Durere ochi urgent

Afectiuni oculare
Intrebare postata de 0423M cu 13 ani in urma

De aproape un an am o durere ingrozitoare si continua a ambilor ochi. In vara am avut si conjunctivita, o forma mai complexa, combinatie de bacterie si virus. Dupa aproximativ doua luni, am scapat cu niste macule pe cornee si am urmat tratament pentru a-mi ameliora starea, insa in ceea ce priveste durerile, nu am avut nici o ameliorare. Am intrebat medicul si mi-a spus ca nu am nimic. Simt aceasta durere ca o presiune aplicata globilor oculari, iar uneori, devine ca o intepatura puternica. Astazi mi s-a intamplat ca pe langa durere sa vad neclar, ca atunci cand se inchid ochii, se apasa globul ocular si se deschid din nou ochii. As vrea sa aud niste pareri despre ce ar putea fi, intrucat am mers la vreo 6 medici si toti mi-au spus ca nu am nimic. Doctora mea din Bucuresti mi-a recomandat sa ma reintorc in martie la un control pentru a vedea mai bine starea mea, dupa ameliorarea maculelor, insa simt ca nu mai pot sa rezist. Daca are vreo importanta, eu am si depresie si hipotiroidie si nu am usoare dificultati in a respira normal. Pe langa durere, mi se mai intampla sa imi lacrimeze ochii, insa asta cred ca poate fi un efect al conjunctivitei. Va rog sa ma ajutati. Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

ioana (acum 13 ani)

Eu am avut keratita tygheson, tot o urmare a conjunctivitei, fata de simptomele tale aveam in plus lacrimare, dupa ani de tratamente oftalmologice si raspunsuri de genul keratita inca nu are tratament si nu se cunoaste cauza exacta a aparitiei am apelat la homeopatie desi nu credeam in ea, insa eram disperata, am urmat tratamentul homeopat timp de 3 luni si pot spune ca nu am mai avut probleme. Inca nu sunt convinsa ca m-am vindecat dar a fost singurul tratament dupa care nu au revenit simtomele atat de suparatoare. Astept si sper ca sunt vindecata. Luna viitoare merg si la controlul oftalmologic si sper sa mi se spuna ca nu mai am acele puncte pe ochi. Pana in martie ai putea incerca sa mergi si la un medic homeopat bun. Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulo (acum 13 ani)

Care este tensiunea la niveul ochilor? Cat a fost la ultimul control?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

0423M (acum 12 ani)

Tensiunea oculara este normala. Oftalmologul mi-a spus ca nu vede vreo cauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parerea mea (acum 13 ani)

Important e daca roseste ori nu. Poate fi o afectiune mai grava, iridociclita ori altceva. Mergeti la un medic invingator, pentru investigatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

0423M (acum 12 ani)

Ochii nu prezinta roseata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 13 ani)

verificati colesterolul daca este mare poate influenta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANTON PAUN (acum 13 ani)

Buna ziua

Sunt din Buzau si va rog daca puteti sa ma ajutati in problema mea legata de vedere.
In urma cu aproximativ doi ani mi-a aparut pe pleoapa ochiului sting o formatiune cam cit un bob de piper, nedureroasa si datorita acesteia (am facut eu legatura) ,cind eram expus la curenti de aer mi se umfla doar ochiul respectiv ca la o conjuctivita.
Am consultat diferiti medici din Buzau si doar unul (nu vi-l nominalizez),mi-a dat un tratament cu niste picaturi si un unguient (tobradex),pe care I-l aplicam intern si extern pe pleoapa respectiva si apoi I-l masam usor.
In urma acestui tratament nu mi sa mai umflat ochiul respectiv si a mai scazut un pic in diametru formatiunea respectiva , iar in ultimul timp a revenit inapoi la marimea de dinainte.
Deasemenea de aproximativ cinci ani la ochiul drept am o miopie (aproximativ 1,5 –cu o lentila pozitionata intr-un anumit unghi),si in ultimul timp la ochiul sting port o lentila cu plus 1,5 , dar nu sunt multumit deloc de vederea mea .Am momente cind vad bine la distanta cu ochelarii la care am doar lentila ptr. Miopie la ochiul drept si la sting doar sticla, si momente cind vad bine la distanta cu ochelarii la care am plus 1.5 la ochiul sting si sticla la drept.
Concluzia este ca toti medicii (asa zis buni ) din buzau mi-au spus ca abia dupa virsta de 50 ani discutam despre problema mea, toate acestea costindu-ma bani degeaba pe ochelari si consultatii.
Va rog din suflet ajutati-ma si eventual cum procedez cu o consultatie la cabinetul dumneavoastra.
VA MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: