Inaltime 18 ani

Sanatate prin sport
Intrebare postata de aura67 cu 12 ani in urma

Buna! Sunt mama unui baiat de 18 ani si 6 luni care face de la varsta de 7 ani fotbal de performanta pe postul de portar. Pe la varsta de 15 ani a crescut brusc la 1.74, iar de atunci nu a mai crescut deloc. As vrea sa stiu mai are sanse sa mai cresca? Pentru postul de portar in fotbal se cere cel putin 1.80 inaltime. Este talentat si are rezultate foarte bune, dar din cauza inaltimii a inceput sa fie dat la o parte dupa atatia ani de munca. Precizez ca eu am 1.60, iar tata 1.83???? Ce putem sa facem? Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Iuli (acum 12 ani)

Este extrem de tarziu. TrebUia sa il duceti acum 2-3 ani la endocrinolog, nu stiu daca se mai poate face mare lucru acum. Incercati un consult endocrinologic cat mai curand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura67 (acum 12 ani)

Multumesc de sfat, dar la varsta de 15 ani nici nu ma gandeam ca nu mai creste si ca ar avea vreo problema!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Bun dar cand ati vazut ca un an de zile nu a mai crescut deloc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura67 (acum 12 ani)

Sotul are 1.83 si poate de-aia nu m-am gandit. Da, probabil ca am gresit, trebuia sa ma gandesc, dar acum vreo doua luni am vorbit cu un endocrinolog, bine, fara sa fac investigatii, si mi-a spus cand l-a vazut ca o sa mai creasca pentru ca baietii oricum cresc pana pe la 21 de ani!!!
Acum ne-a spus antrenorul sa mergem cu el sa-i facem o radiografie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Da, este necesara o radiografie de pumn. oricum sotul ac***a doar 1m83 iar dvs doar 1m60 nu stiu daca copilul mai poate creste pana la 1m80 dar macar sa treaca de 1m75. De regula cresterea continua extrem de lent pana la 21 de ani, de ordinul milimetrilor, "grosul" inaltimii producandu-se pana la 18-19. Ar fi fost bun baschetul pt inaltare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aura (acum 12 ani)

Presupun ca v-ati lovit de problema asta daca sunteti documentata. Eu am vrut un sfat orientativ, oricum trebnuie sa ma duc cu el la o policlinica sportiva cat de curand. Am inteles totusi ca in cazurile "problemei" cu inaltimea baza ramane totusi "genele parintilor", pentru ca portarii fac exercitii prin antrenament de extensie, iar tratamentul cu hormoni este periculos, deci totusi cred ca decide D-zeu. Multumesc.
Oricum radiografia aceea a pumnului mi se pare ca o condamnare, daca iti spune ca sunt inchise cartilajele de crestere, efectiv nu mai ai ce sa faci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dani (acum 12 ani)

intradevar uni baieti pot creste si pana la 21 de ani, in mod normal ca copilul dvs ce aveti 1.60 si a sotului ce are 1.83 sunt sanse destul de mici sa prinda 1.80, insa in acelasi timp el a "trait" alta viata fata de voi mancad altfel de mancare (mai plina cu hormoni de crestere ) si ar mai fi tratamentul cu hormoni de crestere(cum baieti cresc pana la 21 de ani articulatiile inca nu sau osificat complet ) dar asta poate aduce alte probleme (hiperfunctie la hipofiza), si asa la 18 ani e cam tarziu acum nush daca mai puteti face altceva decat sa va rugat sa mai creasca cativa cm pana la 21 de ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura67 (acum 12 ani)

Multumesc, dar dupa media inaltimii parintilor ar trebui sa ajunga pe la 1.78. Am o cunostinta mama are 1.50, iar tata are cam 1.75 si copilul are cam 1.85, deci in concluzie numai D-zeu stie cu genele astea. Cu atat mai mult cu cat el a facut sport, trebuia sa se inalte mai mult, macar cat tatal sau, dar, soarta!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sari (acum 12 ani)

Copii in general seamana pe bunici. Deci vedeti in familiile voastre ce gene exista.
Apoi sunt o multime de alte variante de a juca fotbal, pe alte pozitionari in echipa, daca ii place acest sport.Se poate stimula cresterea in inaltime prin inot, atarnari la bara, dar ce este genetic cam asa ramane.
Ajutati-l sa fie fericit pe copil, gasiti si alte variante de job, sunt o multime, nu disperati, ca poate chiar asta sa ii produca blocaje.Mai sunt si basketul, meditatii, tai chi - gimnastica medicinala traditionala chineza, cu foarte bune rezultate, caci dezvolta si armonizeaza grupele musculare pe lungime, se fac multe extensii, ceea ce are nevoie si el, poate. Poate Dumnezeu ii hotareste alt drum, cine stie?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura67 (acum 12 ani)

Multumesc mult de incurajari, mai sper doar in Dumnezeu.
Nu vrea sa joace pe alt post pentru ca de la 10 ani este portar si chiar ii place foarte mult, tinand cont si de rezultatele foarte bune. De 2 ori campion national la juniori si multe alte premii si in strainatate. Noi mai speram inca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PORTAR LIGA 2 (acum 12 ani)

DOAMNA BAGA-I HORMON DE CRESTERE INJECTABIL!!!REPEDE CAT SE MAI POATE.IN REST TOTUL VINE DE LA SINE......www.steroizi.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura67 (acum 12 ani)

Multumesc de sfat, dar cred ca are si efecte secundare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura67 (acum 12 ani)

Multumesc de sfat, dar nu stiu daca nu are si efefte secundare??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

smecherimea (acum 11 ani)

Stati linistita doamna ! nu e totul pierdut . parca vad ca explodeaza dintr-o data si ajunge la 1.85 . nu e nicio problema . pana la 21 ani mai e timp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cartilaj (acum 10 ani)

Nu sunt medic, dar cred ca depinde si de stadiul pubertatii in care se afla; adica daca are voce groasa, par facial de om adult si trasaturi masculine foarte bine definite, atunci este posibil sa isi fi atins inaltimea maxima.
Pe de alta parte, nu stiu ce sa spun despre radiografia pumnului. Si eu am 19 ani si am facut o radiografie a mainii si nu am vazut cartilajele de crestere. Vreau sa spun ca in ultimul an am constatat o dezvoltare spectaculoasa a mainilor si a incheieturilor: crestere in lungime si grosime a falangelor si definirea epifizelor acestora, cresterea in lungime a metacarpienelor, aparitia si dezvoltarea carpienelor sub piele, lungirea bratelor si antebratelor, cea mai mare crestere in inaltime din viata mea etc. Am intrebat 2 medici si mi-au spus amandoi ca nu ar trebui sa se vada cartilagiile de crestere pe radiografie la un copil sanatos, ca nici la oasele de pui (nu de gaina) sau la coaste (acolo unde se articuleaza cu sternul si unde sigur e cartilaj) nu se vede vreun spatiu liber, ci doar osul e mai putin dens la capete decat la mijloc. Eu constat alungiri in mai toate falangele si dupa radiografie (conform careia nu ar mai fi trebuit sa cresc in ultimii 2 ani); oricum, ceea ce arata ei in atlasul de maturare osoasa p***ancide cu radiografii facute la copiii cu rahitism sau cu boala oaselor de sticla.
Inteleg prin ce treceti, si pentru mine a fost ca un pumnal in inima, in contradictie cu ceea ce observ pe propriul corp, mai ales ca eu am si devenit in perioada asta foarte constient de sine. Adica nu cred ca unii de 15 ani din ziua de azi cu barba pe toata fata, voce groasa, pilozitate excesiva etc. sa le mai aiba, iar unii dintre noi care de abia acum incepem sa ne dezvoltam sa nu le mai avem.
In legatura cu ereditatea ma gandesc ca ar trebui sa analizati daca in familia dvs. s-a putut atinge potentialul genetic, adica daca ati avut conditii bune sau rele de viata. Daca nu ati avut acces la o alimentatie buna si la ingrijiri medicale, ma gandesc ca inaltimea pe care o aveti nu reflecta potentialul genetic real si atunci ar trebui sa fiti depasiti de copilul care a avut conditii mai bune de trai. Asadar cred ca tine mai mult de ritmul de dezvoltare al fiecaruia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liviu (acum 9 ani)

pai mai doamna draga ce vrei mai mult de atat eu am 18 ani si am 1.65 inalatime si dumneata nu esti multumita cu 1.75la15 ani e foarte bn. o sa mai creasca cu siguranta.va depasi 1.80m

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hiticas (acum 8 ani)

Buna ziua, si eu am o inaltime de 1.74 si tot asa la varsta ca fiul dumneavoastra as vrea sa stiu dac a mai crescut dela acea varsta pan in momentul de fata ?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11540304762 (acum 5 ani)

Buna ziua ! Eu am acum 17 ani si 1.68. As dori sa stiu daca dvs. ati mai crescut de atunci. Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: