Mai poate avea o interventie chirurgicala? raspuns medic

Afectiuni oculare
Intrebare postata de gavrilmya cu 13 ani in urma

Bunicul meu are 75 de ani si i-au spus ca are glaucom,i-au dat la inceput picaturi,apoi l-au operat,dar el este tot la fel,nu prea mai vede. se mai poate face ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Echipa SpitalOftalmologie.ro (acum 13 ani)

Trebuiesc facute anumite analize cum ar fi campul vizual si tensiunea intraoculara. In functie de stadiul si de tipul glaucomului, poate exista sau nu indicatie chirurgicala. Daca aceasta exista, sigur ca se poate opera la orice varsta. Dar inca o data, numai cu indicatie chirurgicala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vali (acum 13 ani)

bunicul meu are 72 de ani si s-a operat acum cateva luni in bucuresti pt glaucom.insa vederea nu ia mai revenit a mai facut cateva controale la bucuresti apoi la craiova,i-au dat niste picaturi si ia zis doctora ca ala este tratamentul maxim.nu stiu ce sa mai cred pt k ne-a zis cineva k mai dureaza ceva timp pana isi va recapata vederea.este adevarat?sa nu aibe operatia efect imediat?.el este si cu pshihicu la pamant,plange intruna,nu stim ce sa mai facem?zice ca vede din ce in ce mai prost,pe zi ce trece.ce imi recomandati?va rog,astept un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eugen (acum 13 ani)

Glaucomul este o boala care odata ce a afectat ochiul chiar daca este tratat aceasta poate ramane in acel stadiu (nu se mai inrautateste ) sau se inrautateste mai incet , deci chiar dupa operatie nu prea sunt mari sanse , sa se in bunatateasca vederea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Operatia de glaucom nu reda vedera sau campul vizual initial ci doar atenueaza mult progresia glaucomului . Tratamentul glaucomului nu vindeca boala ci doar ii franeaza evolutia. In majoritatea cazurilor tratamentul cu picaturi este suficient pentru a mentinte boala sub control. Din pacate in unele cazuri evolutia glaucomului necesita tratamentul chirurgical, singura posibilitate pentru a echilibra tensiunea intraoculara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni oculare.

felicia (acum 13 ani)

mama mea in varsta de 78 de ani a fost diagnosticata astazi cu glaucom acut si cataracta.a internat-o in spital si au spus ca trebuie operata. se mai poate salva ochiul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Trebuie operata cat mai repede dupa stabilizarea tensiunii oculare cu manitol sau acetazolamida. Este o operatie mai dificila decat o cataracta obisnuita. Daca a stat mai mult cu glaucomul acut atunci vederea dupa interventie va fi sp***a.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana chingaru (acum 8 ani)

Buna ziua. Si tatal meu, in varsta de 66 de ani, diagnosticat cu glaucom de cativa ani, nu mai vede aproape deloc cu un ochi, este rosu si are tensiunea mare. In tot acest timp a pus regulat acele picaturi. Recomandarea medicului din localitate a fost operatie. La ce clinica sau medic pot merge sa.l duc pt interventie? Va rog, sa ma ajutati. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: