Lacrimare permanenta.. raspuns medic

Afectiuni oculare
Intrebare postata de dorina alice cu 13 ani in urma

In urma cu 3 ani de zile am racit puternic...o raceala ca oricare alta..dar aveam multe secretii nazale..suflam continuu nasul foarte puternic...la un moment dat a inceput sa-mi lacrimeze ochiul drept..am zis ca-i de la raceala.. dar cand a inceput si celalalt ochi, am dat fuga la doctorul oftalmo. sa vad ce se intampla...mi s-a facut desfundarea canalului lacrimal...si tratamente cu diferite picaturi , degeaba,, nu am scapat. Am fost trimisa la bucuresti ,am fost la universitar,mi s-au facut investigatii..totul perfect..ba chear doctora de acolo zicea ca am o vedere perfecta cum putina lume are! DAR , nu a reusit sa descopere cauza lacrimarii mele si nici sa o trateze... mi-a desfundat iara canalul ...degeaba...alte tratamente..degeaba si eu tot asa am ramas....mi-e jena sa merg pe strada, tot timpul cu servetelul in mana pt. ca altfel ai impresia ca plang tot timpul..mentionez ca imi curg lacrimi CURATE ,fara nimic altceva...doar ca este un fel de ...,,nu au unde sa se duca...''"SAU sunt in exces !!ce ar putea sa fie..ma poate ajuta cineva ?!NU am alte simtome, dureri de ochi, sau altceva...nimic...doar o lacrimare abundenta rau de tot ! va rog, ajutor !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Radu Iulian Burcin MDr. Radu Iulian Burcin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Cred ca operatiile de desfundare ale canalului lacrimal au esuat si lacrimile nu ajung in nas. Daca aceste canale sunt libere atunci s-ar putea sa fie o problema legata de cavitatea nazala unde se deschide canalul lacrimonazal. Va rog sa consultati si un medic specialist ORL.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni oculare.

dorina alice (acum 13 ani)

va multumesc din suflet, am sa fac o progamare la orl.Cu stima ,Dorina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dr.anonim (acum 10 ani)

incearca si yoga si exercitii taichi
succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 10 ani)

Aceeasi problema o am si eu. Imi lacrimeaza in exces ochiul drept. Am fost la mai multi medici si nu am gasit problema. Ochiul imi lacrimeaza de mai bine de 2 ani. Mi-au fost desfundate canalele lacrimale, am fost la ORL, am facut si RMN ca eram presupusa de pareza faciala, am facut chiar si un tratament pentru pareza faciala timo de 3 luni si tot nimic. Totul a pornit de la faza ca as fi asimetrica si sa nu fie o pareza, dar dr. neurologi mi-au spus ca asa sunt din nastere.

Va rog sa ma ajutati, sunt disperata si nu mai stiu ce sa mai fac. Consum multe servetele, e stanjenitor sa am tot timpul servetele la mine si sa ma sters. Voi avea si nunta in curand si eu ''''plang'''' intruna. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorina alice (acum 10 ani)

Imi parev rau Andra ...!!! Eu am aceasta probleme de....(am pierdut oarecum nr anilor)cred ca sunt 6-7 ani...am fost la atatia medici si nimeni nu stia ce am !!!Ultima oara am fost la d-na doctor Liliana Voinea,(in Bucuresti)un om de exceptie,mi-a facut tot felul de teste si mi-a descoperit faptul ca am canalele lacrimale atrofiate,lipite(peretii sunt lipiti si nu exista loc pt lacrima...totul de la o banala raceala...)din pacate singurul remediu este operatia de inlocuire a canalelor lacrimale ceea ce....dumneaei nu mi-a recomandat !!!Am vederea perfecta si mi-a zis doamna doctor ca daca dumneaei ar fi in locul meu, NU ar face categoric aceasta operatie !! Plus ca...nu se facea nici in Romania...(numai la bebelusi se facea ).Acestea fiind spuse,eu am aceeasi problema si acum (la ambii ochi),stiu cum e sa stai cu servetelele in geanta si in mana permanent...dar ma consolez...am vederea excelenta,sunt persoane care nu pot sa mearga ,sa vada ,sa simta,sa atinga...eu pot sa fac toate astea ...Trebuie sa ridici capul sus,sa stergi lacrima care nu vrea sa mearga pe unde trebuie,sa te bucuri de viata si mai ales de NUNTA!!!! Nimic nu te poate impiedica sa fi fericita !!,,Casa de piatra " draga mea !!Si nu fi suparata, noi suntem persoane speciale ..!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 9 ani)

Si eu am avut aceeasi problema cu ochiul drept si am fost la oftalmolog care a verificat daca canalele lacrimale nu sunt infundate. Nu erau. Nu am stiut ce sa mai fac, deoarece, pe langa faptul ca era inestetic sa fiu mereu cu ochiul inlacrimat (doar la ochiul drept am avut probleme), ma deranja la sofat. Cand imi era lumea mai draga, mie imi lacrima ochiul si nu mai vedeam nimic. Foarte frustrant! Mentionez ca lacrima nu curgea pe obraz,ca sa elibereze ochiul, ci ramanea acolo , astfel incat, vederea imi era greu pusa la incercare.
In ultima instanta, pentru ca nu imi trecea cu nimic si nu mai stiam cum si ce sa mai fac, am mers la bicerica Sf Nectarie, am luat mir si m-am dat in fiecare seara cu el pe ochiul cu probleme. Dupa aproximativ o luna de zile nu am mai avut nicio problema. Este incredibil! Si acum imi e teama sa ma gandesc ce probleme am avut si nu imi vine sa cred ca nu mai am aceasta problema. Nu mai credeam ca se rezolva, pentru ca am citit pe multe forumuri persoane care aveau aceastaproblema de ani de zile si nu le-a trecut cu niciun tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: