Buna ziua raspuns medic

Afectiuni oculare
Intrebare postata de Diana_Di cu 11 ani in urma

Am 26 de ani si am fost la medic oftalmolog, pentru ca mi se parea ca la departare nu vad foarte bine, vedeam in ceata. In urma consultului doctorul mi-a spus ca sufar de miopie mica sa zic asa am -0,5 la ambi ochi. Daca ma putei ajuta sa imi spuneti ce se intampla daca nu port ochelari se poate agrava vederea? Si ce ar fi mai recomanda sa port sau sa nu port ochelari? Mulumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Este recomandat sa purtati ochelari deoarece gradul miopiei poate avansa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni oculare.

Diana_Di (acum 11 ani)

Multumesc frumos.
Si vroiam sa va mai intreb daca port ochelarii mai sunt sanse sa se regleze vederea, si sa nu imi mai trebuiasca, ac***a in vedere ca dioptriile sunt asa de mici? Eu l-am intrebat pe d-nul doctor ca daca port ochelarii sunt sanse sa mi se regleze vederea si sa nu ii mai trebuiasca sa ii port si el mi-a raspuns ca nu sunt sanse sa se regleze si nici sa se agraveze...D-neavoastra ce parere aveti? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana_Di (acum 11 ani)

Am uitat sa va zic eu unde lucrez o mare parte din timp il petrec uitandu-ma la microscop. Aici lucrez de 2 ani de zile. Credeti ca si asta a fost o cauza de am ajuns la rezultatul acesta? Lucrand in continuoare aici se poate agrava mai repede in timp? Multumesc pentru ajutor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 11 ani)

daca nu-i purtati, dioptria va creste.

din experienta, va recomand sa va cumparati lentile cu filtru UV (ultravioletele ne afecteaza ochii si atunci cand nu suntem in bataia directa a soarelui, tot timpul anului, nu doar intr-un anotimp).

eu am "studiat terenul" si am descoperit ca varianta cea mai buna este reprezentata de lentilele Crizal UV, produse de essilor. de altfel, am citit un articol despre ele, chiar si pe sfatul medicului :)

sunt mai bune pt ca asigura protectia ochiului si fata de razele care vin din spate si se reflecta din lentila in ochi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana_Di (acum 11 ani)

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 11 ani)

sunt de acord cu andreea. am citit si eu o gramada de lucruri despre asta. lentilele Crizal UV de care spune andreea exact asta au in plus : protejeaza ochiul atat de razele care vin din fata cat si de cele care vin din spate si se reflecta pe suprafata interioara a lentilei direct in ochi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 11 ani)

ps: daca vreti mai multe informatii despre sanatatea ochilor va recomand sa intrati si pe www.despreochi.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana_Di (acum 11 ani)

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: