Avastin

Afectiuni oculare Edem macular
Intrebare postata de iulia_2010 cu 14 ani in urma

A facut cineva injectii cu avastin in ochi? pentru degenerescenta maculara.... sfatul medicului a fost -injectii cu avastin pentru stopare...dar nu stiu cat de sigur este.Pentru cineva care un ochi nu/l mai foloseste, iar unul este cu problema de mai sus este o decizie grea de luat.Ce ma sfatuiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (46)

Mircea Simion (acum 14 ani)

Am urmarit dc ati primit raspuns, insa nu stiu din cauza nu ati primit nici un raspuns. Astazi mama mea a facut aceasta injectie cu Avastin la spitalul Lahovari de ochi din Bucuresti. Multa lume a fost prezenta la spital pentru aceasta injectie. Injectia ia facut-o in "albul ochiului " nu stiu dc acesta este termenul corect, nu a durut-o insa a simtit acul ( chiar dc a anesteziat-o) si injectia cum patrunde in ochi.Urmeaza sa mai faca alte injectii in functie de evolutia ochiului. Am uitat sa precizez, mamei mele i s-a spart un vas de sange in spatele ochilui, hemoragia ia incetosat vederea, recomadarea medicului a fost injectia cu Avastin !!
Sanatea !!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 14 ani)

Multumesc mult pentru raspuns.Cum se simte dupa injectie? este o modificare?trebuie sa stea o perioada pansata la ochi sau nu este nevoie? as vrea sa stiu mai mult.Sora mea vede doar putin cu ochiul care trebuie injectat cu avastin si nu stiu daca face injectia ce se intampla....daca trebuie sa sta in repaus cu ochiul asta inseamna ca nu mai poate sa vada de loc....dupa injectie a vazut tot ca inainte? Va multumesc din suflet pentru amabilitate, ii doresc sanatate mamei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mircea Simion (acum 14 ani)

Salutare !!! Dupa numai la o zi dupa injectie a fost externata, pansamentul i l-a dat jos, acum are pupila marita de la picaturile puse ( un fel de anestezic), ia recomandatat sa stea in repaus( fara televizor si lumina puternica) urmeaza peste o saptamana sa mearga la un alt control. In ceea ce priveste dc va mai vedea ca inainte, doctorii au spus ca in timp, sansele ca ochiul sa isi revina ca inainte au spus ca sunt mici. Acum astept sa vedem la controlul de peste o saptamana sa vedem cum se prezinta. S-a ajuns la aceasta injectie dupa ce a urmat cam aproape o luna si ceva tratament cu laser care i-a imprastiat cheagul de sange insa fara prea mari rezultate, la ochi hemoragia inca era prezenta. Sanatea dvs si surorii dvs !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulia (acum 14 ani)

Sper ca totul sa fie bine, iar cand mergeti la control sa se vada o ameliorare.Noi mai asteptam putin, nu este destul de convinsa ca trebuie sa faca injectia.Are 42 ani sora mea, sper sa se hotarasca si sa ia cea mai buna decizie.Daca nu va suparati, poate imi spuneti cum a fost la control dupa ce trece o saptamana.Sanatate multa va dorim!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Furtuna Adriana167844 (acum 14 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Doamna Iulia,
care este exact diagnosticul pus surorii dumneavoastra? Pentru ca degenerescenta maculara legata de varsta exudativa (pentru care se recomanda de obicei acest tratament cu avastin) apare la persoane peste 50 ani si am inteles ca sora dvs are doar 42 ani. Ce investigatii a facut pana acum?
Prognosticul dupa Avastin difera mult in functie de afectiunea pentru care se face tratamentul, in functie de stadiul bolii, etc

Dr. Adriana Furtuna
www.ophtamax.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia_2010 (acum 14 ani)

Buna ziua Dna. Doctor!
Va multumesc mult de tot pentru raspuns! Sora mea are diagnosticul de Retinopatie pigmentara cu pete fochs.Din vedere mai are 40% la un ochi.A facut fundul de ochi, tomografie, ecografie.Are un CD de la tomograf cu fotografiile maculei.Nu stie ce este mai bine de facut.Sper sa ne dati un sfat.Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oachi (acum 13 ani)

am facut 3 injectii cu AVASTIN la clinica AMAOPTIMEX la doctorul Cornel Stefan(e medic la Spitalul Militar OFTAMOLOG) nu am simtit nimic anestezia a fost OK dar acum mai depinde si de starea omului (varsta,teama etc).Eu am fost diagnosticat cu corioretinita seroasa cicatriciala CRSC vad bine acesta injectie din cate a spus doctorul imi incetineste dezvoltarea cicatricilor de pe fundul ochiului (asta in limbaj pop**ar).Intradevar a doua zi mai erau unele persoane care dupa injectii mai aveau anumite stari si eu am avut dar a fost OK.Iti recomand sa te interesezi si la acest doctor ori la spital ori la clinica Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 12 ani)

Am fost diagnosticata cu degerescenta maculara umeda si mi s-a prescris injectii cu avestin.Stiu ca este un medicament folosit in cancer dar nu stiu daca da rezultate si in acestcaz. As dori sa stiu daca la cineva s-a rezolvat favorabil.

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ELENA (acum 12 ani)

SI EU AM FOST DIAGNOSTICATA CU ACEASTA CUMPLITA BOALA,MI S-ASPUS CA SINGURA SOLUTIE ESTE ,,AVASTIN,, DAR SA NU ASTEPT MIRACOLE,SINCER,DE 2ANI TOT INCERC SA PRIND CURAJ. ASTEPT CA CINEVA SA MA ASIGURE CA NU-MI VOI PIERDE VEDEREA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bibike (acum 12 ani)

Draga Alexandra,
Regret ca ai aceeasi boala ca si mine...Am fost diagnosticata (in august 2010) cu degenerescenta maculara exudativa. In sept-oct-nov am facut cate o injectie cu Avastin.
La controlul computerizat din decembrie 2010, vasele sanguine erau retrase, parea ca totul este OK. Stiu ca este o boala ireversibila, dar am incercat macar s-o stopez.
In martie 2011 am recidivat! Iar am inceput lunar cu cate o injectie de Avastin. Deci in total am facut 6 injectii. Nu vad mai bine, dar nici mai rau. Intr-adevar sunt cam trecuta de prima tinerete, am 63 ani, sunt fumatoare si folosesc zilnic calculatorul.
Din pacate, acum sunt in stadiu incipient de degenerescenta si cu celalalt ochi! Sunt innebunita, ce ma fac, cu un ochi bun ma mai descurc, dar cu doi ochi bolnavi ce ma fac? Sper ca tu esti mai tanara, deci ai un organism mai sanatos! Avastinul este singura posibilitate de incercare de stopare a degenerescentei!
Multa sanatate si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 12 ani)

Mama mea are 73 de ani si are cataracta la un ochi si un inceput de degenerescenta maculara la acelasi ochi. S-a operat acum o luna de cataracta la spitalul Europe Eye si i s-a recomandat si o injectie cu avastin .pe care sa o faca sapt.viitoare ,pt.rezolvarea inceputului de degenerescenta
A mai auzit cineva de acest tratament postoperator ? O fi eficient ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dina (acum 12 ani)

mama mea a incercat acest tratament si vederea sa imbunatatit cu 40% eu sant multumita deocamdata sper in mai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ELENA (acum 12 ani)

Daca puteti sa imi spuneti ce varsta are mama dv si ce afectiune avea?Va intreb pt ca mi s-au recomandat si mie injectiile cu Avastin dar asa cum am mai spus ..ezit. Multumesc frumos si multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eliza rares (acum 12 ani)

Buna ziua,
Am vazut comentariile dv. si vreau sa adaug si eu cate ceva...Am fost diagnosticata cu retinopatie diabetica, cu hemoragii vitreene la ambii ochi .La un moment dat nu vedeam mai nimic cu ochiul stang , iar la dreptul tocmai facusem o hemoragie. Am facut injectii cu Avastin , destul de multe , iar acum , vad aproape normal .Port ochelari , dar nu e o problemas , nu mai sunt asa tanara , am aproape 50 de ani .Oricum , vad la televizor perfect si fara ei si ma simt excelent si asta datorita Avastinului.Sa nu ezitati sa-l faceti , daca e necesar , ajuta enorm .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21609204206 (acum 3 ani)

te rog sami spui cum vezi acum , am si eu diabet '' nu vad cu ochiu stang aproape deloc , te rog din suflet sa ma suni 0770480553 ,, te rog sant disperat , vreau si eu sa fac injectie cu avastin

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca S (acum un an)

Bun ziua... Aproximativ cate injectii ati facut?... Au durat ani de tratament ? Inca mai faceti aceste injetii? Este ok acum dupa tratament?

Scuzati atatea intrebari... Si mama mea a fost diagnosticata cu aceasta boala, a facut vreo 6-7 injectii la fiecare ochi doar ca la 2-3 luni recidiviaza.... Ce e drept la primele la 1 luna se intampla... Urmeaza sa se imbunatateasca oare?

Multumesc frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina (acum 11 ani)

Buna ziua

Mama mea, diagnosticata cu degenerescenta maculara, tocmai a facut o injectie cu Avastin ieri si sunt destul de ingrijorata pentru ca vede acum cu acel ochi un punct negru care se plimba. Stie cineva ceva despre acest tip de reactie post - injectie cu Avastin? . Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALEX (acum 11 ani)

este normal si sora mea l-a vazut mult timp si am vorbit cu dr. care ne-a zis ca e o reactie normala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stanciu1112643 (acum 11 ani)

buna ziua

am citit toate comentariile de mai sus si sunt si eu foarte interesata de acest subiect pentru ca :

>

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

va rog fff mult daca imi poate spune cineva cat costa o astfel de injectie (dr.oftalmolog la care am fost la control ne-a spus doar ca este foarte scump,dar nimic mai mult,deasemeni nu ne-a precizat cate injectii se fac ))

va rog foarte mult pentru cine a folosit macar un pret estimativ.

multumesc mult si sanatate tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emily (acum 11 ani)

450 ron/injectie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3