Sunt f ingrijorata.....

Sanatatea mentala
Intrebare postata de rebbeca cu 14 ani in urma

Buna seara!va rog sa ma ajutati si pe mine daca se poate cu un sfat cu o parere ca simt ca inebunesc......simt ca_mi perd mintile ......nici nu stiu cu ce sa incep sincer.........pana acum o luna cred ca era mai buna starea mea (cel putin asa cred).....am 23 ani sunt casatorita sunt insarcinata in 22 saptamni(e cel mai frumos lucru pana acum ,singura mea alinare)problema e ca am inceput sa ma cert cu sotul meu ....................cam tare sunt mai nervoasa ca de obicei si el probbabil nu mai suporta nu stiu ma jignit urat neam certat tare........acum in ultimul timp se enerveaza si el mai repede nu stiu ...........familia mea e in italia................(mama tata sora mea)..............eu tin nespus de mult la ei enorm mai ales la sora mea care are 19 ani........ a venit acasa acum mama si soramea iar soramea sta cu mine si cu sotul meu acum o perioada(nu vrea sa stea la ea ca nu are.........net)am facut totul pt ea numai ca ea ma jigneste fff tare si simt ca mor respect zero fata de mine si ......nu numai fata de bunica mea kre stau in curte cu ea fata de mama mea.......numai ca ele spun ca ink e mica so las saraca in pace so inteleg,dar eu nu mai pot suporta cum isi bate joc de toti si toti o pupa in fund (sc va rog expresia) nu stiu ce sa mai cred pe deasupra am aflat ca............e gravida era sa morrrrrrrr..........si normal vrea sa avorteze piubitul ei e mult mai mare ca ea are 30 de ani,iam spus mamei mele ca nu stiam ce sa fac ca e gravida ca am aflat ca vroia sa mearga singura la avort si mama in special buni mia zis so las in pace stie ea ce fce......... sa nui spun tatalui meu nici ei ca am aflat so las.........ma simt prost si f rau sincer.eu am si o neurodermita cred in zona cefei si acum mi sa extins tot gatul mi sa inrosit f tare pielea.......nu stiu cu creme sa ma mai dau mam dat cu coada calului si iedera ....mancarimile sunt f puternice dermatolog bun aici nu avem ,avem la bc dar numi permit acum sa ajung.tot acum miam adus aminte si de sotul meu ca mia tradat incredera 1 data si culmea pers respectiva lucreaza chiar cu el............as vrea sa plec kt mai departe as vrea makar sa am cu cine vb............ca acum chiar nu mai gandesc limpede!multumesc mult daca ati citit(de fapt daca ati reusit sa intelegeti ceva......)si ast parerea voastra ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

dannutza (acum 14 ani)

buna,sincer nu am inteles mare lucru dar aceste certuri au aparut la momentul cand ai aflat ca esti insarcinata?si eu sunt insarcinata in 12 sapt cu al 2lea copil si putin cam nervoasa sunt si eu.sotul; tau isi doreste acest copilas?din cate am inteles te a tradat o data nu stiu ce intelegi tu prin asta dar oare nu o va mai face si a 2 oara?imi pare rau ca nu iti pot spune mai multe nici eu nu sunt experta dar stiu ca e foarte rau sa nu ai cu cine vorbi,mai bine gandeste la acea fiinta nevinovata care creste in tine si incearca sa te calmezi foloseste autosugestia uneori merge.sanatate maxima si ai grija de tine cantareste un pic lucrurile la rece

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

opris_1 (acum 14 ani)

da eu te inteleg f bine.problema e ca trebuie sa pui pe primul loc bebelusul tau.nu te juca iar in privinta relatieiilor familiale as dori sa vb mai multe.stresul mie mia adus numai necazuri si abia acum realizez ca trebuia sa nu fiu asa
asa ca mai bine evita tot sa nu fie prea tarziu.numai bine !!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luanna_36 (acum 14 ani)

eu cred ca cine inseala o data,o face mereu.de fapt nu o cred,o stiu din proprie experienta.asa ca ai grija ce faci.nu o sa poti uita niciodata si mereu iti aduci aminte.de aceea esti nervoasa.sarcina nu are legatura.cred ca sora ta greseste,dar o sa isi dea seama dupa varsta de 30 de ani.si mai cred ca este prea rasfatatade toata lumea.daca intradevar sotul tau te iubeste o sa te ajute sa treci prin toate.dar sunt sigura,ca el nici nu mai deschide subiectul inselatului si daca zici tu ceva,el se enerveaza.este asa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebbeca (acum 14 ani)

buna si ms mult de rasp.........ideea e ca nu ma inselat doar ma denigrat in fata ei.......lucru ce ma fac sami pierd incredera in el......el trebuia sa mearga cu sotul ei cu niste afaceri si se ducea si ea cu toate ca era in prenatal...........au venit odata la noi ea si sotul ei...........si miam dat seama ce fel de om e si ce scopuri are mia zis ca sotul meu ia zis ca eu nu am unele lucruri..............(vestimentare............)si de aia nu prea merg cu ei ..............ca nu-mi plce sa merg chestii de astea ...................care mau durut enorm la mom respectiv si ink ma doare,plus ca am fost 1 data la el la serv si ea se tinea numai si numai dupa noi........iar copilul ei era sa bage manuta in priza la scos o alta colega de a lor,cand iam zis sotului meu ca ea se da la el si el nu ia nici o masura ba ii mai tine si in seama mai mult decat e cazul..........mia zis cas nebuna ca ea saraca vroia sa vb cu mine............ca vrea sa fie prietena mea(sa fiu eu mai importanta pt ea ca prietena dec at propriul copil?....)si chestii de asstea neam certat tare..........si acum mai am un gust amar cand ma gandesc ........cand imi aduc aminte.........(cand am fost la serv la el ma intrebat ea .........da eu ce caut? cum de am venit?)si incredere nu prea mai am.........asta e!si ................respect mai e putin................sunt intro situatie dificila mas retage................dar am hotarat sa ne mai dam o sansa nu stiu dc va merge ............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

opris_1 (acum 14 ani)

e clar gelozie la tine pe buna dreptate.amanta unui barbat epericuloasa mai mult ca orice.nu vreau sa te supar mai tare dar trebuie sa ai grija.dar poate mai multe discutii cu sotul tau ar fi mai bune.daca vrei vb mai multe pe mess.am ceva experienta.si eu sunt casatorita de ceva ani/.
ast raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 14 ani)

rebeca draga nu fi naiva si nu te amagi singura e clar ca au o relatie daca nu gata inchegata cel putin in devenire.Pai draga mea de ce sa ma tin de capul unui barbat daca nu am nici o intentie de genul acesta,iar el de ce sa apere in halul asta o simpla colega de serviciu dac intre el nu simte nimic pt ea.Normal tu acuma insarcinata fiind nu mai coprespunzi pretentiilor lui cum de altfel fac aproape toti barbatii,ei sunt ce sa zic ceva fotomodele cel putin,ei mereu cauta altceva cauta nou se plkictisesc repede de sotiile lor de parca singure raman insarcinate.Imi pare rau ca sunt poate prea dura dar nu te lasa amagita de minciuni si crizele lui de nervi pe care le face doar de fatada sa iti inchida gura ca nu cumva sa ii reprosezi ca ar avea o relatie extra.Vorbesc din proprie experienta dupa o mcasnicie de 21 de ani nu de o zi nici de un an.Inca suntem impreuna nu stiu insa cat mai rezist dar e la mijloc si un copil de 16 ani si asta e,dar pana la urma nu merita sa fii pragul nimanui.Fa cum iti ajuta Dzeu si cum te indruma constiinta.Iti doresc putere multa pt ca de asta ai nevoie si ai grija de micutul tau!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mircea32119056 (acum 14 ani)

mare lucru n-am prea inteles din ce ne-ai spus ,dar un lucru e sigur trebuie sa consulti un psihiatru si asta cit mai repede, si n-ar fi rau sa o iei si pe sora-ta cu tine, iar gelozia la tine e cit casa oricine poate fi gelos dar gelozia are niste limite din partea mea iti doresc numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 14 ani)

Draga Rebeca,
nu le mai lua pe toate in tragic. Lasa-l si pe sotul tau sa traiasca, sa aiba prieteni si prietene, colegi si colege. Nu-l banui si nu-l urmari. Doar iubeste-l. Va fi mult mai ok.
Sora ta este nervoasa pentru ca are si ea problemele ei.
Nu poti sa le rezolvi tu pe toate. Asa ca nici nu incerca. Am si eu o eczema la ceafa si are legatura cu stresul. Nu lua hotarari la suparare. Cele rele sa se spele, cele bune sa se-adune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rici (acum 14 ani)

Mircea ,rebeca nu e geloasa dar o femeie simte cand comportamentul sotului se schimba.e normal ca tu barbati fiind sa o trimiti la psihiatru ca doar stii tu bine cum sunteti voi barbatii,probabil si tu esti la fel de aceea iei apararea sotului Rebacai. Ana ,Rebeca nu o ia in tragic dar mai bine ca ea nu il cunoaste nimeni pe sotul ei.Deci stie ea bine ce simte si ce vorbeste.Probabil tu esti una dintre femeile care accepta compromisuri de acest gen lasa sa mearga ca nu e nici o problema,probabil tu esti una dintre cele care platesc cu aceeasi moneda,in cazul acesta mi se pare f clar si logic sa gandesti asa.Merge el merg si eu probabil asta e gandirea ta,dar nu mi se pare corect.Rebeca sa deschizi bine ochii pt ca esti tanara si viata nu sta intr-un singur barbat pana la urma asa ca ia decizia care consideri tu ca e cea mai buna pentru tine si micutul pe care il porti in pantece.Dzeu sa iti ajute sa iti dea multa pace,liniste si multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mara (acum 14 ani)

In perioada sarcinei femeile devin mult mai nervoase, iar daca sotul nu e o persoana calma, iti preia comportamentul tau, relaxeaza-te si nu te mai stresa atat, asteapta bebelusul ca pe cea mai de pret comoara, pentru ca va avea nevoie de tine sanatoasa! Gandeste pozitiv!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebbeca (acum 14 ani)

va ms mult la toti pt rasp.........numai bine si .....paste fericit la toata lumea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chetroi miircea (acum 13 ani)

buna draga rog s ama contactezi tima citit mesajul sei eu sunt singur
apropo medicamebt pentru e terbisil e f bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chetroiu mircea (acum 13 ani)

as dori s ate regulez dak vrei anuntama

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

opris_1 (acum 13 ani)

domnul mircea...daca te poti numi domn...cati minus 7 ani de acasa aveti.imi pareti cam frustrat....duce-ti lipsa?la asa raspuns sunt sigura ca te vei iubi mereu singur.du-te omule la site-uri fierbinti...nu la lucruri serioase..pt oameni cu bun simt ..ceea ce tie iti lipseste...imi starnesti mila...cum te tine pamantul....mai poti?bafta....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 13 ani)

Parerea mea este ca ar trebui sa te adresezi unui medic. Nu trebuie sa insemne ceva grav, dar cred ca este mult mai bine sa fim precauti, ac***a in vedere ca esti insarcinata.
In comentariul tau am descoperit o multitudine de probleme, amestecate, iar sirul ideilor isi cam pierde coerenta. Facand o salata din trairile tale, nu le vei putea vreodata depasi. Chiar daca ele sunt intercorelate ( vezi legaturea somatica dintre stres si dermatita). Nu-mi permit sa iti dau sfaturi despre familie, despre casnicie sau despre sanatatea ta si consider ca nimeni nu ar trebui sa faca asta.
Sunt insa convinsa ca meriti sa ai parte de o existenta mai frumoasa, sa te bucuri in liniste de dezvoltatea bebelusului tau si totodata, de sotul tau. Nu amana vizita la doctor (incearca mai intai cu medicul de familie si explica-i problemele stringente, intr-un mod cat mai clar si concis). In acelasi timp, apeleaza si al metode homeopatice ( dar verifica inainte efectul asupra sarcinii).
Iti doresc sa iti gasesti pacea si sa ai parte de un bebelus minunat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: