Rujeola la copii raspuns medic

Rujeola si alte boli ale copilariei
Intrebare postata de cu 14 ani in urma

Buna ziua,
Bebelul meu are 8 luni si 8 kg. Va rog sa-mi spuneti care este cel mai potrivit vaccin antirujeolic pentru varsta de 8 luni Priorix sau Rouvax?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Medic de garda MMedic de garda este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Stimata doamna,
PRIORIX este indicat pentru imunizarea activa fata de rujeola, oreion si rubeola. Deoarece schemele de vaccinare pot diferi de la o tara la alta, acestea trebuie sa fie in concordanta cu recomandarile nationale. Copiii sub varsta de 12 luni pot sa nu prezinte un raspuns eficient la componentul rujeolic al vaccinului, datorita posibilei persisten?e a anticorpilor antirujeolici materni. Acest fapt nu trebuie sa excluda administrarea vaccinului la copiii mai mici (<12 luni), vaccinarea putand fi recomandata in anumite situatii, cum este cazul regiunilor cu risc crescut. In aceste situatii, se recomanda revaccinarea incepand cu varsta de 12 luni.

ROUVAX - Prevenirea rujeolei la copii, incepand cu varsta de 12 luni. Pentru copii care traiesc in colectivitati sau in tarile in curs de dezvoltare aceasta limita de varsta poate fi scazuta la 9 luni. Mod de administrare: Vaccinarea antirujeolica se face incepand cu varsta de 12 luni. Pentru copiii care traiesc in colectivitati sau in tarile unde exista o incidenta crescuta a rujeolei asociate cu o rata inalta de mortalitate, vaccinarea poate incepe la varsta de 9 luni, fiind urmata de un rapel la 6 luni de la prima injectie, cand se poate asocia cu vaccinarea antiurliana si antirubeoloasa.

In concluzie, la varsta de 8 luni doar medicul de familie, in functie de programul national de vaccinari, decide la care din cele doua vaccinuri va apela si daca este cazul sa apeleze.

Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: