Problema de vedere cu ochelarii

Afectiuni oculare
Intrebare postata de Miriam77 cu 9 ani in urma

Buna, am 25 ani, am miopie si am fost la un consult la oftalmolog, altul decat cel la care mergeam de obicei, pt ca am gasit niste rame frumoase, si mi s-au pus picaturi care mi-au dilatat pupilele.Inainte sa imi puna picaturile eu aveam dioptriile la ochi :OD : -4.00 si OS : -3, 75.Dupa picaturi am avut urm.dioptrii : OD : -3, 75, Cilindru- 0, 50, ax : 131, si OS :-3, 25, cilindru -0, 50, ax 141.Au masurat si lentilele de la ochelarii vechi si am avut OD :-4.00, OS :-3, 75, Cilindru 0, 25 la ambii ochi, ax OD :76 si OS : 86. Problema este ca nu vad bine cu ei, in ce sens? Vad blurat, neclar la distanta, desi mi se deformeaza imaginea cand imi misc privirea, si ametesc usor daca imi misc capul repede in stanga si in dreapta.Ma doare capul, nu ma simt confortabil cu ei..simt o usurare cand ii iau de pe ochi ca si cand as forta ochii cand sunt cu ochelarii pe ochi.Am fost la domnii unde mi-am facut ochelarii, si mi-au zis ca e doar o chestie de timp ca ma voi acomoda.
, si ca din cauza axului si a cilindrului modificat nu vad normal.Va rog frumos, dati-mi un sfat.Ce pot sa fac?Port ochelari de 18 ani si asa ceva nu am patit.Va rog sa imi spune-ti daca sunt masuratorile bune, si daca da, cum sa fac sa ma ackmodez, pt ca am dureri mari de cap si subt dependent de ochelari pt ca ii port permanent.Va multumesc! Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

maria748 (acum 4 ani)

Si eu am patit la fel...Sunt dependenta de ochelari.Acum i-am schimbat,pt ca am facut un control si mi-au crescut dioptriile si ma doare capul de mor.Acum 3 ani cand am facut pt prima oara prigresivi nu am avut nimic.Acum de ce am aceste dureri cumplite?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: