a copt si sa spart. am crezut ca e ulcior dar nu sa retras de tot
nu ma doare dar seara ma deranjeaza si imi lacrimeaza ochiul
ce trebuie sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 11 ani)

Am nevoie de ajutor! Am 47 de ani si am fost diagnosticata ,in urma cu 5 luni,cu glaucom primar cu unghi deschis la ambii ochi.De aproximativ o luna mi-a aparut o membrana albicioasa la ochiul drept din partea exterioara a ochiului,am fost la 3 doctori pana in prezent,mi-am facut o multime de teste etc insa niciunul nu a putut sa imi spuna ce este aceea membrana,cel mai recent mi s-a spus sa opresc tratamentul/picaturile pt glaucom timp de 3 saptamani deoarece doamna doctor a crezut ca ele sunt responsabile de aparitia acelei membrane dar azi cand am fost la control situatia era aceeasi,asadar nu e de la picaturi,chiar in momentul in care am observat membrana aceea am fost la doctor si mi s-a zis ca e vorba de o conjunctivita si am urmat un tratament cu picaturi timp de 2 saptamani dar fara nici un rezultat. Nu mai stiu ce sa mai cred sau unde sa merg ca sa stiu un lucru sigur si sa pot actiona in consecinta,sunt plimbata de la un cabinet la altul fara nici un rezultat,ba mi se schimba picaturile pt glaucom fie mi se zice sa nu le mai iau o perioada.......
E posibil sa am cumva pterigion???am cautat pe internet si pterigionul apare in zona conjunctivei ,la mine e aparut in coada ochiului.Am nevoie de un sfat,o recomandare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 10 ani)

de doua luni am o inflamatie la ochiul stang ploapa de jos , a aparut un fel de ulcior dupa care a mai iesit unul langa el si tot timpul se inroseste si se unfla am urmat tratamentul tobrex , netildex,vigamox solutie dar si unguent kanamicina, tobrex, zovirax insa nici un efect , cine imi poate spune ce poate fi ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crissa (acum 10 ani)

am patit si eu aceiasi chestie,de 3 sapt ma lupt cu un ochi inflamat.in prima sapt m incomoda,insa in cea de a 2 a mi a aparut pe linia conturului o bobita alba.am luat de la farmacie tobradex si ser fiziologic pt curatare insa nici un rezultat.am ajuns in final la oftalmologie si acolo si au extras asa-zisul ”chistulet” dupa care mi au spus sa vin in 2 sapt s vdm daca recidiveaza .nu au trecut 2 sapt si mi a aparut iar,la acelasi ochi insa de aceasta data in interiorul ochiului dar tot pe pleoapa de jos.mi au dat netildex insa observ k e la fel.ce as putea sa mai incerc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 9 ani)

Buna seara.. am si eu o umflatura la ochiul drept mai exact pe pleoapa , este a doua oara cand mi se intampla , cand clipesc simt cum as avea nisip in ochi si ma durea , m-am dat cu unguent kanamicina.. si durerea a incetat insa umflatura a ramas... cand mangai acolo simt ca un cos sub piele sa spun asa, ma puteti ajuta cu un sfat ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pop daniel (acum 9 ani)

aseara mam culcat bine si azi mam trezit ca mi se umfla pleoapa de la ochiu drept asa ceva nam mai patit niciodata ,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum 8 ani)

Buna ziua am o umflatura la ambii ochii Mai tare e la ochiul drept am pleaopa umflat Si mancarimi sunt in straintate nu am posibilutate Sa merg la un doctor pana CE ajung in Tara poate cineva Sa ma ajute cu un sfat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana Georgiana (acum 7 ani)

Si eu am o umflatura la ochiu drept jos dar nu stiu ce ii parca era mai mica acuma mama imi tot zice ca sa mărit si intradevar asa este.. Ma sperii de aceasta umflatura. O am de 2 luni cam asa.. Da nu trece.. Ori e înfundat canalul sau am grăsime adunata la un canal si sa format unflătura.. Oare e grav. Mie cam teama :(

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monica Dumitrescu (acum 7 ani)

Sugestie. Si eu am avut umflatura pe pleoapa superioara. Doctorul a pus diagnostic de salazion, care se trateaza doar cu cutit. Nu am fost convinsa, si dupa cautari am gasit 2 solutii, aplicate in paralel: pastile homeopate silicea ch9, 3 pilule de 3 ori pe zi, si local crema cu marul lupului. A trecut complet, dar a durat cam 1 an. Sanatate!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11583389786 (acum 4 ani)

Buna..
In timpul programului de lucru simnteam mancarimi desupra ochilor...a doua zi ochiul stang sa inrosit frt tare si aveam secretii galbene si umflaturi in jurul ochilor....am luat picaturi atiinflamatori si a 3a zi au fost amadoi ochi rosii si unflati..secretii galbene..dimineata nu puteam deschide ochii....doar cu apa calda.....
Dupa 4 zile roseata a cam disparut dar a rmas la ochiul drept umflatura desupra...poelea ploapelor este frt uscata..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11609786046 (acum 3 ani)

Am si eu o fetita de8 luni si am o ploblema la ochiul drept intre ochi si nas are un nod parca ar fi os este tare cand il ating este pe parte nasului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: