Astigmatism miopic

Afectiuni oculare
Intrebare postata de arity cu 13 ani in urma

Buna seara. am facut o operatie de astigmatism miopic la varsta de 18 ani. e posibil sa apara probleme? am dureri de cap ingrozitoare si ameteli. am un an de cand am facut aceasta operatie si tot mi se da lacrimi artificiale . imi pot creste dioptriile din nou.? multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Iuli (acum 13 ani)

Lacrimile arficiale va vor provoca (daca nu au provocat deja) sindromul de ochi uscat deci NU LE MAI FOLOSITI!!! Dioptriile pot creste din nou daca operatia a fost facuta prea devreme, cand dioptriile nu stagnasera inca (o conditie a operatiei este ca dioptriile sa nu fi crescut de cel putin 2-3 ani, altfel exista riscul sa faceti operatia degeaba). Sper ca medicul v-a vorbit despre aceste riscuri inainte de operatie. Va sfatuiesc sa va faceti o autorefractometrie cu picaturi pentru a vedea daca aveti din nou nevoie de ochelari.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

didy_systyle (acum 13 ani)

si eu am astigmatism miopic insa oftalmologul nu mi-a recomandat operatie deoarece a zis ca am dioptrii relativ mici 0,25 d si 1 s insa nu stiu ce sa cred.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: