Rubeola

Rujeola si alte boli ale copilariei
Intrebare postata de irina26041994 cu 12 ani in urma

Buna ziua!Am si eu o intrebare.Daca fratele meu a facut rubeola,au trecut 3 saptamani si eu nu am facut.este posibil sa fi dat altcuiva rubeola caruia i.a aparut acum dupa 3saptamani?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Nirolf (acum 12 ani)

Este posibil ca (amandoi) sa fi facut vaccinul ROR, iar tu sa fi inca imuna la boala, pe cand fratele nu a mai avut anticorpi contra agentului microbian. De aceea el a facut si tu nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina26041994 (acum 12 ani)

am inteles.problema este ca prietenul meu a facut rubeola si ma intrebam daca el a putut lua de la mine,din moment ce eu nu am facut. am auzit ca se poate ca eu sa fi avut virusul dar sa nu se fi activat, sau sa fi facut si eu rubeola,starea de rau si unele simptome le-am avut in perioada cand a facut fratele meu,insa nu mi-a aparut nimic pe piele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Shiva (acum 12 ani)

Stiu ca fetele sunt vaccinate impotriva rubeolei pt ca exista anumite riscuri destul de grave asupra fatului in momentul in care raman insarcinate.
De ex, anul acesta prietenul meu a facut rubeola. eu nu. Am intrebat medicul de fam si mi-a confirmat ca am fost vaccinata impotriva rubeolei deci NU AR TREBUI sa fac. Dar depinde si de imunitatea fiecareia. In acest caz poti avea cel mult cateva simptome specifice dar trecatoare.
Nu iti face griji, daca in max 20 de zile de cand au aparut petele la prietenul tau tu nu ai patit nimic, nu o mai faci.
Dar indicat ar fi sa pui cateva intrebari medicului de fam.Iti va da info sigure in baza istoricului medical.
Multa sanatate iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina26041994 (acum 12 ani)

am fost la medicul de familie la o saptamana dupa ce a facut fratele meu si mi.a spus ca o sa fac si eu,dar nu am facut. stiu ca pe clasa I am fost vaccinata dar pe a 8a nu ne.a mai facut. oricum eu sunt bucuroasa sa nu fac eu,momentan ma simt bine.multa sanatate si tie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: