Ochi obosit / pleoapa grea

Afectiuni oculare
Intrebare postata de cu 14 ani in urma

Din noiembrie 2009 am inceput sa simt ca-mi oboseste ochiul drept (lucram foarte mult timp in fata calculatorului - laptop - si am pus-o pe seama acestui fapt). Apoi, la o luna, am inceput sa simt cum pleoapa dreapta e mai grea si ca fac un efort suplimentar cu pleoapa dreapta sau cu spranceana dreapta ca sa mentin aceeasi deschidere a ochilor. Am fost la consult de specialitate dar nu au gasit nimic patologic. Am fost si la neurolog - nimic patologic. in continuare simt aceleasi lucruri + ochiul drept se deschide cu o mica intarzire (mai accentuat dimineata) si se pune ceata pe el, trebuie sa clipesc cde cateva ori sau sa ma sterg ca sa dispara. Trebuie sa precizez ca de cativa ani, la frig sau vant ochiul drept imi lacrimeaza abundent (stangul nu).

Ce sa fie? Cine are experiente asemanatoare? Cine poate descoperi cauza si tratamentul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

mladita (acum 14 ani)

poate ar fi bine sa consulti si un endocrinolog. nici nu ganditi cate rele poate face glanda... incearca un consult totusi la endocrinolog. astept sa ne spui ce a spus endocrinologul...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ema (acum 14 ani)

Am o prietena care a patit ceva de genul asta. Imi pare rau ca trebuie sa/ti spun, dar la ea ochiul s/a inchis de tot, adica nu a mai putut deschide pleoapa. De la medicii pe la care s/a tot dus a avut raspunsuri ca ar fi o oboseala cronica, o boala de tip endocrinologic, nu mai stiu cum se numeste, care cu ... si pana la urma, dupa aproape un an de vazut cu un singur ochi, a gasit un medic la Bucuresti care a operat/o si acum e bine, chiar daca are ochiul acela operat putin iesit din orbita, e fericita ca vede iarasi cu ambii. Vederea nu era afectata, doar ca nu putea sa/si tina pleoapa ... asta e
Iti urez mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana (acum 14 ani)

Sotul meu a avut o problema asemanatoare, numai ca in timp ce pleoapa de la ochiul stang i se lasase aproape de tot, celalat, probabil fiind foarte solicitat, ii cam iesise din orbita. Dupa un control la Clinica de Neurologie din cadrul Spitalului Colentina (unde a gasit un medic in varsta foarte bun si care l-a ajutat foarte mult), dupa un RMN si multe alte teste, diagnosticul a fost "miastenie oculara". Desi boala odata declansata necesita tratament continuu, dupa mai bine de 1 an s-a vindecat. Sunt aproximativ 5 ani de cand a intrerupt tratamentul (nu a vrut sa-l mai ia pentru ca nu se simtea prea bine de la el, medicamentele afecteaza tensiunea arteriala) dar pana acum nu a mai avut probleme vizibile, insa simte din cand in cand o tensiune in ochiul cu pricina. Este bine sa faceti investigatii mai amanuntite pentru ca sanatatea e cea mai importanta. Va doresc mult sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ale (acum 14 ani)

si io am problema k ochiu drept si lam simtit obosit mi sa dat ochelari si ii port si dimineata cand ma trezesc parca e umflat,cam toata ziua e asa ochiu drept umflat......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan S (acum 14 ani)

Ochelari nu mi-a prescris nimeni. Acum imi "tratez" ceata care se pune din cand in cand pe ochiul drept (si trebuie sa clipesc de cateva ori sau sa ma sterg ca sa treaca) cu kanamicina, unguent oftalmic.
La endocrinolog inca nu am ajuns. Apropo, pe cine imi recomandati (eventual Spitalul Universitar).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana (acum 14 ani)

ITI RECOMAND Institutul National de Endocrinologie "C.I. Parhon" .. nimic altceva... dunt acolo doctori care se confrunta cu zeci de cazuri (deosebite !) pe zi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

si la mine tot ochiul drept se manifesta in acest fel.pleoapa superioara putin mai lasata,ocheleri,si inflamatie din cauza ochelarilor care optureaza circulatia,iar dimineata e inflamata toata zona .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona (acum 14 ani)

Buna,nu am mari probleme bv ochii,sau cel putin asa vreau sa cred,ceea ce ma intriga este modul în care arata ochii mei. Sunt tulburi spre gălbui.m-am gandit k sunt probabil de la oboseala. Ideea este k îi am asa de ani buni si fara picături nu se clarifica,par bolnavă

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

donacris (acum 14 ani)

Eu am avut aceste simptome dupa un stres la care am fost supusa la serviciu timp de 2 ani, lucram cu cifre pe hartie si pe calculator. Acest stres mi-a afectat toata sanatatea si am cazut in depresie care mi-a inrautatit starea. Aveam acea ceata pe ochiul stang , pleoapa superioara imi tremura necontrolat , acum ochiul imi lacrimeaza f. tare la frig . La oftalmo mi-a fasit o infectie datorata unei blefarite, am facut tratament insa nu s-a rezolvat nimic. Starea mea s-a mai imbunatatit dupa ce am scapat de depresie , insa cand si cand imi revin aceste simptome cu care probabil voi ramane tot restul vietii , desi eu cred ca daca m-as retrage intr-un colt de lume unde sa nu mai am parte de stres si alti factori negativi declansatori ai depresiei , lucrurile se vor ameliora.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana (acum 14 ani)

Analize ! Du-te la med de fam neaparat. Iti va da trimitere unde crede el de cuvinta... Parerea mea este ca ai o disfunctie hepatica.. ( ochii galbeni asta denota deobicei .. dar asta este numai parerea mea.. )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 11 ani)

Problema mea e asemanatoare,la ochiul drept.Cateodata nu am probleme cu el ,pare totul normal,doar ca am perioade cand se imflameaza,se roseste,imi lacrimeaza si ma doare.Am problema asta de 2 ani,in Romania mi-a dat un tratament cu antibiotic picaturi si lacrimi artificiale,mi-a zis ca daca nu imi trece trebuie sa intervina chirurgical,nu am inteles prea bine ce am.Acum sunt in Spania,problema a revenit,mi-au descoperit in interiorul pleoapei de jos o cicatrice care e ma deranjeaza ca si cum mi-ar fi intrat ceva in ochi,si trebuie sa mi-o taie,azi am programare,cred ca imi lucreaza cu laser,mi-a zis ca dureaza doar 10 secunde.Cicatricea mi s-a spus ca o am de multa vreme,ca probabil mi-ar fi intrat var sau ceva in ochi iar eu mi-am frecat pleoapa cu mana si asa s-ar fi taiat pielea...In tot acest timp,ochiul ma deranjeaza la soare,la frig,imi lacrimeaza,are o secretie albicioasa ce ma face sa vad in ceata,uneori trebuie sa o scot ca ma deranjeaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

ai dreptate si eu am aceleasi simtome la ochiul stan si tot din cauza stersului .iti doresc multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

de 2 luni am aceeasi problema cu ochiul drept.sa lasat pleoapa si parca imi este greu ochiul ma doare , ma deranjeaza. intradevar lucrez mult la calculator, oarea asta este cauza,? s-ar putea sa fie ca mi-am facut tatuaj?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

de 2 luni am aceeasi problema cu ochiul drept.sa lasat pleoapa si parca imi este greu ochiul ma doare , ma deranjeaza. intradevar lucrez mult la calculator, oarea asta este cauza,? s-ar putea sa fie ca mi-am facut tatuaj?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Evelin (acum 7 ani)

Și eu am aceeași problema , trebuie sa clipesc de câteva ori dimineață pt a dispărea ceata
Pleoapa e umflata și roșie. Menționez ca am 14 ani , exista remedii naturiste? Mâine e ziua mea și vreau sa scap de umflături asta
Și mă deranjează când clipesc .Helppppp

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum un an)

Bună ziua. Asta se numeşte Blefarospazmă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: