Scarlatina?!

Rujeola si alte boli ale copilariei
Intrebare postata de feliina cu 13 ani in urma

Se administreaza ospen preventiv copiilor care au intrat in contact cu un bolnav de scarlatina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

de pe net (acum 13 ani)

Scarlatina. Tratament si prevenire
comentarii1 comentarii
recomanda prin email trimite prin email
recomanda prin Yahoo! Messenger trimite prin Y!M
tipareste tipareste

big_thumb_scarltina-tratament.jpg

→ Varicela (varsatul de vant)
→ Socul anafilactic
→ Cum sa previi alergiile si socul anafilactic
→ Rujeola (pojarul) la copii
→ Simptome de scarlatina

Tratament
Daca nu te-ai dus la primele simptome, dupa ce apar bubitele cu siguranta ca te duci cu copilul la medic. Multi parinti se sperie cand isi vad copiii plini de bubite mici si rosii. Datorita eruptiei caracteristice, diagnosticul este usor. Daca copilul are o forma mai atipica si medicul suspecteaza scarlatina, iti va recomanda un exudat faringian. Rezultatul va arata infectia cu Streptococi tip A alaturi de antibioticul care o vindeca. In general, antiobioticul recomandat este Penicilina.

Anunta la scoala sau gradinita ca a fost diagnosticat cu scarlatina. De asemenea, anunta toate persoanele cu care a avut contact.

La 24 de ore dupa ce ai inceput tratamentul cu antibiotic, copilul tau nu mai transmite infectia si altora. Daca nu se intampla asa, du-te din nou cu el la medic. Totusi, pana la disparitia bubitelor nu il duce in colectivitate.

Majoritatea simptomelor se amelioreaza rapid dupa inceperea tratamentului, doar bubitele mai persista cateva zile. Amigdalele pot ramane usor inflamate pana la 2-3 saptamani.

Tratatamentul se face 7 zile, chiar daca toate simptomele au disparut. Astfel copilul se va vindeca si sunt prevenite complicatiile. Desi teoretic este posibil sa facem de mai multe ori in viata scarlatina, in foarte putine cazuri s-a raportat imbolnavirea de 2 sau mai multe ori.

In plus de antibiotice, sunt necesare medicamente pentru celelalte simptome:
•Foloseste Paracetamol sau Ibuprofen pentru a scadea febra la copii.

•Aspirina este interzisa pentru copii sub 18 ani! Poate determina sindromul Reye, o boala rara dar posibil mortala.

•Asigura-te ca bea suficiente lichide. Prin febra si transpiratie se poate deshidrata.

•Din cauza durerilor de gat si lipsei poftei, copiii vor refuza sa manance. Prepara supe creme sau budinci dupa care cei mici sunt innebuniti. In plus sunt si usor de inghitit.

•Tot pentru durerile de gat poate fi de ajutor gargara calduta cu apa cu sare.

•Un umidificator face aerul mai usor de respirat. Se gaseste la magazinele pentru copii si este accesibil ca pret.

Prevenire
Cea mai buna metoda de prevenire este evitarea contactului cu bolnavii. Dar este foarte greu de prevazut cand si cine se va imbolnavi.

Daca sunteti anuntati ca in colectivitatea frecventata de copilul dvs a fost un caz de scarlatina, toti copiii vor fi examinati de un medic, li se va face exudat faringian, iar celor cu Streptococul A pozitiv li se va incepe tratamentul preventiv cu Penicilina.

Aerisirea frecventa este absolut necesara, mai ales atunci cand exista un bolnav de scarlatina. Aceasta masura trebuie respectata atat la gradinita, scoala cat si acasa.

Spalati-va des pe maini. Este una dintre cele mai eficiente masuri de igiena. Cand vin de la gradinita, scoala sau de la joaca, dupa ce folosesc toaleta si inainte de a manca, copiii trebuie sa se spele pe maini cu apa calda si sapun. De asemenea, si noi adultii trebuie sa facem la fel.

Dr. Diana Gradinaru

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andre (acum 10 ani)

cat timp trebuie sa ii dau ospen pentru preventie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Csara (acum 13 ani)

Da, este corect tratamentul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geriana (acum 13 ani)

preventiv copilul a luat ospen la 8 ore

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andre (acum 10 ani)

cat timp trebuie sa ii dau ospen ??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vacaru roxana (acum 11 ani)

eu am facut la 36 de ani ,si medicul pediatru a administrat si copiilor mei antibiotic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 10 ani)

Am o fetita de 6 ani jumatate .La gradinita s-a depistat un caz de scarlatina si apoi s-au facut la toti analize, acum 6 zile .Ei I-a iesit rezultatul pozitiv, insa nu au aparut nici un fel de simtom.As vrea sa precizez ca este sub un tratament homeopathic , pe care l-a luat acum 2 zile (nu pentru scarlatina).Doctorul homeopat a spus sa nu ii fac antibiotic sub nici o forma si nu stiu ce sa fac.Va rog ajutati-ma cu un raspuns

[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

balan gabriela (acum 10 ani)

buna ziua,

baietelul meu in varsta de 2 ani si 10 luni a facut varicela o forma foarte usoara, fara febra sau alte complicatii, a mancat normal, in schimb tuseste si are scaune moi (diaree) de vreo 3 zile, ii administrez ercefurile la 12 ore, debridat de 1 zi ii dau, linex la pranz de 2 zile, este normal sa apara diareea dupa 7 zile de la varicela, nu vomita, mananca normal, nu face febra, astazi este a 3 zi de diaree, ieri spre exemplu a avut peste 8 scaune, azi pana acum la ora 9 doar 2(, ce ma sfatuiti sa fac???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: