Ochelari de soare cu dioptrii vs heliomati

Afectiuni oculare
Intrebare postata de vasile180123776 cu 9 ani in urma

Buna ziua , vreau sa -mi schimb ochelarii si nu stiu ce varianta sa aleg , ochelari cu lentile heliomate sau ochelari de soare cu dioptrii ? Care este diferenta intre aceste doua produse , cand sunt indicati unii sau altii ? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Ochelarii cu lentile heliomate=ochelari care au lentile de protectie impotriva razelor UV si ochelari de soare cu dioptrii=ochelari de soare care au lentile cu diferite dioptrii.Nu e mare diferenta decat ca unii sunt ochelari cu lentile de culoare normala dar cu filtru UV, iar ceilalti ochelari cu lentila neagra care are dioptrii, deci scapi de purtatul ochelarilor de vedere vara afara cand e soare.Nu stiu ce sa zic sa alegi, difera mult pretul, insa poti alege pe cei de soare cu dioptrii, ca sunt mai frumosi.Daca nu te intereseaza aspectul alegei pe ceilalti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana Rusu (acum 9 ani)

Cred ca este foarte important unde si cand vei purta ochelarii. Daca vrei sa-i porti doar in exterior, cand e soare (sa nu mai ai nevoie de ochelari de soare separat de ochelarii de vedere), atunci da, merita sa-ti faci ochelari de soare cu dioptrii

Daca va fi singura pereche de ochelari si o vei purta acasa, la lucru, la volan etc, ziua si noaptea, nu cred ca este indicat sa fie de soare. Pe vreme noroasa, ar putea sa-ti cauzeze probleme, mai ales daca vei si conduce. Sa nu mai vorbim noaptea...

Deci, daca vor fi ochelari "de toata ziua" (si noaptea :), atunci mai bine sa porti helio. Cei de soare au o culoare constanta. Cei helio se inchid si se deschid la culoare in functie de gradul de luminozitate.

Daca lucrezi la calculator sau petreci multe ore pe zi in fatza calculatorului, e recomandat sa fie lentile cu filtru PC, ceea ce nu-ti permite sa porti nici helio. Helio si filtrul PC nu sunt compatibile... (Eu port ochelari de vedere cu filtru PC- as fi vrut helio, dar mi s-a spus ca nu se poate sa fie si una si alta...)

Deci fie iti faci o singura pereche, cu lentile helio (sau cu filtru PC, in cazul in care stai multe ore pe zi in fatza calculatorului) si renunti la ideea de ochelari de soare cu dioptrii... Fie iti faci 2 perechi...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: