Puroi la ochi - copil 2 luni. raspuns medic

Afectiuni oculare
Intrebare postata de CONSTANTIN - NICULAE cu 13 ani in urma

Stimati Domni/ doamne Doctori,
Nepotica mea are 2 luni si de cand a fost adusa acasa ochiul stang ii lacrima. Am mers cu ea la consul la medicul de copii si mi s-a spus ca are puroi acumulat pentru ca nu a fost bine curatat canalul ?!? dupa ce a nascut-o. Nu i s-a dat tratament ci doar un sfat, in sensul ca trebuie sa-i faca masaj dinspre ochi spre nas, pentru a se curata canalul, timp de un an. Daca nu se vindeca intr-un an, abia dupa aceea sa mearga la medic ?! Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa faca? Poate veni pentru un control amplu, la un medic specialist la spitalul Oftalmologic din str. Cosmonautilor? Ne este teama de infectie sau alte complicatii. Asteptam raspuns urgent, pe adresa de email [email protected].
Multumim.
Iuliana Dorobantu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Adrienne (acum 13 ani)

Pana primesti un rspuns de la un medic...............eu as opta pentru o analiza de secretie si stoarcerea catorva picaturi de lapte matern in ochi, in momentul alaptarii. Laptele in ochi este recomandarea medicului pediatru,in cazul in care copilul are o astfel de problema, inca de la externarea din maternitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Echipa SpitalOftalmologie.ro (acum 13 ani)

NIMIC in ochi daca nu este prescris de medic! Laptele matern nu poate face decat RAU, ca si ceaiurile sau, mai rau, mierea sau alte produse, cand sunt puse in ochi. NICIODATA nu se recomanda asa ceva de catre un oftalmolog, si sper ca nici de catre un pediatru.
Acest copil are canalele lacrimo-nazale infundate, cel mai probabil. Acestea se desfunda intre 3 si 6 luni ale copilului. Va rog sa imi trimiteti un mesaj pe adresa [email protected] pentru mai multe detalii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Bine ar fi ca, aceste lucruri sa fie cunoscute mai intai de catre medicii pediatri. Ce am scris mai sus, a fost la recomandarea medicului pediatru[ resedinta de judet] si la fiecare vizita chiar intreba daca face mama ce i s-a spus, sa faca. Copilul s-a vindecat ,nu a aparut nicio complicatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Dupa ce ca e scarbos, este si periculos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CONSTANTIN - NICULAE (acum 13 ani)

Va multumesc pentru raspuns. Am sa tin cont de aceste sfaturi si le voi arata nepoatei mele pentru a decide, pentru a invata ce trebuie sa faca, cu rabdare si cu mare atentie pentru binele copilasului ei.
Iuliana D.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CONSTANTIN - NICULAE (acum 13 ani)

Iti multumesc pentru sfaturi. Am auzit si eu de beneficiile laptelui matern. Acum fiecare va face dupa cum crede de cuviinta. Medicina si obiceiurile de la bunica nu se prea impaca, uneori. Vom vedea ce va decide nepoata mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 10 ani)

Ma scuzati, insa afirmatia cum ca laptele matern face RAU este cea mai TAMPITA pe care as putea-o auzi!!! Scuze de limbaj, dar e revoltator!!! Si bebe al meu a avut o mica infectie la 3 zile, NOROC ca medicul neonatolog mi-a recomandat sa storc laptic peste...s-a vindecat, a mai aparut de cateva ori pana la 2 luni, acelasi tratament - si acum e vindecat complet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Canalul lacrimonazal se permeabilizeaza singur pana la 12 luni. Sacul lacrimal este plin de o secretie galbuie care nu este puroi. Daca ar fi puroi atunci diagnosticul este de dacriocistita supurata care se manifesta prin edemul palpebral, ochi rosu, sectetie abundenta si febra si atunci copilul trebuie dus de urgenta la pediatru pentru instituirea unui tratament cu antibiotice. Cel mai probabil este vorba de imperforatia de canal lacrimonazal care se trateaza cu masaj in unghiul intern de cateva ori pe zi pana la permeabilizarea canalului. Daca pana la 1 an nu se permeabilizeaza atunci se face permeabilizare cu o sonda. Va rog sa mai consultati o parere la un alt oftalmolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni oculare.

CONSTANTIN - NICULAE (acum 13 ani)

Domnule Dr. Burcin,
Va multumesc pentru raspuns. Il voi arata nepoatei mele, iar in masura in care se va decide pentru un consult, am sa revin cu un mesaj in acest sens pentru a obtine mai multe date.
Iuliana D.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 12 ani)

am si eu o fetita de 4 ani si a facut puroi la ochi. am fost la pediatru si mia dat zinat 7 zile si garasone picaturi iar dupa 6 zile de antibiotic facea febra si ii curgea nasul si avea o tuse seaca de incepea sa planga saracuta. mam dus din nou la doctor si mia zis ca a are o raceala virala si mia dat in continuare ceclor si paxeladin. nu stiu ce sa fac ca tuseste incontinu si ii curge nasu rau de tot

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sandra (acum 12 ani)

si eu patesc la fel de vreo 4 zile si im iese pe dinafara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

harko catalina (acum 8 ani)

Am si eu un baietel de 4 luni si ii iese puroi oare ii se poate antampla ceva la spital mia dat picături da nimic mai mult ii iese

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: