Sunt doar coleric sau sufar de tulburari maniaco-depresive? raspuns medic

Sanatatea mentala
Intrebare postata de aurel sebastian cu 13 ani in urma

..In ultima vreme,din cauza stresului exagerat(zic eu),,,ma enervez foarte,foarte repede..Imi vine sa sparg tot ce mi-e la indemana,ma cert cu nevasta,cu maicamea ,din orice motiv banal(dupa aia imi dau seama de asta)...le arunc cuvinte grele,urlu ...s.a.m.d.Dupa ce-mi trec nervii(cam 5 min)...ma calmez...imi dau seama si sunt constient de rautatea,penibilitatea,stupizenia faptelor mele,imi dau seama ca m-am "aprins" de pomana daaaar ,in acelasi timp scuza mea este" iertati-ma daca nu urlam simteam ca imi explodeaza creeri"(si chiar asa e)...Va rog sa-mi dati un sfat daca puteti sau sa-mi spuneti ..e doar comportament cooleric sau e chiar boala in toata regula .Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Psih. Laura Daniela Popescu MPsih. Laura Daniela Popescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

La prima vedere as spune ca sunteti doar stresat....poate prea stresat...cred ca nu ar strica sa va insusiti o tehnica de relaxare pe care sa o folositi ori de cate ori simtiti "ca va explodeaza creierul". Ar fi mult mai sanatos, atat pentru d-voastra cat si pentru cei din jur!

Popescu Laura
Psiholog & Logoped - Constanta
www.psihoterapie.art-fi.ro
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sanatatea mentala.

aurel sebastian (acum 13 ani)

Multumesc mult pt sfat ,muult de tot pt relativa liniste care mi-ati dat-o dar dati-mi si mie exemplu de,macar,o tehnica de relaxare,ceva care credeti dvs ca mi-ar ajuta ..Multumesc inca odata ....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mamasita (acum 13 ani)

totusi cred ca ar trebui sa urmezi si un tratament naturist pt reechilibrare nervoasa,pop**ar ce ai u s numeste "nervi slabiti",cauza din prea mult stres.Iti recomand o biorezonanta si tratament de la firma CaliVita.Multa sanatate si curaj,orice se poate rezolva in ziua de astazi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurel sebastian (acum 13 ani)

mersi mamasita...o sa caut CaliVita...mersi pt incurajare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Laura Daniela Popescu MPsih. Laura Daniela Popescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Exista mai multe tehnici de relaxare, unele au ca punct de plecare respiratia, altele relaxarea musculara sau imaginatia....dar toate aceste tehnici de relaxare este de preferat sa le incercati impreuna cu un psihoterapeut. El va poate ajuta sa va insusiti tehnica care vi se potriveste cel mai bine si sa o folositi independent ori de cate ori este cazul. Puteti sa va faceti o idee despre ce este vorba, accesand internetul...insa cel mai eficient ar fi sa recurgeti la sprijinul unui psihoterapeut.

Popescu Laura
Psiholog & Logoped - Constanta
www.psihoterapie.art-fi.ro
[email protected]
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurel sebastian (acum 13 ani)

Laura Daniela (permite-mi ,te rog,sa-ti spun pe nume.Mersi)....Nu stiu daca ai observat,dar eu nu lociuesc in Romania ..Traiesc in Spania de 10 ani..Chiar daca stapanesc limba f bine,zic eu,nu vreau sa discut aceste chestii cu un psihoteraput spaniol care,chiar daca e f bun si nu contest asta, nu cred ca ma poate ajuta f mult si-ti explic de ce ....E vorba de bariera lingvistica.Eu consider ca aceasta chestie e prea intima ,pentru mine,si ca atare vreau sa mi-o exprim,simt sa mi-o exprim,doar in limba materna..asa cred ca descriu exact ceea ce simt ..In alta limba nu pot ...In fine ...Oricum mi-ai dat destule solutii si-o sa caut pe net sa ma acoplez la ele ..Mersi mult pt ajutor si sper sa mai vorbim ....Oricum,in primul rand e vorba de autocontrol ceea ce deja am inceput sa fac ....Mersi,inca odata si-ti doresc multe succese in mesria ta ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxana (acum 13 ani)

intr-adevar esti f nervos...se simte din scrisul tau, din modul in care scrii, de fapt....parca si cand scrii te rastesti...daca nu as sti cat e de nasol mai ca m-as amuza...dar, sincer, te inteleg pentru ca si eu am trecut prin asa ceva si inca nu m-am vindecat....e cumplit, intr-adevar, mai ales cand esti si constient de ceea ce faci si spui...sper sa iti revii cat mai repede pentru binele tau si al celor din jurul tau...bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aurel sebastian (acum 13 ani)

Roxana ,in primul rand mersi pt mesaj si sfat ...Se pare k ma intuiesti f bine si mai ales,daca ai trecut prin asa ceva.In al doilea rand,FELICITARI ca ai reusit sa te vindeci kiar dk 90%...Cum ai reusit?? ..Autosugestie,autocontrol,medicamente???...Eu incerc prin autocontrol,fara medicamente ...Sper sa reusesc ..Mersi inca odata pt incurajare si mesaj ....Iti doresc o zi fericita plina d calm si fara nervi ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Mergi la o farmacie homeopata si cumpara remediile homeopate:
Chamomilla CH200 si Staphysagria CH200.

Sunt remedii contra maniei care se manifesta ca in cazul tau.
Incearca intai Staphysagria, sugi 1-2 granule, atunci cand simti ca teai enervat..
O singura doza ajunge de regula. Daca are efect atunci o ti pe remediul acesta la nevoie, daca nu are efect, incerci atunci Chamomilla.

Daca ai nevoie de mai multe doze atunci nu sugi mai multe granule ci dizolvi 1-2 granule in ceva apa,
lasi sa se dizolve dupa care bati paharul de 4-5 ori de o carte pusa pe masa ca sa se zguduie bine apa.
O gura = o doza.
Poti repeta de 2-4 remediul la cevainterval (15-30-60 de minute) pana te linistesti.
Daca ai luat deja 2-3 doze si nu are nici un efect inseamna ca nu este remediul potrivit pt. tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sara (acum 12 ani)

Remediile Bach sunt uimitor de bune impotriva stresului,nervilor,depresiei,maniei etc.
Remedii: Mustard, Impatiens,Beech,Chery Plum,Schlerantus.
Acestea sunt picaturi, se pot lua ca atare sau prepari din max 6 "remedii antidotul". Ca atare poti lua un singur remediu, cate 2 picaturi sau 4 puse intr-un pahar de apa si baut in timpul zilei sau intr-o sticluta mica, in 50 ml de apa amesteci max 6 remedii sau mai putin, a cate 2 picaturi din fiecare.Se iau de 4 ori pe zi din acea sticluta cate 4 picaturi puse la randul lor intr-un pahar de apa si baut imediat sau direct pe limba cele 4 picaturi,dimineata si seara de preferat la aceeasi ora iar la pranz si dupa-amiaza cand ai timp.
Isi simt efectul imediat si ajungi sa fii atat de calm incat nu-ti mai pasa nici de greutati sau probleme uneori.Merita incercat!
Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: