Oboseala cronica ziua raspuns medic

Afectiuni oculare
Intrebare postata de Bogdan290 cu 13 ani in urma

Nu stiu unde sa pun intrebarea dar am ales Sanatatea ochilor pentru ca ei ma supara cel mai mult. De ceva timp (jumatate de an) simt oboseala foarte mare a ochilor in special dimineata si apoi in timpul zilei. Nu pot sa ma concentrez in special la calculator. Am fost la medic si mi-au dat niste ochelari cu dioptrie 0.5 cu + si tratament special antireflex si filtru office ca am ochii obositi de la calculator. Insa nu a rezolvat problema si am observat ca si daca nu stau la calculator tot am problema asta.
Foarte ciudat este ca seara tarziu , dupa ora 22-23 parca imi revin complet si nu mai am nimic. Am incercat sa stau in camera cu jaluzelele trase sa vad daca de la lumina excesiva e cauza dar tot asa ma simt, foarte obosit in special la ochi si seara imi revin miraculos.
Ce alte teste as putea face? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Trebuie sa reevaluati hipermetropia dvs si sa schimbati ochelarii. Daca stati mult la computer este bine sa faceti pauze la 5 min la o ora si sa priviti in departare. In perioada cat stati la calculator va rog sa va puneti lacrimi artificiale 1 pic de 4 ori.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni oculare.

liana (acum 13 ani)

Dupa cate inteleg, ai aceasta oboseala la nivelul intregului corp, dar nu este constanta.
Poate flucteaza in functie de starea emotionala, la mine asa a fost, si am fost si la consultatii psihologice si mi-am suplimentat alimentatia cu multe vitamine, dar naturale, din legume si fructe.Acum vad tot mai bine, poate o sa-mi las si ochelarii, dar imi rezolv si conflictele interne, pe care fiecare le avem.Incerca si iti va fi bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Lacrimile artificiale puse inutil pot duce la sindromul de ochi uscat. Vedeti din nou ochelarii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan290 (acum 13 ani)

Pai controlul l-am facut recent. Si nu am nimic grav la ochi ci doar ochii foarte obositi si mi s-au dat ochelari doar pentru calculator si televizor. Plus ca vad niste liniute mici pe ochi care "fug" intr-o parte cand ma uit la ele (deci e ceva pe ochi) si is aceleasi mereu. Am povestit de asta la doctor si nu mi-a dat nici o explicatie , doar m-a intrebat daca am avut vreun soc sau ceva de genu. Mi-a luat tensiunea oculara si e ok. In plus cu ochiul drept vad mult mai prost decat cu dreptu (in ceatza si parca "dublu") dar insa la test am citit literele care mi le-a aratat aia acolo. I-am zis de problema cu ochiu drept si a zis ca e ok daca vad ce litere imi afiseaza ea acolo pe panoul ala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan290 (acum 13 ani)

Si am uitat sa specific, pe langa liniute parca mai vad niste punctulete pe ochi inchise la culoare dar cand ma uit la lumina puternica is ca niste pete de apa pe un geam (contur negru si in mijloc cam transparent).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Pai si...nu inteleg. Daca vezi ca nu ti-e bine dupa primul medic, de ce nu ai mers la altul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ovidiu (acum 13 ani)

Liniutele care ti se misca pe ochi sunt degenerescente ale corpului vitros.
//sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/vitroasa_5419

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stan Simona (acum 13 ani)

Buna ziua, am miopie, -2.5 la ambii ochi si de ceva vreme am tulburari de vedere in sensul ca mi se incetoseaza privirea cateva secunde. Mentionez ca ultimul control a fost acum 1an si jumatate si mi-a schimbat lentilele, sunt heliomate si cu antireflex, deoarece cel putin 8 ore pe zi le petrec in fata calculatorului. Acum in afara de aceste tulburari de vedere mai am si usoare dureri de cap la nivelul fruntii, in acele clipe de durere neputand tine ochii deschisi. Credeti ca mi s-au schimbat dioptriile sau este din cauza suprasolicitarii ochilor la calculator? Exista vreun tratatment pentru astfel de simptome? Multumesc pentru atentie !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Aceste simptome sunt specifice oboselii oculare date de calculator. Faceti pauze de 10 minute la fiecare 1 ora si jumatate. Priviti in departare cele 10 minute pentru relaxarea oculara. Va puneti de 4 ori pe zi lacrimi artificiale Hyabak. Daca aveti peste 40 de ani va puteti scoate ochelarii sau va puneti pune -1.00D la aproape. Verificati ochelarii daca au dioptriile si distanta interpupilara corecte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 13 ani)

Multumesc !
am doar 32 de ani si port ochelarii de mica, insa abia dupa varsta de 17 ani am ajuns la miopie care a crescut teptat. La ultimul control mi-a zis medicul ca dioptriile nu mi s-au mai schimbat insa mi-a mai adaugat si protectia pentru lumina( lentile heliomate). O sa ascult sfatul si o sa mai merg si la un alt consult in vederea verificarii dioptriilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Lacrimile artificiale puse inutil pot duce la sindromul de ochi uscat. Vedeti din nou ochelarii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11605020332 (acum 3 ani)

Citesc în 2020 aceste postări. Am aceeași situație care mă deranjează. Domnule Bogdan, va rog daca se poate să îmi spuneți dacă de-a lungul timpului ați ajuns la o concluzie și la ameliorarea situației. Va mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: