Soacra mea sufera de ipohondrie?? raspuns medic

Sanatatea mentala
Intrebare postata de marap107 cu 12 ani in urma

Buna ziua! As dori sa ma sfatuiti cum as putea s-o ajut pe soacra mea?
De cativa ani isi ocupa tot timpul citind Formula AS, este preocupata de tratamentele naturiste, dar in acelasi timp are acasa o adevarata farmacie, practic are un tratament pentru orice. Dar asta nu e tot. Practic, orice particica a corpului ei a fost la un moment dat motiv de ingrijorare: incepand de la picioare umflate, genunchi durerosi, presupuse chisturi ovariene, dureri la rinichi, operatie de fiara, arsuri la stomac, bacteria pylori, presupusi viermi intestinali, hemoroizi, constipatie, diaree, un presupus TBC, poliartrita la degete, dureri de cap, otite, laringite, gust metalic in gura (si-a scos chiar lucrarea dentara metalica pe care o avea), plus alergii nenumarate, mancarim, insomnii etc. Sigur ca toate acestea au degenerat in cheltuieli uriase la doctori specialisti de tot felul, o gramada de analize de sange, urina, scaun, radiologii, ecografii, teste cutanate, exudat faringian, doppler, nici nu le mai stiu numarul.
Acum sa nu ma judecati ca sunt nora cea rea, mie chiar imi pasa de sanatatea ei, dar, sincer, am copii, familie, probleme si ... mi-am cam pierdut rabdarea. Pe la spate se plange ca o ignor si nu-mi pasa de ea.
Ac***a in vedere ca, la varsta ei de 58 de ani, este inca o femeie frumoasa, este divortata si fara preocupari deosebite, as vrea sa stiu ce pot face ca sa o scot din starea asta obsesiva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

snickeritza (acum 12 ani)

intr-adevar e o situatie dificila.atata timp cat nu va cere voua bani si nu va deranjeaza in mod special nu stiu daca o puteti ajuta cu ceva.asa-s batranii.daca ea ar constientiza ca are o problema de ordin psihic ar trebui sa mearga la psiholog dar n-o puteti obliga.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marap107 (acum 12 ani)

Nu, dar ne doare sa vedem ca isi sacrifica putinii bani din pensie pe care ii are PE DEGEABA. Toate analizele ii ies bine, nu inteleg de ce nici un doctor nu a indraznit sa ii recomande si un psiholog. Doamne fereste sa-i propun eu asta, e ca si cum i-as da o palma!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,
Este foarte dificil atunci cand in familie o ruda apropiata incepe sa dezvolte stari ipohondriace. Solutia ar fi sa urmeze o interventie psihoterapeutica, dar cum nu toti pot sa accepte aceasta varianta este important sa o ajutati sa isi dezvolte noi preocupari, sau, eventual, sa isi reia din vechile ocupari, hobby-uri, etc.
Soacra dvs nu este batrana, varsta a treia incepe dupa 65 ani, dar si atunci oamenii isi pot reface viata, isi pot gasi un nou partener sau se pot implica in diverse activitati.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sanatatea mentala.

melania (acum 11 ani)

Frate sunteti culmea!!!! Asa imi spunea si mie lumea ca sunt nebuna si le-am ignorat cu anii pana am ajuns sa stau cu lunile in spital.Pot sa spun ca am ajuns cu septicemii aproape sa mor si am probleme multe inclusiv rinichi poliartrita reumatoida ovare colon etc etc.Am avut 2 3 consultatii probleme minore la inceput si chiar eram convinsa ca sunt eu nebuna dar..NIMENI NU ITI CUNOASTE CORPUL MAI BINE CA TINE!!!!
Halal de ruda ce esti .abia astepti sa scapi de soacra!! HUOO!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marap107 (acum 11 ani)

Draga mea, eu nu stiu ce probleme ai tu, chiar nu ma intereseaza, dar daca tu ai avut ,,2-3 consultatii", ea a avut SUTE! De fapt, a facut toate analizele posibile si TOATE ii sunt ok, chiar mai bune decat ale mele. Daca ar fi probleme reale, cronice, atunci de ce nu persista in timp?
In ultimii 10 ani, fiecare etapa care a reprezentat o boala s-a incheiat subit dupa aflarea rezultatelor si NU S-A MAI REPETAT.
Nu ma lua tu cu ,,Halal de ruda ce esti .abia astepti sa scapi de soacra!! HUOO!!"
Ma doare sa vad ca prietenele ei s-au indepartat de ea pentru ca sunt satule de povesti cu boli, doctori, analize etc, iar ea s-a reorientat spre mine. Nu trebuie sa ma justific in fata ta cu faptul ca am ajutat-o, am dus-o chiar eu la medici renumiti, si nu, nu o consider nebuna. Doar ca are un dezechilibru psihologic care, dupa cum spunea d-na psiholog mai sus, are cai de rezolvare.
Cat despre tine, iti urez sincer insanatosire grabnica!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robi (acum 10 ani)

bine ma lesinato si ce ai asteptat sa te duca dreaqu la spital,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonima (acum 8 ani)

Pentru MELANIA : esti o prostanaca daca vorbesti asa cu doamna care si-a expus f clar situatia privind psihicul soacrei sale! am si eu o vecina care,tot asa,este bolnava de toate bolile si cand se duc e la doctor o anunta ca nu are nimic; si eu m-am saturat de vecina care tot a doua zi isi gaseste cate o boala si aia este si ea obsedata de Formula as si de tot ce scrie prin ea;

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aylin- Beijing, China (acum 10 ani)

Cum poti sa spui ca analizele ii sunt ok si da banii degeaba, mai, daca ea a avut o operatie de fiere, pe care tu ai scris ca at fi operatie de "fiara" ? ???? Citeste ce ai scris... Eu stiu ce inseamna sa ai probleme cu fierea si mai ales sa ai si o operatie de fiere ! Sunt operata de fiere si DA ! pot spune in GURA MARE CA MEDICII DIN ROMANIA SUNT NISTE RATATI PROFESIONAL ! Pe mine m-au MINTIT sa zic mai bine, timp de 10 ani ! si in loc sa ma opereze la timp de fiere , am ajuns in astia 10 ani sa fac pancreatite ! lunar chiar ! Stii ce inseamna asta ???? Te doare tot in tine si atunci incepi si te cauti si colo si colo si e normal sa ii iasa analizele la rinichi de exemplu bune , la stomac bune, sau alte parti bune, cand de fapt durerile si starile ei sunt date de nenorocita de fiere care pe mine ma adusese intr-o stare de eram la un pas de moarte ! Si la fel, nimeni nu ma credea ca am ceva caci in rest toate analizele erau bune !
Dupa operatia de fiere, unii pacienti inca mai au aceleasi dureri chiar ca inainte si crize de "fiere" , desi colecistul practic nu mai e acolo, dar organismul e obisnuit sa raspunda, de fapt nervii iritati candva, vor raspunde in continuare ca si cum inca sunt iritati si transmit informatia la creer si deci, durerea apare ! Si daca faci niste analize, in acest caz, ies ok ! Daca are o boala cronica sau durere cronica in tinerete ( de exemplu Endometrioza asociata cu ovarele polichistice si despre care in tineretile ei nu se auzise prea mult) , atunci durerile acestei afectiuni i-au distrus nervii sa zic asa, nervii aia ii tot dau dureri si acum posibil, iar daca face analizele, da sunt ok! Deci nu e nebuna asa cum crezi tu, eu zic sa mai studiezi medicina inainte sa o acuzi . Ideea asta cu psihiatrul sau psihologul in Romania , este foarte moderna vad...si stiu asta... Este ca o spalare pe maini a medicilor care habar nu au de medicina si au facut facultati doar ca sa ajunga medici sa ia o spaga buna de la amaratii de pacienti . Daca ceva nu stiu sa diagnosticheze, atunci se trimite la aia cu capul pacientul...... simplu, nu ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aylin- Beijing, China (acum 10 ani)

Si ca sa iti dau un alt exemplu referitor la medicii din Romania , eu am fost diagnosticata in China pentru colecist (fiere) , si aici mi s-a gasit ca de fapt fierea mea nu mai functiona deloc , functia era undeva la doar 20% sau mai putin. In Romania nici nu exista acest tip de test macar. Si din cauza lor , ca nu aveam pietre la fiere , si la exograf arata perfect, nu au vrut sa ma opereze timp de 10 ani in care eu tot faceam crize de fiere si eram trimisa si eu mereu la psihiatru si psiholog ! De rasul lumii e Romania ! pana am venit aici cand nu mai suportam ideile medicilor din Romania si am facut analize si testul respectiv si da, fierea era problema ! nu eu eram nebuna !
Am suferit si de Endometrioza de la 14 ani inca. In Romania absolut niic un medic nu mi-a spus ce e asta si de ce am dureri la menstruatie. Toti imi bagau pe gat contraceptivele alea nenorocite pline de chimicale si in rest nu stiau de ce ma doare burta , intestinele... si la fel ma trimiteau la aia cu capul..... Si tot in China am aflat ce am de fapt ! si am fost operata aici si acum e totul bine.
Asa ca nu ai de unde sa stii de ce chiar sufera soacra ta si acolo nu se poate descoperii din cauza lipsei de cultura medicala dar si ca inapoierii in medicina.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marap107 (acum 10 ani)

Reciteste ce am scris initial:

Te rog nu-mi spune ca bolile astea toate insotesc afectiunea (unica de altfel) pe care a avut-o la colecist.
Mai mult, in perioadele in care avea activitati, drumuri de facut sau probleme de rezolvat, observam ca ,,uita" de problemele de sanatate, pare foarte ok, dar pe timpul iernii mai ales ii revin.
Oricum, intre timp am reusit sa-i gasesc o ocupatie productiva si starea ei mentala s-a ameliorat semnificativ. Nu cred ca as fi ajutat-o cu ceva alimentandu-i starea de nesiguranta, adaugandu-i la lista inca vreo doua posibile afectiuni de pe net!
Frustrarea ta legata de serviciile medicale din Romania nu are nici o legatura cu cazul meu! PUNCT.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marap107 (acum 10 ani)

Reciteste ce am scris initial:
< Practic, orice particica a corpului ei a fost la un moment dat motiv de ingrijorare: incepand de la picioare umflate, genunchi durerosi, presupuse chisturi ovariene, dureri la rinichi, operatie de fiara, arsuri la stomac, bacteria pylori, presupusi viermi intestinali, hemoroizi, constipatie, diaree, un presupus TBC, poliartrita la degete, dureri de cap, otite, laringite, gust metalic in gura (si-a scos chiar lucrarea dentara metalica pe care o avea), plus alergii nenumarate, mancarimi, insomnii etc. >

Te rog nu-mi spune ca bolile astea toate insotesc afectiunea (unica de altfel) pe care a avut-o la colecist.
Mai mult, in perioadele in care avea activitati, drumuri de facut sau probleme de rezolvat, observam ca ,,uita" de problemele de sanatate, pare foarte ok, dar pe timpul iernii mai ales ii revin.
Oricum, intre timp am reusit sa-i gasesc o ocupatie productiva si starea ei mentala s-a ameliorat semnificativ. Nu cred ca as fi ajutat-o cu ceva alimentandu-i starea de nesiguranta, adaugandu-i la lista inca vreo doua posibile afectiuni de pe net!
Frustrarea ta legata de serviciile medicale din Romania nu are nici o legatura cu cazul meu! PUNCT.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gicu (acum 8 ani)

Te inteleg... si soacra-mia e ipohondra..., dar are 84 de ani. Toate mani festarile sunt indentice si ceva in plus... , dar la 58 de ani pt acest tratament , nu de doctor duce lipsa....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: