Ambliopia

Afectiuni oculare
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Cei care au ambliopia, mai vad cu ochiul bolnav sau nu? si io am o diferenta intre dioptrii, si am obs ca atunci cand nu am ochelarii la ochi,fortez ochiul stang (cel care are dioptria mai mica, si daca vreau sa ma uit cu coada ochiului drept, imi e mai greu. dar am facut niste teste pe ochii mei, cum ar fi sa vad daca in momentul cand am lentila pe ochiul drept, iar ochiul stang fara, vad imaginea cea mai corecta, adica cea de la ochiul drept pt ca are lentila de corectie.cand am ochelarii, pot sa ma uit cu coada ochiului drept, insa in momentul in care imi dau jos ochelarii, mai toata imaginea este de la ochiul stang. nu este ambliopie, nu? adica daca am dioptrii egale, vad aprox la fel, iar daca ochiul slab este cu lentila, iar cel bun nu are, pot vedea prin ochiu slab. va rog sa-mi raspundeti. multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

deci sun ambliop yes... ,vad perfect cu diferenta ca vad lucrurile in ceata in momentul in care inchid ochiul drept yes.... nu mai am sanse de tratament si nu voi vedea niciodata permisul cu numele meu yes acuma serios daca stiti un tratament astept raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

deci aceasta nu mai poate fi tratata eu am la ochiul stang dar nu stiu ce fel e totusi vad ca mai dati o sansa doctorul mia spus ca daca fac operatie paoate imi mai reacduce ceva din vedere dar nu complet deci stiti cumva ce alt ceva as putea face

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANA-MARIA16118160 (acum 15 ani)

AM O PRB ASEMANATOARE K AMBLIOPIA, DAR AM PERMIS DE COND.(DE 12 ANI) SI AM SI PROFESAT MESERIA 9 ANI ACUM N-EA CERUT LA LUCRU ATESTATE PT. SOFERII SI NICI CARE NU S-A RISCat IN SKIMB LA TIMISOARA LA POLIKLINIKA C.F.R. MII S-A SPUS K LA ORCE FIIRMA N-AI VOIE SA CONDUCI ,DAR LA MASINA PARTCULARA AI VOIE(:?????????????????)PARCA N-UI TOT DRUM PUBLIK DAR IN FINE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ochiul afectat de ambliopie poate determina in vreun fel ochiul sanatos sa se imbolnaveasca de aceiasi afectiune sau de altele cum ar fi cataracta? persoanele cu aceasta afectiune au aceleasi drepturi ca persoanele fara aceasta afectiune cum ar fi dreptul de a obtine permisul de conducere?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

la fetita mea de 10 ani sa descoperit ambliopie profunda prin anizometropie.astifmatism mixt cu axe oblice.mai nimic nu inteleg de aici,trebuie sa faca exercitii cu ochiulstang 5 ore pe zi. va rog sa mi spuneti ce sanse de recuperare are si daca se poate opera.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

se poate vindeca aceasta deficienta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Or fi bune pilulele astea, insa eu am un mare semn de intrebare in ceea ce le priveste. AM 32 de ani, am folosit pilule de pe la 18 ani. Anul trecut m-au diagnosticat cu cancer la san. Depistat greu, deoarece nimanui nu-i venea sa creada. 2 copii, ambii alaptati mult timp....si totusi.... a, si este din cauza dereglarii hormonale. Aviz celor care doresc sa produse care contin hormoni.
TOATE BUNE!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

as vrea sa va intreb ce pilule pot sa beau pentru a reduce pilozitatea va rog sa imi raspundeti va multumesc mult.sant chiar in pragul disperarii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudiu24 (acum 12 ani)

Si eu am ambliopie profunda si mi s-a recumandat Mirtilene puro, protejeaza ochiul sanatos, iar pe celalalt il aecteaza, vad mai rau ca inainte cu el dar nu cu mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Ambliopia nu are tratament. Cine v-a recomandat tratament pt asa ceva a vrut doar sa va ia banii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ada (acum 12 ani)

Iuli, ti-am remarcat negativismul pe mai multe site-uri de profil. Ca ambliopia, dupa o anumita varsta se trateaza greu, cu efecte reduse, este adevarat. Dar asta nu presupune musai ca vederea nu poate fi imbunatatita (chiar in mica masura). In plus, macar pentru cei care sunt dispusi sa incerce, care inca mai spera, ar fi bine sa te abtii de la comentarii carora le dai valoare de adevar absolut. Mai nou, au aparut tehnici de tratare (terapia neurovision, stimularea electromagnetica) iar pentru copiii cu varste de pana la 12 ani chiar tratamentul clasic (acoperirea ochiului sanatos cateva ore pe zi) mai poate da rezultate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel Ciupeanu, Piteşti (acum 11 ani)

Fiica mea (13 ani) a fost diagnosticată în urmă cu aprox. 6 ani cu strabism, ambioplie şi dioptrii cu diferenţă de 2 între ochi. De 5 ani urmează tratamentul clasic, însă am început să am dubii asupra rezultatelor. Am auzit despre Neurovision, am citit ce am găsit pe Net şi aş avea nevoie de orice părere, înainte să apelez la ea. Orice sfat, pro sau contra, de la orice persoană care are cunoştinte despre această terapie, pacient care a încercat, specialist sau cunoscător este bine venită. Vă mulţumesc foarte mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 10 ani)

Si eu as dorii un sfat despre Neurovision sau revital vision cu i se mai spune. Pentru cei care au experimentan aceasta tehnica va rog daca se poate un e-mail pe adresa : [email protected].
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 10 ani)

Astept si eu un sfat legat de tratamentul Neurovision. Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: