Am o problema sexuala raspuns medic

Sanatatea mentala
Intrebare postata de alabalaporto cu 10 ani in urma

Buna seara,va rog din suflet daca puteti sa ma ajutati cu problema mea,sunt casatorita de 5 ani am 29 de ani sunt in olanda de 4 ani jumatate,am o problemamentala cred ma mult nici nu stiu cum sa explic exact,dar am o problema in a face dragoste cu sotul meu si nu numai si inainte eram la fel nu am orgasm doar singura si nu e vaginal si doi la mana sun foarte pudica mi-e rusine sa ma las dusa de val sotul meu mereu imi zice nu ma gandii atata lasa-te dar nu pot pt ca de mica mama mea vb foarte urat pe tema sexuala cu mine si este foarte vulgara cand este vb de asa ceva cred ca in copilaria ei sau ceva s-a intamplat dar asta ma uramreste mereu am impresia ca stie ce fac si asta nu ma lasa in pace mi-e rusine sa stau goala in fata sotului sau sa ma simt confortabilain timpul actului sexual ma gandesc ca ne bate dumnezeu daca facem sex nu stiu ce sa fac sa pot trece sa gandesc normal despre asta tatal meu la fel este rusinos pudic nicodata nu au vb cu mine nimic despre viata sexuala mereu ne-am ascuns ca este rusinos ca nu suntem curve etc tot timpul era ceva tabu si mi-a ramas pe retina multe lucruri urate spuse mie nu mi le pot scoate din cap niciodata si uite asa viata mea sexuala e 0 si casatoria incepe sa aiba probleme va multumesc si sper sa ma ajutati cmva nush cum stiu ca singura trebuie dar nu pot

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

buna (acum 10 ani)

Buna, scrie-mi te rog un email pe yahoo la *********** si te ajut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antoneta142936 (acum 10 ani)

Nu-i usor sa schimbi acum ceea ce ti-a fost "inscris" prin educatie in copilarie ... dar nu imposibil. Trebuie sa reinveti sa vezi viata. Nu-i putem acuza pe parinti ... si ei la randul lor, din pacate, au trait aceleasi probleme. Restrictiile pe care vechiul regim le-a impus ... modul opac de-a ne prezenta viata ne-a marcat pe multi dintre noi.
Traiesti intr-o tara in care toleranta e intalnita la tot pasul. Invata de la ei. A face dragoste, a te darui total in momentele acelea inseamna a fi femeie si nu c***a. In pat iti este permis orice-ti face placere. E sotul tau, e omul pe care-l iubest, e jumatatea ta ... de ce sa-ti fie rusine de el. Nu va fi usor la inceput ... dar poate vizionarea unui filmulet sexi, impreuna, un pahar de vin ... iti va da idei si te va elibera de prejudecatile cu care educatia te-a legat. Esti la varsta potrivita sa fii femeie adevarata ... nu lasa timpul sa treaca. Daca nu reusesti singura apeleaza la un psiholog ... Faptul ca te ingrijoreaza situatia arata ca esti pe drumul cel bun .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Ar fi bine sa consultati un psiholog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: